Skip to content

Težke odločitve vlade: lockdown bo/ne bo

V preteklem tednu smo beležili neslavne rekorde rasti potrjenih okužb s covidom-19. NIJZ je objavil, da so včeraj opravili 9961 PCR-testov in z njimi potrdili 3771 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 37,85 odstotka opravljenih testov.

Preberite tudi:

Kdaj po novi odmerek cepiva?

V bolnišnicah se po podatkih vlade trenutno zdravi 761 covidnih bolnikov, od tega 177 v intenzivni terapiji. Najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno zdravljenje, je star 21 let, najmlajši bolnik na navadnem oddelku pa je star manj kot leto dni. Zgolj včeraj je umrlo 13 covidnih bolnikov, od 1. novembra do vključno 4. novembra je boj z boleznijo izgubilo 50 oseb.

Bolnišnice opozarjajo na nevzdržne razmere

Število intenzivnih postelj v bolnišnicah je omejeno. Zdravstvo že nekaj časa opozarja, da v kolikor se bodo kapacitete zapolnile s covidnimi bolniki, ne bo prostora za tiste, ki bi potrebovali oskrbo na intenzivnem oddelku, bodisi zaradi prometne ali druge nesreče, bodisi zaradi druge bolezni ali okrevanja po operaciji.

Danes so pristojni sporočili, da so največje kapacitete za covidne bolnike (po tem, ko so jih že povečali) 1200 navadnih postelj in 300 postelj na intenzivnih oddelkih. Ob tem v zdravstvu opozarjajo, da bodo zato močno okrnjene ostale zdravstvene dejavnosti.

Še večjo stisko kot pomanjkanje postelj, katerih kapaciteto bi nekako še lahko povečali, predstavlja pomanjkanje ustrezno usposobljenega kadra, opozarjajo v bolnišnicah. V skupni izjavi strokovnih direktorjev slovenskih bolnišnic so danes zapisali:

»Pred slovenskimi bolnišnicami so najtežji dnevi in tedni od začetka pandemije COVID-19, verjetno tudi najtežji tedni v njihovi zgodovini. Vse bolnišnice se že soočamo s tem, da izbiramo katere dejavnosti bomo morale žrtvovati, da bo najmanj kratkoročnih in dolgoročnih posledic za zdravje bolnikov. V bolnišnicah bomo postavljeni pred največje napore za reševanje življenj covidnih in ostalih bolnikov.

Eni in drugi imajo samo eno življenje in za ene in druge se moramo enako boriti. Enim in drugim lahko zagotovimo, da vrat bolnišnic ne bomo zaprli in da bolnikov ne bomo zapustili. Ne moremo jim pa zagotoviti, da bomo zdravstveno obravnavo vseh, ki nas nujno potrebujejo, zagotavljali v okviru najvišjih standardov kakovosti in varnosti. Naredili pa bomo vse, kar je v naših močeh.«

Tudi minister za zdravje Janez Poklukar je na Twitterju pozval: »Prebivalke in prebivalce prosim za razumevanje in sodelovanje, saj vstopamo v zdravstvu v najtežje dni. Brez odpovedovanja in zamejevanja družbenega življenja v naslednjih dneh ne bo šlo! Skupaj zmoremo!«

Zdravstvo in stroka ne skrivata, da si želita zaustavljanja države, s čimer bi se zmanjšal prenos okužb in posledično tudi pritisk na bolnišnice.

Obrtna in Trgovinska zbornica Slovenije pozvali vlado, naj ne zapirajo gospodarstva

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so včeraj jasno izrazili, da ostro nasprotujejo morebitnemu zapiranju gospodarstva in vlado pozvali, naj najde take rešitve za zajezitev širjenja epidemije, da do zapiranja gospodarstva ne bo prišlo.

Predsednica TZS Mariča Lah in predsednik OZS Branko Meh. Vir slik: STA in Delo.
Predsednica TZS Mariča Lah in predsednik OZS Branko Meh.
Vir slik: STA in Delo.

V izjavi za javnost so med drugim zapisali: »Narediti moramo vse, da do vnovičnega zapiranja gospodarstva ne pride. Številni obrtniki in podjetniki, zlasti v storitvenih dejavnostih, še vedno okrevajo po večmesečnem zaprtju posameznih panog.«

Tudi Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) je danes pozvala vlado, da gospodarstva ne zapira. V izjavi za javnost so zapisali tudi: »Da bi se možnost opravljanja storitvenih dejavnosti ohranila tudi v prihodnje, ponovno pozivamo trgovce in potrošnike k doslednemu spoštovanju ukrepov za zajezitev širjenja virusa in k strpnosti ter doslednemu preverjanju izpolnjevanja pogoja PCT.

Trgovinska dejavnost ne bi prenesla ponovnega zaprtja pretežnega števila prodajaln in s tem ponovnega upada prihodkov na eni strani ter obremenitev s fiksnimi stroški, kot so najemnine, energenti, stroški zaposlenih in podobno, na drugi strani. TZS na tem mestu opozarja, da ukrepi za pomoč gospodarstvu v tem trenutku niso več na voljo, zato je toliko pomembneje, da gospodarstvo ohrani svoje delovanje.«

Odločitev med življenjem in preživetjem

Zdi se, da se je vlada na nek način odločala med marsikaterim življenjem posameznika in hkrati preživetjem družbe kot celote, ki posledično seveda prav tako pomeni življenje marsikaterega posameznika.

Idealnega scenarija v tem trenutku najbrž ni. Kako smo sploh tako globoko zabredli? To vprašanje se verjetno poraja marsikomu. Nekaj imajo morda pri tem opraviti tudi ponarejena PCT pravila in vsi drugi načini »hvatanja krivine«, med katerimi je trenutno najbolj šokanten, da starši na Bolhi prodajajo teste za samotestiranje, ki jih z zdravstveno izkaznico otroka v lekarni dobijo zastonj. Morda celo kak neprijavljen shod, nespoštovanje osnovnih, skoraj da srednjeveških pravil za preprečevanje širjenja virusa, pa tudi nezaupanje v cepiva.

Seja vlade bo, kot kaže, trajala precej dlje, kot je bilo napovedano. Vir slike: Twitter Vlade RS (posnetek zaslona).
Seja vlade bo, kot kaže, trajala precej dlje, kot je bilo napovedano.
Vir slike: Twitter Vlade RS (posnetek zaslona).

Kakšne odločitve bo sprejela vlada?

Odločitve po koncu seje vlade bodo na novinarski konferenci predstavili predsednik vlade Janez Janša, minister za obrambo Matej Tonin, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, minister za zdravje dr. Janez Poklukar, direktor NIJZ dr. Milan Krek in vodja svetovalne skupine za covid-19 dr. Mateja Logar.

Najverjetneje tako kot mi, tudi vi težko čakate, da izveste kaj več o ukrepih, ki sledijo. Takoj, ko bodo znani, bomo o njih poročali.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice