Državljani naj se vedejo samozaščitno in raje ne hodijo na prireditve
Koronavirus je v tem tednu naredil kar nekaj zmede v Sloveniji. Za trenutek je vse obrnil na glavo in odprl bistveno več vprašanj kot odgovorov. Velik del krivde za takšno paniko gre seveda tudi NIJZ, MZ in MZZ, ki so s svojimi navodili in izjavami ljudi spravljali še v večjo stisko. Dobrih 14 dni nazaj so zatrjevali, da maske ob pravilni uporabi zaščitijo pred okužbo, ko jih je v ponedeljek po celotni Sloveniji zmanjkalo, so zatrjevali, da sploh ne ščitijo in da so namenjeni zgolj bolnim. Vse skozi so zatrjevali, da je Slovenija pripravljena, a so jih kaj hitro na laž postavili tako zdravniki kot policisti.
Na spletni strani NIJZ sicer ponujajo nekaj podatkov, ki jih sproti dopolnjujejo, a se vsi njihovi odgovori vrtijo okoli tega, da razložijo, da se koronavirus širi kapljično, da naj se ljudje izogibajo, na vsaj 1,5 metra drugih, predvsem tistih, ki kažejo vidne znake okužbe (kašljanje, slabše dihanje, vročina), da naj ne dajejo rok v oči, nos in usta, ter da naj si redno in pravilno umivajo roke in nosijo zaščitno masko (to, ki jo bojda ne potrebujemo), ter v primeru, da gre za t.i. kirurško masko, si jo menjajo na 2 uri. Konkretnih odgovorov je zelo malo, izveste pa, da še ni dokazov, da bi se koronavirus prenesel na domače živali, ali da bi se lahko okužili s paketi iz tujine, ter da je le 20 odstotkov tistih, ki imajo hudo obliko te bolezni. Konkretnih navodil v smislu, ali je varno, da greste na letališče v Benetkah, ali lahko greste na koncert, ki ste ga že dlje časa planirani, ali lahko obiščete sorodnike v Italiji, ki živijo blizu ogroženega območja, ali lahko greste na kakršnokoli prireditev, predavanje, ali lahko greste na tekmovanj, srečanja za zdravljene alkoholike, samopomočne skupine, pogreb, poroko itd. ne boste dobili.
Nekaj uporabnih navodil v zvezi s kulturnimi, športnimi in političnimi prireditvami je bilo sicer podanih včeraj v oddaji Tarča. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je pozval državljane, naj se obnašajo predvsem samozaščitno, torej naj se ne družijo z neznanimi ljudmi, ter s tem hipotetično preprečijo prenos virusa na svoje telo, družinske člane in okolico. Tudi direktorica NIJZ Nina Pirnat je dejala: »Odgovorno dejanje državljanov je, če imajo kakršnekoli simptome okužbe zgornjih dihal (kašljanje, težje dihanje, vročina) naj ne hodijo med ljudi, naj ne hodijo v nakupovalne centre in predvsem naj ne hodijo na prostore, kjer se zbira veliko ljudi. Torej tudi na prireditve ne.« Celo minister Aleš Šabeder je pozval k previdnosti in povedal, da so na zadnjem sestanku v Rimu, kjer so se zbrali ministri sosednjih držav Italije, sprejeli sklep, da vsaka država, vsaka regija in vsako mesto samo presodi kje se izvajajo množične prireditve in kje ne. Dodal je, da je potrebno preventivno ravnati, ter da t.i. ranljiva skupina (starejši, bolni, s težavami dihal itd,) naj ne prihajajo na športne, kulturne in politične prireditve.
Če torej strnemo, moramo državljani sami presoditi, če bomo šli na kakšno prireditev ali ne, ter hkrati verjeti, da bodo vsi postopali enako. Se izogibamo na 1,5 meter drugih, se izogibamo vidno bolnim, če so preblizu jih vljudno sprašamo, če so bili v zadnjih 14 dneh slučajno na ogroženem območju, ne nosimo rok v usta, nos in oči, si hodimo redno umivati in razkuževati roke. Na koncu prireditve pa ponovno upamo, da so bili vsi toliko odgovorni, da so storili enako.
Res je, da je koronavirus nevaren zgolj za 20 odstotkov ljudi, ki naj bi bili starejši in slabotnega zdravja, tistih nekaj, ki ne spadajo sem, pa so tudi umrli, so očitno zgolj kolateralna škoda. Panika ni potrebna, previdnost pa. Torej sami presodite, če je načrtovana prireditev, potovanje … v tem malce zmeden času res nujno potrebno dejanje. Je vredno tveganja?