
Po podatkih NIJZ so v Sloveniji včeraj opravili 7643 PCR testov, potrdili pa so 3763 okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 49,2 odstotka, poroča STA. Smrtnih žrtev je bilo pet, hospitaliziranih pa je bilo 1074 bolnikov, od tega se jih je 236 zdravilo na oddelkih intenzivne nege.
Številke iz dneva v dan rastejo. Število hospitalizacij se je povišalo za 66, število bolnikov na intenzivni negi pa za sedem. NIJZ ocenjuje tudi, da je trenutno v državi 45.434 aktivnih primerov okužbe. Povišalo se je tudi sedemdnevno povprečje števila potrjenih primerov in sicer za 60 ter štirinajstdnevno povprečje za 124.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Hitri test in maska od srede obvezna oprema šolarja – protokol je znan
Ob 12. uri je potekala tudi novinarska konferenca o aktualnem stanju v državi, na kateri sta sodelovala minister za zdravje Janez Poklukar, dr. med. in pediater Denis Baš, dr. med., beseda pa je tekla predvsem o stanju v bolnišnicah ter seveda otrocih, ki jutri pričnejo z obveznim samotestiranjem.
Poklukar je poudaril, da bodo v zdravstvu prisiljeni uvesti skrajne izredne razmere, če bo bolnikov še več. Že danes so prešli na »maksimum obravnav, ki jih zmoremo, da je standard še minimalno zadovoljiv.« Skrajne izredne razmere bi pomenile, da bi bolnike sicer obravnavali, vendar z zmanjšanim standardom. »Priprave, kako se organizirati, če številka intenzivnih bolnikov preseže 288, že potekajo,« je dodal.

Vir slike: Gov.si.
Iz bolnišnic, ki niso namenjene zdravljenju koronavirusa, je že bilo premeščenih več kot 18 zdravnikov, iz zdravstvenih domov pa več kot 50 zaposlenih. Premestitve potekajo še naprej. V covidnih bolnišnicah osebju pomaga 40 študentov medicine ter več kot 260 dijakov zdravstvenih srednjih šol in študentov zdravstvenih fakultet.
Na pozive se je odzvalo tudi 130 zasebnikov in koncesionarjev, vojaška zdravstvena enota je priskrbela 130 delavcev, medtem ko jih je Rdeči križ zagotovil 120.
Od jutri naprej obvezno samotestiranje učencev in dijakov
Samo še nekaj ur je ostalo do začetka dneva, s katerim se začne obvezno samotestiranje v osnovnih in srednjih šolah. Mnogo je bilo že izrečenega na to temo, mnogo navodil je bilo podanih, vendar so še vedno stvari, ki niso razčiščene, zato nihče ne ve kaj jutri pričakovati.
Denis Baš je poudaril, da v bolnišnicah opažajo povečano število otrok, ki so hospitalizirani ne samo zaradi koronavirusa ampak tudi zaradi drugih nalezljivih bolezni. »Zadali smo si, da šol, če to res ne bo skrajno nujno, ne zapiramo več, ker smo v prejšnjem valu videli, da nekaj tedensko šolanje na daljavo res prinese velike zdravstvene posledice na otrocih,« je dodal.
Pozval je tudi vse odrasle, ki se še niso cepili, da to storijo, ter tako omogočijo otrokom, da ne bodo imeli še dodatnih stisk, ki jih ta pandemija na njih pušča. Predstavil je tudi kratek filmček, ki so ga pripravili v njihovi sekciji za primarno pediatrijo, v katerem sedemletni otrok pokaže, kako se opravi samotestiranje. Starše šolajočih se otrok je pozval, naj bodo odgovorni in naj (tudi kar se samotestiranja v šolah tiče) »ne izvajajo upora na plečih otrok, ker je to kontraproduktivno«.

Vir slike: posnetek zaslona.
Na novinarski konferenci smo postavili vprašanje, kaj se bo zgodilo z otrokom, ki soglasja ne bo prinesel v šolo oziroma otrokom, katerega starši se ne bodo opredelili za ali proti samotestiranju. Minister Poklukar je dejal, da bi verjetno najbolj točen odgovor prišel s strani ministrstva za šolstvo, drugih informacij pa ni imel. So se pa šole organizirale same.
»Vsem staršem smo dali navodila, da otroci prinesejo soglasja. Ko bomo otroke sprejeli v šolo, bomo ugotovili, komu so starši dali soglasje, komu ne. Te otroke bomo ločili od drugih, da bo lahko samotestiranje v učilnici potekalo nemoteno. Za druge otroke pa bomo poklicali starše, da jih pridejo iskat in odpeljat domov,« je za TV Slovenija pojasnila ravnateljica Osnovne šole Lava Marijana Kolenko.