Skip to content

V Sloveniji najmanj brezposelnih oseb od leta 2008

Tako kot v mesecu februarju, se je tudi marca nadaljevalo upadanje števila brezposelnih. Ob koncu marca je bilo pri Zavod RS za zaposlovanje registriranih 60.534 brezposelnih, kar je 6,6 odstotkov manj kot februarja in 26,7 odstotkov manj brezposelnih kot v lanskem marcu, so sporočili iz Zavoda.

Na novo se je marca pri Zavodu prijavilo 4.320 brezposelnih, 7,6 odstotkov več kot februarja in 5,4 odstotkov manj kot marca lani. Zaposlilo se je 5.814 brezposelnih, 15,9 odstotkov več kot februarja in 21,1 odstotkov manj kot pred letom dni.

Med novo prijavljenimi je bilo 398 iskalcev prve zaposlitve, 2.001 brezposelnih zaradi izteka zaposlitve za določen čas, 50 brezposelnih zaradi stečajev in 737 presežnih delavcev (posameznikov, ki jim delodajalec vroči odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga).

V primerjavi s predhodnim mesecem se je za 3,6 odstotkov zmanjšalo število prijav brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas. Presežnih delavcev se je prijavilo 9,2 odstotkov več, za 31,6 odstotkov več je bilo prijav stečajnikov in za 17,4 odstotkov več iskalcev prve zaposlitve.

Vse pomembnejše kategorije na novo prijavljenih brezposelnih oseb pa so se zmanjšale v primerjavi z lanskim marcem, najbolj stečajnikov za 33,3 odstotkov, nato presežnih delavcev za 19,3 odstotkov, iskalcev prve zaposlitve za 16,7 odstotkov in brezposelnih po izteku zaposlitve za določen čas za 8,9 odstotkov.

Poglejmo še obdobje prvega letošnjega četrtletja. Na novo se je od januarja do konca marca na Zavodu prijavilo 16.988 brezposelnih oseb, kar je 14,4 odstotkov manj kot lani v istem obdobju, zaposlilo pa se je 15.410 oseb, kar je 19,9 odstotkov manj.

Generalni direktor zavoda za zaposlovanje Mitja Bobnar. Vir slike: Združenje Manager.
Generalni direktor zavoda za zaposlovanje Mitja Bobnar.
Vir slike: Združenje Manager.

Generalni direktor zavoda za zaposlovanje Mitja Bobnar je na torkovi novinarski konferenci v Ljubljani opozoril na več rekordnih gibanj na trgu dela v zadnjem obdobju: rekordno je povpraševanje delodajalcev, rekorden je tudi porast vlog na področju zaposlovanja tujcev, so zapisali pri STA.

Glede na stopnjo anketne brezposelnosti v januarju se je Slovenija s 4,2 odstotka odrezala precej bolje od povprečja EU, ki je bilo pri 6,2 odstotka, boljše rezultate pa je zabeležilo le šest držav v EU, je spomnil.

Ugodne številke generalni direktor pričakuje tudi vnaprej, število registriranih brezposelnih naj bi letos upadlo na 55.000, kar bi pomenilo neko »naravno brezposelnost«.

Povečuje se povpraševanje po delavcih

Delodajalci, med katerimi je bilo največ delodajalcev s področja predelovalnih dejavnosti, gradbeništva, zdravstva in socialnega varstva, drugih raznovrstnih poslovnih dejavnosti ter gostinstva, so marca Zavodu sporočili 17.142 prostih delovnih mest, 24,4 odstotkov več kot februarja in 45,7 odstotkov več kot marca 2021.

Med iskanimi delavci so tudi natakarji. Vir slike: Canva.
Med iskanimi delavci so tudi natakarji.
Vir slike: Canva.

Največ prostih delovnih mest je bilo razpisanih v kategorijah, kot so delavci zapreprostadela v predelovalnih dejavnostih (1.161), delavci zapreprostadelapri visokih gradnjah (1.016), čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki in podobni v uradih, hotelih in drugih ustanovah (989) ter natakarji (531), vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev (516) in prodajalci (495).

Na Zavodu za zaposlovanje so tudi begunci iz Ukrajine

Osebe, ki so po 24. februarju, ko je Rusija napadla Ukrajino, zbežale iz države, lahko v Sloveniji pridobijo začasno zaščito, ki glede na nedavno aktivirani vladni zakon o uvedbi začasne zaščite traja eno leto in se lahko podaljša na največ dvakrat po šest mesecev.

Ta jim med drugim omogoča tudi prijavo v evidenco brezposelnih v Sloveniji. Ko jim je priznan ta status, dobijo pravico do prostega dostopa na trg dela, kar pomeni, da se lahko prijavijo na zavodu za zaposlovanje.

Na trg dela se vključujejo prvi begunci. Vir slike: BBC.
Na trg dela se vključujejo prvi begunci.
Vir slike: BBC.

Na Zavod za zaposlovanje so se tako začeli prijavljati prvi ukrajinski begunci s priznano začasno zaščito, odgovorni pa zagotavljajo, da so nanje dobro pripravljeni. Kot izziva se sicer kažeta pomanjkanje dokazil o izobrazbi ter neznanje slovenščine in tudi angleščine, a povpraševanje delodajalcev ostaja veliko, zlasti iz panoge gostinstva in turizma.

Prve prijave v evidenco so se začele šele v zadnjih dneh, trenutno jih je manj kot pet, je na novinarski konferenci pojasnil generalni direktor zavoda in dodal, da so se začeli na njihov priliv intenzivno pripravljati že marca.

Bobnar je potrdil, da so že obiskali nastanitvena centra v Logatcu in na Debelem Rtiču, kjer so beguncem podali prve informacije glede razmer na slovenskem trgu dela, v kratkem pa načrtujejo tudi vzpostavitev informacijske točke za tujce, pri čemer bodo v kontaktnem centru zagotovili osebe, ki bodo v pomoč pri usmerjanju in podajanju informacij Ukrajincem za lažji prehod na trg dela.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice