V začetku septembra so iz družbe Danone sporočili, da bodo v Evropi z embalaže svojih mlečnih izdelkov in izdelkov na rastlinski osnovi umaknili oznako Nutri-Score. Družba navaja, da je ukrep odziv na lani spremenjeni algoritem, ki vse pitne izdelke uvršča med pijače.
Danone, ki trdi, da je bil v Evropi pionir pri prostovoljnem nanašanju ocene Nutri-Score na embalaži, meni, da »ta razvoj daje napačno predstavo o hranilni in funkcionalni kakovosti mlečnih in rastlinskih izdelkov, ki se pijejo, kar ni v skladu s prehranskimi smernicami v Evropi«, je za portal Food Ingredients First povedal predstavnik podjetja.
»Glede na to veliko neskladje bomo s septembrom 2024 postopoma odstranili oznako Nutri-Score z naših mlečnih izdelkov in izdelkov na rastlinski osnovi.«
Sprememba označevanja bo vplivala na embalažo Danonovih blagovnih znamk. Vir slike: Mark A Johnson.
Sprememba označevanja bo vplivala na embalažo Danonovih blagovnih znamk, kot so Danette, Actimel, Hi-Pro, Danonino in Alpro.
Kaj je Nutri-Score?
Lestvico Nutri-Score so razvili v Franciji. Gre za shemo označevanja živil, ki hranilne vrednosti izdelka potrošnikom sporoča preko barvne lestvice. Temelji na kompleksnem, znanstveno utemeljenem algoritmu, ki podatke o hranilni vrednosti in sestavinah živila pretvori v poenostavljeno oznako, sestavljeno iz petih črk (A-B-C-D-E), vsake v svoji barvi.
Z zeleno črko A so označena živil z najboljšo hranilno sestavo, s temno oranžno črko E pa tista, pri katerih je ta sestava najslabša.
Algoritem v ozadju sistema Nutri-Score upošteva energijsko vrednost živila, hranila katerih vnos želimo zmanjšati (sladkor, nasičene maščobe in sol) in tudi pozitivne komponente, kot so prehranske vlaknine, beljakovine, zelenjava, sadje, oreški in tako dalje.
Algoritem v ozadju sistema Nutri-Score upošteva energijsko vrednost živila. Vir slike: Great Italian Food Trade.
Zaradi spremenjenih meril se je ocena Nutri-Score za različice jogurta Danone Hi-Pro za pitje znižala z A na C, medtem ko je isti izdelek v gostejši obliki za uživanje z žlico še naprej označen kot A. Ocena jogurta za pitje Danonino se je prav tako znižala na D, medtem ko je njegova gostejša oblika ohranila oceno B. Actimel pa se glede na različico spremeni iz A v B oziroma D.
Odločitev družbe Danone je »obžalovanja vredna«
»Prehranska oznaka Nutri-Score, ki temelji na strogi znanstveni podlagi in se pritrdi na sprednjo stran embalaže živil, je bila razvita, da bi potrošnike na preprost in razumljiv način obvestila o celotni hranilni vrednosti živil ter jim pomagala pri bolj informirani in bolj zdravi izbiri na mestu nakupa,« je opozoril profesor Serge Hercberg z Univerze Sorbona v Parizu, ki bi ga lahko označili kot očeta Nutri-Score lestvice, saj je bila razvita na podlagi njegovega dela.
»Drugi cilj oznake Nutri-Score je spodbuditi proizvajalce, da izboljšajo prehransko sestavo svojih izdelkov s spremembo formulacij in/ali inovacijami, tako da bodo njihovi izdelki bolje uvrščeni na barvni lestvici Nutri-Score in ne nazadnje manj škodljivi za potrošnike.«
Profesor Serge Hercberg z Univerze Sorbona v Parizu. Vir slike: BMEL.
Profesor je prepričan, da bi moral Nutri-Score biti naveden na vseh embalažah in postati obvezen v Evropi.
»Ravnanje podjetja Danone je obžalovanja vredno in zelo slabo za podjetje, ki že več let goji podobo živilske skupine z močno družbeno zavezanostjo in ki je do zdaj trdilo, da je ‘zdravje za vsakogar skozi hrano’ v središču njegove podobe odgovornega podjetja,« je bil oster.
»V interesu potrošnikov bi bilo zaželeno, da bi Danone do konca igral igro prehranske preglednosti in si namesto tega prizadeval za izboljšanje prehranske kakovosti svojih pitnih jogurtov in rastlinskih pijač z zmanjšanjem vsebnosti sladkorja,« še dodaja Hercberg.
Pojasnil je, da se je vsebnost sladkorja v Danone jogurtovih napitkih, sladkanih mlečnih napitkih (mleko z okusom) in rastlinskih napitkih precej razlikovala med različicami brez sladkorja in zelo sladkimi različicami.
Nekateri od teh izdelkov lahko vsebujejo tudi do 10 do 13 g sladkorja na 100 ml, kar je enako kot brezalkoholne sladke pijače. S prvotno uporabljeno metodo izračuna za splošna živila so bili tako ti izdelki kljub visoki vsebnosti sladkorja razvrščeni v kategorijo A ali B.