Mednarodni denarni sklad: ameriški zaposleni so produktivnejši od evropskih ali azijskih

Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) gre ameriškemu gospodarstvu bolje kot katerikoli drugi članici kluba najbogatejših držav oziroma držav iz skupine G7. Ta je izboljšal svojo napoved za letošnjo rast BDP ZDA na 2,8 odstotka, medtem ko je povprečje vseh držav skupine 0,9 odstotka.
Svetovna gospodarska aktivnost se je upočasnila, inflacija se zmanjšuje, centralne banke pa začenjajo sproščati denarno politiko. Vendar pa tveganja, kot sta visoka stopnja zadolženosti in vzvodi nebančnih finančnih institucij, predstavljajo tveganje za finančno stabilnost.
Ekonomisti moč ameriškega gospodarstva pripisujejo naraščajočim inflacijsko prilagojenim plačam in močni potrošniški porabi, ki jo poganjajo dolgotrajne naložbe. Strokovnjaki dodajajo, da so Američani učinkovitejši delavci.

Ameriška podjetja imajo več možnosti za naložbe v inovacije. Vir slike: Freepik.
Vendar tukaj ne gre toliko za same zaposlene, ampak za pogoje, s katerimi se srečujejo na delovnem mestu. Ameriška podjetja imajo zaradi nižjih cen energije in močne vladne podpore več denarja za naložbe v inovacije. Delavci si lahko tako pomagajo s posodobljeno strojno in programsko opremo kar pripomore k učinkovitejšemu opravljanju delovnih nalog.
Po podatkih revije The Economist bo povprečni ameriški delavec letos proizvedel za 171.000 ameriških dolarjev blaga in storitev, medtem ko bo evropski delavec proizvedel za 120.000 dolarjev, japonski pa za 96.000 dolarjev.

Urna produktivnosti Američanov se je povečala za 70 odstotkov. Vir slike: Freepik.
Po podatkih Conference Board, ki jih je analiziral The Economist, se je urna produktivnost Američanov od leta 1990 povečala za 70 odstotkov, medtem ko se je v Evropi povečala le za 29 odstotkov, na Japonskem pa za 25 odstotkov.
Gospodarska upočasnitev v drugih državah G7, ki je omenjena v nedavnem svetovnem poročilu, je deloma tudi posledica šibkejših naložb v inovacije in strukturnih gospodarskih izzivov, kot je staranje prebivalstva.

Številni trgi v razvoju se še vedno spopadajo s težavami. Vir slike: IMF.
Po navedbah The Economist ZDA dolgujejo svoj status gospodarske velesile stabilnemu poslovnemu okolju, v katerem lahko delavci pogosto menjajo službe in nastajajo nova podjetja. Zaradi teh pogojev prevladujejo tehnološki sektor in druge donosne panoge, ki ustvarjajo visoko gospodarsko vrednost.
Kljub relativni moči ameriškega gospodarstva pa se svetovno gospodarstvo na splošno sooča s precejšnjimi tveganji, vključno z morebitnimi posledicami geopolitičnih konfliktov in naravnih nesreč, ki jih povzročajo podnebne spremembe. Številni trgi v razvoju se še vedno spopadajo z inflacijo, visokim dolgom in počasnejšim okrevanjem po pandemiji, kot je bilo sprva pričakovano.
Ta tveganja bi lahko vplivala tudi na prihodnjo rast ZDA, zlasti če se bo svetovna trgovina upočasnila ali če bodo cene energentov zaradi zunanjih dejavnikov narasle.