Vsak začetek šolskega leta prinese nova pretresanja staršev o tem, katere dejavnosti naj poleg obveznega šolskega programa izberejo za svojega otroka. Če ste med tistimi starši, ki želijo na vsak način obogatiti otrokove dejavnosti, nadgraditi njegovo znanje in spodbuditi njegovo ustvarjalnost, ste na pravi poti. Ampak vsi dobro nameni se lahko izjalovijo, če je dobrega preveč.
Športne dejavnosti, tuji jeziki, učenje glasbila, obiskovanje različnih delavnic – koliko obšolskih dejavnosti je za osnovnošolca optimalno, da razvija svoje potenciale, se gradi kot osebnost in se nauči vztrajnosti ter pridobiva delovne navade?
Ključno je opazovati otroka in njegov odziv
Vse je odvisno od izbranih aktivnosti in seveda od vsakega otroka posebej, zato se mu je pred izbiro dodatnih dejavnosti treba posebej posvetiti in se z njim pogovoriti, da aktivno sodeluje pri tem, kaj si želi ob šoli še početi. Nekateri otroci pa morda ne vedo natančno, kaj jih veseli, in ti potrebujejo pomoč staršev.
Prisluhnite jim, se z njimi pogovorite in jim s tem pomagajte, da se bodo tudi sami znali bolje poglobiti vase in poiskati svoje skrite želje in to, kar jih veseli. Če ne vedo natančno, kaj bi radi, se zlahka zgodi, da jih boste prepisovali iz enega tečaja v drugega.
Da se pri nekem tečaju, delavnici ali drugi obšolski dejavnosti ne najdejo in ne počutijo najbolje, ker jih ta ne zanima, se lahko kaže na različne načine. Nekateri otroci odločno zavrnejo nadaljnji obisk teh dejavnosti, drugi pa to pokažejo na drugačen način. Strokovnjaki in otroški psihologi tukaj navajajo različne vedenjske in telesne znake, za katere je dobro, da jih starši opazujejo.
Motivirani otroci so zelo ustvarjalni. Vir slike: Tehnološka izba.
Tako lahko otroka pred obiskom neke dejavnosti začne boleti trebuh ali glava in išče celo goro izgovorov, kar je vse povezano z anksioznostjo. To je očiten znak, da se je treba z otrokom pogovoriti, ali želi še naprej sodelovati pri tej dejavnosti. Včasih je za otroka moteča tudi prevelika usmerjenost neke dejavnosti v doseganje rezultatov in tekmovalnost.
Otroci potrebujejo čas zase in za igro
Dodatne aktivnosti nedvomno obogatijo otrokov vsakdan in nadgrajujejo šolsko znanje, ampak poleg vseh teh vodenih dejavnosti potrebujejo vsak dan še nekaj prostega časa čisto zase. Ne takšnega prostega časa, ko bodo nekaj počeli po predvidenem programu, ampak povsem nestrukturirane dejavnosti, kakršnih so bile deležne prejšnje generacije v precej večji meri kot današnje.
Danes je veliko staršev preobremenjenih in se jim zdi povsem sprejemljivo, da so tudi otroci preobremenjeni. Ta vzorec opažajo strokovnjaki v večini družin, ki temeljijo na dokazovanju, težnji po čim večji uspešnosti za vsako ceno.
V takšnih družinah je vse podrejeno delu in dejavnostim. Preverite, ali sodite me takšne družine tudi vi in si odgovorite na nekaj osnovnih vprašanj: Ali imate čas za skupna kosila ali večerje, ali imate čas za skupne pogovore in sproščeno ter kakovostno preživljanje prostega časa? Ali pa celotne popoldneve preživite tako, da hitite od ene dejavnosti na drugo, spotoma nekaj pojeste in zvečer padete v posteljo?
Če se to dogaja občasno, je to dandanes že skoraj normalno, če pa je to dnevna družinska dinamika, ta preobremenjenost sproža celo vrsto neželenih učinkov, med drugim napetost vsakega posebej in vseh skupaj, odtujenost in druge telesne in duševne znake.
Otroci potrebujejo tudi čas za igro. Vir slike: Pixabay.
Kako doseči ravnovesje pri dnevni obremenitvi?
Že šola sama je za nekatere otroke naporna in zahteva od njih veliko časa in dela, in čeprav so obšolske dejavnosti več kot dobrodošle, ker otroku pomagajo razviti določene veščine, je treba v vsakdanu najti pravo ravnovesje.
Strokovnjaki menijo, da za večino otrok ni dobro, da imajo dodatne dejavnosti prav vsak dan v tednu, in priporočajo kot maksimum tri dejavnosti, in če si otrok zaželi sodelovati v neki novi dejavnosti, naj eno od dosedanjih opusti. Seveda pa so otroci zelo različni in kot prvo je treba upoštevati njih – za enega so lahko že tri dejavnosti preveč, spet drugi zmore in želi še kakšno.
Pri tem je za otroka zelo pomembno, da imate starši popoldne čas zanj vsaj slabe pol ure, da se skupaj pogovarjate, igrate kakšno igro, berete, rišete, kaj sestavljate in mu preprosto pustite, da je otrok, brez obveznosti, načrtovanja, usklajevanja.
In dovolite mu, da ima glavno besedo pri izbiri dejavnosti, čeprav te niso ravno po vaši volji. Z možem že leta vodiva tehnične delavnice za osnovnošolce in vsakič znova se potrdi, da otrok, ki pride že vsaj delno na željo staršev, ker se jim zdi perspektivno, da ta pridobi znanje za poklice prihodnosti, velikokrat ne najde dovolj motivacije za vztrajanje.
Takšni otroci obupajo kar hitro, že po kakšnem letu, tisti s pravo motivacijo in željo pa so del naše ekipe otrok že kar sedmo leto in se ne ustrašijo nobenega izziva, še več, vsak izziv je zanje nova pot k iskanju ustvarjalnih rešitev, rezultati pa so res navdušujoči.