Čokoladni konglomerat: Milka in ameriški Hershey bi lahko kmalu imela istega lastnika
Ko slišite besedo Mondelēz, vam verjetno to ne pomeni veliko. Dobro pa je vedeti, da družba Mondelēz International vodi portfelj z velikim številom znanih znamk sladkih in slanih prigrizkov, od Milke, Toblerona in Oreo pa vse do BelVita, Philadelphia in Tuc.
Po poročanju Bloomberga naj bi zdaj Mondelēz ameriškemu čokoladnemu velikanu Hershey predložil predlog za prevzem družbe, s katerim bi tako nastal živilski poslovni imperij s skupno prodajno vrednostjo skoraj 50 milijard ameriških dolarjev. Nobeno od podjetij za zdaj ni potrdilo teh govoric.
Viri so za medij povedali, da je bil opravljen le predhodni pristop. Mondelēz je sicer podoben korak napravil že leta 2016, ko je želel kupiti Hershey za 23 milijard dolarjev. Pri Hershey so ponudbo zavrnili kot prenizko.
Če bo posel sklenjen, bo to največja poslovna združitev v tem letu. Vir slike: Getty.
Po novici se je cena delnice podjetja Hershey zvišala za kar 19 odstotkov in tako dosegla največji dnevni dobiček v več kot osmih letih. Tržna kapitalizacija podjetja je znašala 39 milijard dolarjev. Družbi Mondelēz je vrednost delnice padla za 2,3 odstotka, tako da je njena kapitalizacija znašala približno 82 milijard dolarjev.
Če bo posel sklenjen, bo to največja poslovna združitev v tem letu, potem ko je družba Mars avgusta za skoraj 36 milijard dolarjev prevzela družbo Kellanova. Zeleno luč mora pri tem podati dobrodelni sklad Hershey Trust Company, ki ohranja večinski nadzor nad podjetjem. Isti sklad, ki je v preteklosti že blokiral prevzem.
»Ostajamo osredotočeni na investicije v naše blagovne znamke in širjenje naših zmogljivosti«
Pri Mondelēz so konec oktobra objavili precej močne poslovne rezultate za tretje četrtletje. Pospešena rast prihodkov in zdrav dobiček kažejo, da ima družba manevrski prostor za nove prevzeme.
Pri Mondelēz so konec oktobra objavili precej močne poslovne rezultate. Vir slike: Reuters.
»Ti rezultati so posledica naše predanosti izvrstnemu izvajanju strategij,« je dejal Dirk Van de Put, predsednik in izvršni direktor. »Ostajamo osredotočeni na investicije v naše blagovne znamke, širjenje distribucije, širjenje naših zmogljivosti in ohranjanje stroškovne discipline.«
Omenil je tudi novi večinski delež v podjetju Evirth, ki je vodilni proizvajalec tort in peciva na Kitajskem.
Prihodki so se v tretjem četrtletju povečali za 1,9 odstotka, organski prihodki, pri katerih se upošteva samo osnovna dejavnost družbe, pa za 5,4 odstotka. Denarni tok iz poslovanja od začetka leta znaša 3,5 milijarde dolarjev.
Novica o prevzemu prihaja v času, ko cene kakava naraščajo. Vir slike: Freepik.
Vse višje cene kakava
Novica o prevzemu prihaja v času, ko cene kakava naraščajo. V prvem četrtletju leta 2024 so se cene skoraj potrojile na 12.000 dolarjev na tono, nato pa nekoliko padle. Po podatkih Eurostata je bila do maja 2024 potrošniška cena kakava in čokolade v prahu v EU za 6,3 odstotka višja kot maja 2023.
Potrošniška cena kakava je naraščala že od začetka leta 2022, v četrtem četrtletju leta 2022 pa je doživela pospešek, saj je letna stopnja inflacije presegla 10 odstotkov. Povečanje je bilo najvišje maja 2023, ko je stopnja inflacije glede na maj 2022 znašala 18,5 odstotka. Od takrat so cene rasle počasneje.
Sladkor se je prav tako podražil, saj so se cene lani zvišale za skoraj 40 odstotkov. Neugodne vremenske razmere so namreč omejile svetovne proizvodne zmogljivosti, kljub temu pa se cene letos umirjajo.