S trditvijo, da je Ukrajina država, ki jo je ustvarila Rusija, je ruski predsednik Vladimir Putin v zadnjih dneh konflikt med dvema državama ponesel na novo raven. Po tistem, ko je z voditeljema separatističnih regij Lugansk in Doneck na vzhodu Ukrajine podpisal odlok, s katerim Rusija priznava neodvisnost in suverenost »ljudskih republik Doneck in Lugansk «, je odredil tudi napotitev vojske v omenjeni regiji.
V svojem govoru je Putin poudaril, da bi Ukrajina morala biti del Rusije, Sovjetska zveza pa da je »naredila napako, ko je svojim nekdanjim članicam pustila, da gredo svojo pot«. Po njegovih besedah je zdaj Ukrajina zgolj »lutka v rokah Združenih držav Amerike«, njeni voditelji pa bodo polno odgovorni za morebitno »prelivanje krvi.«
Oblasti v Kijevu (glavnem mestu Ukrajine) je obtožil, da so državo »zavzeli« ter jih pozval, naj takoj prenehajo z vsemi vojaškimi akcijami.
Separatisti v dveh ukrajinski regijah, ki že od začetka uživajo podporo Rusije, so leta 2014 razglasili neodvisnost od Ukrajine. Od takrat so boji med ukrajinsko vojsko in ruskimi uporniki zahtevali že več kot 14 tisoč smrtnih žrtev.
Ruski predsednik je s separatističnimi regijami podpisal tudi pogodbe o »prijateljstvu in medsebojni pomoči«, v katerih je navedeno, da bo Rusija v pokrajinah Doneck in Lugansk gradila vojaška oporišča.
Zahodne voditelje pa skrbi predvsem dejstvo, da je Rusija kot samostojni republiki priznala celotno površino regij Doneck in Lugansk, medtem ko separatisti nadzorujejo le določen del. To pomeni, da morebiti Rusija namerava zavzeti celotne pokrajine.
Trenutno ni še nobenih uradnih informacij o tem, ali so ruske čete že v Ukrajini ali ne. Na družbenih omrežjih krožijo video posnetki vojaških konvojev, ki se gibajo po separatističnih ozemljih, vendar ni znano, ali gre za ruske čete ali za sile separatistov, ki jih podpira Rusija.
Volodimir Zelenski: Rusija krši ukrajinsko suverenost
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v svojem nagovoru dejal, da »Rusija s svojimi odločitvami o priznanju neodvisnosti okupiranih okrožij v regijah Doneck in Lugansk krši suverenost in teritorialno integriteto Ukrajine ter poskuša legalizirati svoje enote v Donbasu (skupno ime za regiji Doneck in Lugansk), ki so tam od leta 2014«.
»Vso odgovornost za posledice teh odločitev nosi rusko politično vodstvo,« je še dodal. O razmerah se je pogovarjal s francoskim predsednikom Macronom, nemškim kanclerjem Scholzom, ameriškim predsednikom Bidnom, britanskim premierjem Johnsonom in predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Predviden je tudi telefonski pogovor s turškim predsednikom Tayyipom Erdoğanom.
»Od naših partnerjev pričakujemo jasno in učinkovito podporo. Zdaj bomo videli, kdo je naš pravi prijatelj ter partner in kdo bo še naprej ustrahoval Rusko federacijo z besedami,« je poudaril ukrajinski predsednik države.
Zelenski je zagotovil, da je Ukrajina zavezana politično-diplomatskemu pogovoru in se ne bo vdala provokacijam.
»Resnica je na naši strani. In resnice pred vami ne bomo nikoli skrivali. Takoj, ko bomo opazili spremembo razmer, takoj, ko bomo videli povečanje tveganj – vse to boste vedeli. Trenutno ni razloga za kaotično reagiranje. Naredili bomo vse, da tako tudi ostane,« je dejal predsednik. »Že dolgo smo pripravljeni na vse. Ni razloga za neprespane noči,« je še dodal.
Nasilje v obeh regijah se je sicer v preteklih dneh stopnjevalo. Ukrajinsko ministerstvo za obrambo dnevno objavlja seznam kršitev prekinitve ognja, ki je kar obsežen.
Slovenija obsoja odločitev Putina
»Slovenija najostreje obsoja odločitev predsednika Putina, da Doneck in Lugansk v Ukrajini prizna kot neodvisni entiteti. Ti sovražni ukrepi so huda kršitev mednarodnega prava in obveznosti po sporazumih iz Minska, ki ne bodo brez posledic,« so sporočili iz Ministrstva za zunanje zadeve RS.
»Slovenija potrjuje neomajno podporo neodvisnosti, suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine v okviru njenih mednarodno priznanih meja ter podpira vodstvo ukrajinske vlade ob tej agresiji, ki jo v celoti in enostransko izvaja Rusija,« so še dodali v izjavi na vladni spletni strani.
Podobno nezadovoljstvo je opaziti tudi pri ostali zahodnih državah. Ameriški predsednik Biden je kmalu zatem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin priznal neodvisnost separatističnih ukrajinskih pokrajin Doneck in Lugansk, uvedel sankcije proti vsem, ki bodo tam opravljali kakršnekoli transakcije, poročajo pri STA.
Sankcije je že napovedala tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki, ki je razložila, da gre za ločene sankcije od tistih, ki bodo uvedene, če bo Rusija nadaljevala z oboroženo agresijo proti Ukrajini.
V kolikor bo Putin v obeh ukrajinski regijah res nastanil vojaške enote, bodo sledile nove sankcije ZDA in predvidoma tudi zavezniških držav, kot obljubljajo že od začetka zaostrovanja ukrajinske krize.