Spotify se zadnje tedne sooča s pozivi, naj ukrepa proti Joe Roganu, priljubljenemu gostitelju podkastov, po tem, ko je bil obtožen, da v svoji oddaji promovira širjenje lažnih informacij o koronavirusu.
Spotify je digitalna glasbena, podkast in video platforma, ki uporabnikom omogoča dostop do milijonov pesmi in drugih vsebin, ki jih prispevajo ustvarjalci z vsega sveta. Osnovne funkcije, kot je predvajanje glasbe, so brezplačne z vključenimi oglasi, na voljo pa imajo tudi Premium storitev, za katero uporabniki načeloma odštejejo 5,99 evrov na mesec.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Anna Sorokin: lažna milijonarka bo dobila svojo televizijsko serijo
Družba je sicer že kar nekaj časa tarča kritik, da glasbenike in druge ustvarjalce za njihovo vsebino premalo plačajo. Njihov sistem namreč deluje tako, da ves denar od mesečnih naročnin zberejo skupaj, 30 odstotkov pobere Spotify, ostalo pa se razdeli med izvajalce, ki so na lestvici najbolj poslušanih. To pomeni, da v kolikor uporabnik plačuje Premium naročnino ter predvaja glasbo nekoliko manj znanih izvajalcev, slednji njegovega denarja najverjetneje ne vidijo.
Zdaj se je Spotify poleg vsega znašel tudi sredi obtožb o širjenju napačnih informacij o bolezni covid-19 in cepivih. Joe Rogan v svojem podkastu »The Joe Rogan Experience« namreč redno gosti različne znane osebe s področja teorij zarot, kot je Robert Malone, znanstvenik, ki naj bi odkril tehnologijo mRNA, zdaj pa javno zavrača cepiva, ki so na tej tehnologiji zgrajena, in pravi, da so prav ta cepiva kriva za poslabšanje pandemije. Zaradi njegovih izjav ga je blokiran tudi Twitter.
Januarja je na stotine znanstvenikov, profesorjev, zdravnikov, medicinskih sester in drugih strokovnjakov za javno zdravje pozvalo Spotify, naj ustavi širjenje napačnih informacij o covidu-19. Kritiki so izpostavili pogoje uporabe Spotifyja, ki prepovedujejo gradivo, »ki promovira nevarno lažno ali nevarno zavajajočo vsebino o covidu-19«.
Daniel Ek, izvršni direktor družbe, pa je v odgovor zagovarjal svobodo govora, h kateri je podjetje zavezano, in dejal: »Zame je pomembno, da ne postanemo cenzor vsebine, hkrati pa poskrbimo, da obstajajo pravila in posledice za tiste, ki jih kršijo.«
Spotify je s tem zavrnil kakršnokoli ukrepanje proti Joe Roganu, razen tega, da je na podkast epizode o covidu-19 pripel svetovalna opozorila, s katerimi poslušalce povezuje z verodostojnimi zdravstvenimi informacijami.
Jeo Rogan pa je kot odziv na kritike objavil video posnetek, v katerem je povedal, da je pripravljen v podkastu gostovati »več različnih strokovnjakov z različnimi mnenji takoj po tistih kontroverznih«. Dodal je še: »Moj namen je vedno samo ustvarjanje zanimivih pogovorov in pogovorov, v katerih upam, da bodo ljudje uživali.«
Posledično sta dve legendi folk rocka, Neil Young in Joni Mitchell, prejšnji teden, v znak protesta proti odločitvi platforme, da podpre Joe Rogana, odstranila svoje kataloge iz Spotifyja. Temu je sledila tudi priljubljena gostiteljica podkastov Brené Brown, ki je dejala, da »do nadaljnega« ne bo več izdajala novih epizod.
Kasneje sta svojo glasbo iz Spotifyja ostranila tudi soul glasbenica India Arie in britanski kantavtor Graham Nash. Arie je dejala, da je bila njena odločitev delno tudi posledica Roganovega »izražanja glede (človeških) ras.«
»Neil Young je odprl vrata, skozi katera moram stopiti,« je zapisala v objavi na Instagramu. »Verjamem v svobodo govora. Vendar se mi zdi Joe Rogan problematičen tudi iz drugih razlogov, ne samo zaradi njegovih intervjujev o covidu. Zame je problem tudi njegovo izražanje glede ras.«
80-letni Nash Graham pa je v svoji izjavi dejal: »Ko sem slišal za dezinformacije o covidu, ki jih je širil Joe Rogan na Spotify, se popolnoma strinjam in podpiram svojega prijatelja Neila Younga.«
»Obstaja razlika med tem, da si odprt za različne poglede glede neke zadeve in tem, da zavestno širiš napačne informacije, ki jih je približno 270 medicinskih strokovnjakov označilo ne samo kot lažne, ampak tudi kot nevarne,« je dodal.
Pričakovano se je zaradi škandala cena delnice podjetja Spotify sunkovito obrnila navzdol. V zadnjem mesecu je padla za kar 30 odstotkov.
»Očitno je, da je minilo kar nekaj pomembnih dni, tukaj na Spotifyju,« je zadevo komentiral Daniel Ek na seji, kjer je odgovarjal na vprašanja novinarjev in investitorjev. »Ko smo leta 2019 vstopili v svet podkastov z namenom, da bi pomagali posodobiti in povečati ta svet za vse vrste ustvarjalcev, smo domnevali, da bo to pomenilo nove preizkušnje in izzive za našo ekipo. In ni dvoma, da so zadnji tedni prinesli številne priložnosti za učenje.«
Ek je prepričan, da Spotify ne bi smel spreminjati svojih politik na podlagi enega ustvarjalca, prav tako ne na podlagi medijskega poročanja ali pozivov s katerekoli druge strani. »Naše politike so bile skrbno napisane s pomočjo številnih notranjih in zunanjih strokovnjakov na tem področju. In verjamem, da so prave za našo platformo. In čeprav ima Joe (Rogan) ogromno občinstvo in je njegov podkast številka ena na več kot 90 trgih, mora vseeno spoštovati te politike,« je dodal.
Strokovnjaki pa medtem menijo, da odhod enega ali dveh glasbenih ustvarjalcev Spotifyju ne bo škodovalo, ne glede na njihovo vplivnost. »Mislim, da Neil Young in Joni Mitchell ne bosta naredila razlike,« je za Yahoo Finance povedal profesor na poslovni šoli Wharton Univerze v Pensilvaniji Maurice Schweitzer. »Vendar bi razliko naredilo, če bi temu sledilo še deset drugih umetnikov in če bi bil kateri izmed njih res vpliven.«