Skip to content

Nov »val« cepljenja? ECDC in EMA izdala priporočila glede jesenskega cepljenja proti koronavirusu

V sredo so v Sloveniji potrdili 2.052 okužb s koronavirusom, opravili pa 831 PCR testiranj in 5951 hitrih antigenskih testov. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 65 bolnikov, na intenzivni negi pa šest. Noben bolnik, okužen s koronavirusom, ni umrl.

Predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je medtem v ponedeljek sporočila, da je v soboto eden izmed covidnih bolnikov že prejel zdravilo Paxlovid, o katerem smo pisali tukaj. V UKC Ljubljana so namreč že prejeli 10 škatel tablet, Nacionalni inštitut za javno zdravje pa bo zdravilo prihodnji teden dostavil še drugim bolnišnicam in lekarnam.

Tablete Paxlovid, ki so nedavno prispele tudi v Slovenijo. Vir slike: Pfizer.
Tablete Paxlovid, ki so nedavno prispele tudi v Slovenijo. Vir slike: Pfizer.

Koronavirus je bil seveda tudi ena izmed tem na nedavnem srečanju ministrov za zdravje evropskih držav članic, ki so se sestali v Pragi na Češkem. Po besedah evropske komisarke za zdravje in varnost hrane Stelle Kyriakides so načrti za naslednji krog cepljenja pripravljeni.

»Cepljenje ostaja ključnega pomena in čim prej moramo zagotoviti poživitvene odmerke tistim, ki so do njih upravičeni, hkrati pa zagotoviti tudi primarno cepljenje za tiste, ki še niso cepljeni,« je novinarjem razložila Kyriakides.

»Izkušnja s covidom-19 je pri nekaterih državljanih žal poglobila nezaupanje v cepljenje,« je povedal češki minister za zdravje Vlastimil Válek. »Marsikdo je pozabil, da je cepljenje eden največjih dosežkov sodobne medicine. Velikokrat v naši zgodovini, tako kot zdaj, je bil to edini način, da delno ali v celoti preprečimo popolno katastrofo.«

O cepljenju in poživitvenih odmerkih so v teh dneh razpravljali tudi na Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in Evropski agenciji za zdravila (EMA).

Cepivi Comirnaty družb BioNTech in Pfizer ter Spikevax, prej cepivo Moderna. Vir slike: Shutterstock.
Cepivi Comirnaty družb BioNTech in Pfizer ter Spikevax, prej cepivo Moderna. Vir slike: Shutterstock.

Evropska Unija je nedavno obogatila svoje zaloge z dvema novima posodobljenima cepivoma, Comirnaty (BioNTech, Pfizer) in Spikevax (prej cepivo Moderna). Obe cepivi v obliki poživitvenega odmerka povečujeta imuniteto proti zaskrbljujočim različicami, zlasti omikronu in sorodnim podvrstam, so sporočili v skupni izjavi za javnost.

Evropski uradniki so v torek objavili priporočilo, da se cepivi najprej uporabita pri posameznikih z visokim tveganjem za hujši potek bolezni, kot so odrasle osebe, starejše od 60 let, imunsko oslabljeni posamezniki in tisti z osnovnimi zdravstvenimi težavami ter nosečnice.

Poleg tega je treba prednostno obravnavati tudi stanovalce in osebje v ustanovah za dolgotrajno oskrbo, so zapisali. Treba je razmisliti tudi o zdravstvenih delavcih, saj je od njihovega zadnjega odmerka verjetno minilo že dolgo časa (eno leto ali več).

Izvršna direktorica Evropske agencije za zdravila Emer Cooke. Vir slike: EPA.
Izvršna direktorica Evropske agencije za zdravila Emer Cooke. Vir slike: EPA.

Medtem ko prvotna cepiva proti koronavirusu še vedno zagotavljajo dobro zaščito pred hospitalizacijo in smrtjo, je njihova učinkovitost z razvojem virusa padla, so ob tem dodali.

»Odobritev prvih dveh prilagojenih cepiv je pomemben korak v našem nadaljnjem boju proti pandemiji,« je situacijo komentirala izvršna direktorica Evropske agencije za zdravila Emer Cooke.

»Imamo virus, ki se razvija hitro in nepredvidljivo. Za EU je pomembno, da ima široko paleto cepiv, ki so posodobljena glede na njihovo sestavo, tako da imajo države članice več možnosti pri oblikovanju svojih strategij cepljenja.« Dodala je, da »zdravstveni organi v EU delajo vse, kar je v njihovi moči, da se ljudje cepijo.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice