Delež koronavirusnih okužb ponovno narašča. Skupno so minuli teden pri nas potrdili okoli 10.800 novih primerov okužb, kar je dobrih 3200 več kot teden pred tem. Ne glede na to je število hospitaliziranih covidnih bolnikov padalo, manj jih je bilo tudi na intenzivni terapiji. Skupno je prejšnji teden umrlo 54 bolnikov s covidom-19. Od začetka pojava koronavirusa je ta v Sloveniji terjal že več kot 6000 življenj.
Delež okužb prvo nedeljo v tem letu več kot 44-odstoten
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so včeraj ob opravljenih 2282 PCR-testih potrdili 1008 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih izvidov je bil tako kar 44,2-odstoten. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 548 covidnih bolnikov, od tega 173 na intenzivni negi, pri čemer je najmlajši covidni bolnik na navadnem oddelku star 27 let, na intenzivni negi pa 28 let.
Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 18.386 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje znaša 1526, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa 868. Število aktivnih primerov se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 427. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je višje za 44, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 21.
Kje smo s cepljenjem?
Po podatkih vlade je z enim odmerkom trenutno cepljenih 1.250.240 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.190.292 ljudi, oziroma 56 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. V starostni skupini nad 50 let je s prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov, z vsemi pa 77 odstotkov prebivalstva. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 466.947 ljudi.
Glede na statistične regije je najvišji odstotek cepljenih dosegla Zasavska regija, najnižji pa Podravska. Med občinami glede na odstotek cepljenih z vsemi odmerki vodijo Kranjska gora, Idrija in Vipava, na zadnjem mestu so tri občine v okolici Ptuja: Trnovska vas, Sveti Andraž v Slovenskih goricah in Zavrč.
Kakšne ukrepe bo vlada pretresala ta teden?
Na današnji novinarski konferenci, na kateri je minister za zdravje Janez Poklukar predstavil dosežke slovenskega predsedovanja s področja zdravja, je spregovoril tudi o ukrepih za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom, ki so na mizi. Vlada bo ukrepe pretresala ta teden in iskala kar najboljše rešitve za zdravstvo in družbo na sploh.
»Če ukrepi niso družbeno sprejemljivi, ostanejo črka na papirju in ne dosežejo svojega namena,« je dejal minister Poklukar in pojasnil, da bodo glede vprašanja o možnosti uvajanja pogoja PC in obveznega cepljenja upoštevali mnenje stroke. Epidemiologi sicer uvedbi PC niso naklonjeni, saj poudarjajo, da je ob širjenju okužb prav testiranje tisto, ki je zelo pomembno.
Epidemiološki kolegij Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je prejšnji teden sicer že tretjič razpravljal o obveznem cepljenju proti covidu-19 in ponovno potrdil stališče, da trenutno ne more podpreti njegove uvedbe, saj še ni načrta implementacije. (Po veljavnem zakonu o nalezljivih boleznih bi minister za zdravje cepljenje proti covidu-19 lahko uvrstil na seznam obveznih cepljenj na predlog NIJZ.)
Minister Poklukar je poudaril, da je cepljenje tudi ob širjenju različice omikron, proti kateri cepiva učinkujejo nekoliko slabše, še vedno smiselno. Po podatkih, ki jih je vlada objavila na Twiterju, naj bi bilo med tistimi, ki so zaradi covida-19 na intenzivni negi, 90 % necepljenih.
Se obeta krajšanje karantene na pet dni?
Minister je na novinarski konferenci povedal tudi, da je po njegovih podatkih povprečna dolžina inkubacijske dobe pri novi različici koronavirusa (omikron) 2,5 dni in zato je na mizi ukrep skrajšanja karantene, ki bi jo bilo po novem mogoče prekiniti po petih dneh. Pričakuje se namreč porast okužb in desetdnevna karantena bi lahko pomenila velik izpad delovnih procesov zaradi pomanjkanja delovne sile – to se že dogaja v Italiji, kjer je trenutno v karanteni dva in pol milijona prebivalcev.
NIJZ sicer vztraja pri desetdnevni karanteni, saj ob še vedno prevladujoči različici delta zaenkrat krajšanje karanten ni smiselno.
Posebno zagato povzroča dejstvo, da so od karantene trenutno opravičeni le cepljeni s poživitvenim odmerkom cepiva, ki za otroke še ni registriran, in se zato karanteni ob rizičnem stiku ne morejo izogniti. Na to vprašanje je minister odgovoril: »Imunski odziv je imunski odziv, in če tako velja za odraslo osebo, zaenkrat enako zagovarjamo tudi za otroke«. Glede te odločitve spremembe torej ni pričakovati.