Skip to content

Evropsko sodišče za človekove pravice postavilo nove temelje obravnave ilegalnih pribežnikov

Vedno kadar beseda nanese na ilegalne pribežnike se naredita dva pola, en ki kategorično zavrača in obsoja tovrstno prakso, ter en, ki meni, da so ti ilegalni pribežniki le posamezniki, ki se zaradi okoliščin na katere ne morejo in niso sami vplivali, znajdejo v takšni situaciji. Pred kratkim je podobno oprostilno osnovo zavzelo tudi slovensko sodišče. Veliko je bilo tudi govora, kako se ilegalnim pribežnikom kršene osnovne človekove pravice, ko se jih pri kaznivem dejanju – nezakonito prečkanje meje ne obravnava vedno individualno, ter je popolnoma nečloveško, ker se jih pošlje nazaj v državo, kjer so jih popisali. Temu pa je zdaj naredilo konec Evropsko sodišče za človekove pravice.

V skupini nezakonito prečkala mejo in na koncu tožila Španijo zaradi kršenja Konvencije

Državljana Malija in Slonokoščene obale, N.D. in N.T., takrat stara 28 in 29 let, sta 13. avgusta 2014 s plezanjem poskušal nedovoljeno vstopiti na špansko ozemlje na severnoafriški obali. Državljan Malija je domovino zapustil leta 2012. Preko Mavretanije in Alžirije je marca 2013 prispel v Maroko in pristal v taborišču migrantov na gori Gurguna. Državljan Slonokoščene obale je v tabor prišel konec leta 2012.

Foto: The Nord Africa Post

Melilla, avtonomno mesto je španska enklava na severnoafriški obali, ki je obkroženo z maroškim ozemljem. Španske oblasti so na 13 km postavile t.i. tehnične ovire na meji, torej tri vzporedne ograje, ki ima štiri mejne prehode. Med temi točkami patruljirajo kopenske in obalne sile, ki skrbijo za to, da ne prihaja do nezakonitih vstopov. Poskusov je ogromno. Eden takšnih je bil 13. avgusta 2014. Več kot 600 ilegalnih pribežnikov je poskušalo prečkati trojno mejo. Okoli 500 so jih oblasti prijele, okoli 100. je vendarle uspelo, 75. je celo uspelo doseči vrh notranje ograje in nekateri izmet teh so se spustiti tudi na španska tla, kjer so jih prijeli člani civilne skupine Guardia.

Tudi N.D. in N.T. je domnevno uspelo priti do vrha notranje ograje. Tam sta ostala več ur in s pomočjo španskih organov pregona stopila tudi na španska tla. Vrnili so jih v Maroko, brez postopka identifikacije in individualne obravnave.

N.D. in N.T. sta se seveda na postopek pritožila, ker naj bi jima bile kršene človekove pravice in naj bi bilo dejanje španskih organov pregonov v nasprotju s Evropske konvencijo človekovih pravic. Pritožba je bila vložene pri Evropskem sodišču za človekove pravice 12. februarja 2015. 3. oktobra 2017 je sodišče soglasno razsodilo, da je prišlo do kršitve člena 4 Protokola št. 4 (prepoved kolektivnega izgona) in kršitev člena 13 (pravica do učinkovitega pravnega sredstva), sprejete leta 2003 v povezavi s členom 4 Protokola št. 4. Španska vlada je 14. decembra 2017 zahtevala, da se zadeva obravnava na Velikemu senatu, ki pa je na podlagi člena 43 konvencije 29. januarja 2018 prošnjo sprejel. Zaslišanje je potekalo 26. septembra 2018.

Veliki senat 17 sodnikov (Linos-Alexandre Sicilianos (Grčija) – predsednik, Angelika Nußberger (Nemčija), Robert Spano (Islandija), Vincent A. De Gaetano (Malta), Ganna Yudkivska (Ukrajina), André Potocki (Francija), Aleš Pejchal (Češka), Faris Vehabović (Bosna in Hercegovina), Mārtiņš Mits (Latvija), Armen Harutyunyan (Armenija), Gabriele Kucsko-Stadlmayer (Avstrija), Pauliine Koskelo (Finska), Marko Bošnjak (Slovenija), Tim Eicke (Združeno kraljestvo), Lәtif Hüseynov (Azerbajdžan), Lado Chanturia (Gruzija), María Elósegui (Španija) in Johan Callewaert – namestnik tajnika velikega senata) je razsodilo, da ni prišlo do kršitve Evropske konvencije o človekovih pravicah. Dodali so, da sta se pritožnika sama postavila v nezakonit položaj, ko sta v skupini in s silo želela prestopiti mejo. Menili so, da sta pritožnika imela na voljo ustrezne zakonite postopke, ki bi jih lahko uporabila za zakonit vstop na špansko ozemlje, a jih nista izkoristila, zatorej je bila odločitev španskih organov pomoči ustrezna.

Celotno sodno si lahko preberete spodaj.

Cerarjeva in Šarčeva vlada nezakonito porabila davkoplačevalski denar?

S tem je Evropsko sodišče za človekove pravice postavilo nove temelje za vse države, tudi Slovenijo, ki so zadolžena za Schengensko mejo, kajti ko množica ilegalno prestopi Schengensko mejo, nima pravice do individualne obravnave. Skladno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah je država upravičena takšne osebe vrniti brez individualnega postopka.

Ta odločitev pa meče slabo luč na pretekle vlade, kajti večina ilegalnih pribežnikov je v Slovenijo stopilo kot množica in s silo. Torej bi jih morali poslati le nazaj, ne da se je le-te obravnavalo individualno. Torej je predvsem Cerarjeva in Šarčeva vlada kršila Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Kar je še huje je z množičnimi sprejemi ilegalnih migrantov zapravljala davkoplačevalski denar za prevajalce, zdravnike, kuhanje njihovih obrokov, stanovanjske nastavitve in velikodušne denarne socialne pomoči, kar po vseh dostopnih podatkih znaša najmanj 50.000.000,00 evrov. Ne bomo pa posebno o tem, koliko varovanih domov bi lahko s tem zgradili, koliko upokojencem in še komu pomagali.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice