Evropska komisija kmetom: »Vaše trdo delo mora biti poplačano«
Evropska komisija je v zadnjem času kar precej v ospredju, predvsem kar se tiče evropskega kmetijstva. Prejšnji teden je dvignila prah s potrditvijo dogovora z blokom držav Mercosur, saj bo zaradi tega po besedah nasprotnikov evropski trg preplavljen s poceni in nizkokakovostnimi prehranskimi izdelki.
Komisija je v torek predlaga tudi nove ukrepe, ki naj bi poskrbeli za okrepitev položaja kmetov v agroživilski dobavni verigi in izboljšanje čezmejnega izvrševanja proti nepoštenim trgovinskim praksam.
»Kmetje morajo biti v močnejšem pogajalskem položaju do oblikovalcev cen. Vaše trdo delo mora biti poplačano,« je v video sporočilu povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Fotografija traktorjev v Bruslju februarja letos. Vir slike: AFP.
»Pravičnost za kmete je ključna prednostna naloga. Dostojen dohodek, poštene cene, močnejši pogajalski položaj v prehranski verigi in boljša zaščita. Zato kot enega od prvih ukrepov tega mandata s ponosom objavljam predloge, ki bodo okrepili njihov konkurenčni položaj,« je dodala.
Evropska združenja kmetov so namreč ob potrditvi dogovora ostro pritisnila na politiko, v nekaterih državah pa so se zvrstili tudi protesti. Novi predlogi odražajo priporočila strateškega dialoga o prihodnosti kmetijstva EU, ki ga je sklicala von der Leyen, da bi se na proteste odzvala.
Predlagane spremembe vključujejo obvezne pisne pogodbe, v katerih morajo kupci jasno opredeliti pogoje, kot so cena, količina in dobavni roki, ki odražajo tržne razmere in nihanja stroškov. Poleg tega bodo morale države članice vzpostaviti obvezne mehanizme mediacije za reševanje sporov med kmeti in kupci.
Kupci bodo morali pisno določiti ceno in dobavne pogoje. Vir slike: AP.
»Če ima kmet pisno pogodbo, natančno ve, kaj lahko pričakuje,« je dejal evropski komisar za kmetijstvo Christophe Hansen. Dodal je še, da ta nova zahteva ne bo povečala nepotrebne birokracije za že tako obremenjene kmete.
»Ni nujno, da je to pogodba na desetih straneh. Imate pa pisni dokaz, da ste se dogovorili o času, ceni in količini,« je pojasnil Hansen.
Hkrati Komisija predlaga nova pravila o čezmejnem pregonu nepoštenih trgovinskih praks v verigi preskrbe s hrano in kmetijskimi proizvodi, ki jih prepoveduje tako imenovana direktiva UTP.
Če ima kmet pisno pogodbo, natančno ve, kaj lahko pričakuje. Vir slike: Freepik.
V povprečju približno 20 odstotkov kmetijskih in živilskih proizvodov, porabljenih v državi članici, prihaja iz druge države članice. Treba je okrepiti sodelovanje nacionalnih izvršilnih organov, zlasti z izboljšanjem izmenjave informacij, preiskav in pobiranja kazni, so prepričani pri Komisiji.
Okvir direktive UTP določa minimalno raven zaščite in navaja 16 prepovedanih nepoštenih praks na ravni EU. Nekatere države članice EU so sprejele lastno, strožjo zakonodajo, ki pogosto zajema širši nabor nepoštenih praks.
Cilj Komisije je zagotoviti dosledno izvajanje po vsej EU in preprečiti, da bi podjetja izkoriščala regulativne vrzeli s prenosom dejavnosti v države članice s šibkejšimi predpisi.
O teh predlaganih spremembah bosta zdaj razpravljala Evropski parlament in Svet EU, ki jih bosta uradno potrdila.