Skip to content

Sredi puščave se pripravljajo na prvo žetev pšenice

V enem izmed emiratov Združenih arabskih emiratov, Sharjah, se te dni pripravljajo na prvo žetev na 400 hektarih velikem kompleksu v kraju Mleiha. Žetev pšenice se bo predvidoma začela sredi marca.

Prvo fazo pšeničnih polj je novembra lani otvoril šejk Sultan bin Muhammad Al Qasimi, vladar Sharjaha, nato pa so se stroji zapeljali po poljih in posejali semena. V štirih mesecih se je puščavska dežela ob vznožju skalnatih gora spremenila v zeleno oazo, ki bo obrodila do 1.700 ton pšenice.

Pšenica je bila sredi puščave pridelana brez uporabe pesticidov, kemikalij ali gensko spremenjenih semen. Po žetvi bodo pridelek poslali v mline za predelavo.

Žetev pšenice sredi puščave se bo predvidoma začela sredi marca. Vir slike: The National.
Žetev pšenice sredi puščave se bo predvidoma začela sredi marca. Vir slike: The National.

»Pričakujemo, da bo datum žetve nekje med 15. in 20. marcem,« je za portal The National povedal Khalifa Musabeh Ahmed Alteneiji, minister za kmetijstvo in živinorejo. »Pšenica bo šla na lokalni trg tukaj v Sharjahu in ZAE.«

Minister je pojasnil pomen pridelave domače pšenice v državi, ki je sicer uvozi za 1,7 milijona ton. »Pšenica je strateško blago z visoko hranilno vrednostjo, ki jo je mogoče dolgo skladiščiti,« je dejal. Vprašanje prehranske varnosti je v Združenih Arabskih Emiratih, kjer uvozijo kar 90 odstotkov hrane, še kako pomembna.

»Med pandemijo covida-19 in vojno med Rusijo in Ukrajino se je svet soočal z nekaterimi težavami pri zagotavljanju pšenice in verigah preskrbe s hrano. S tega vidika smo prejeli navodila od šejka Sultana bin Muhammada Al Qasimija, vladarja Sharjaha, da ustanovimo to kmetijo.« S časom želijo pšenico pridelovati na skupni površini 1.900 hektarjev. Vse sredi puščave.

Pšenica je bila pridelana brez uporabe pesticidov, kemikalij ali gensko spremenjenih semen. Vir slike: The National.
Pšenica je bila pridelana brez uporabe pesticidov, kemikalij ali gensko spremenjenih semen. Vir slike: The National.

Kako deluje »pametna« kmetija sredi puščave?

Kmetija je opremljena z najsodobnejšo tehnologijo, ki vključuje senzorje tal in satelite, ki izvajajo toplotno pregledovanje lokacije. Senzorji lahko merijo količino vode v tleh, upravljalci pa se tako izognejo potratni porabi.

S pomočjo vremenske postaje napovedujejo temperaturo, hitrost vetra in vlažnost za naslednjih 48 ur. V primeru dežja kmetija zmanjša namakanje. Polja namakajo preko rezervoarja s prostornino 16.000 kubičnih metrov. V enem dnevu lahko šest velikih črpalk proizvede do 60.000 kubičnih metrov vode. Pri tem uporabljajo razsoljeno vodo.

Na poljih uporabljajo krožno namakanje, kjer je mehanizirane škropilne sisteme mogoče premikati z električnimi motorji. Do upravljanja sistemov pa dostopajo na daljavo z uporabo aplikacij.

Za namakanje prečrpajo na tisoče kubikov razsoljene vode. Vir slike: The National.
Za namakanje prečrpajo na tisoče kubikov razsoljene vode. Vir slike: The National.

Trenutno 400 hektarjev polj upravljajo le dva inženirja in šest do sedem delavcev. Setev, namakanje in žetev ter večina vmesnih opravil je avtomatiziranih in mehaniziranih.

»To je posebna kmetijska platforma, ki lahko pomaga ugotoviti količino opravljenega namakanja in načrtovati količino namakanja za prihodnje dni,« je pojasnil direktor kmetijstva Ibrahim Ramadan.

Združeni Arabski Emirati, ki bodo letos gostili Konferenco Združenih narodov o podnebnih spremembah 2023 (od 30. novembra do 12. decembra), imajo velike načrte za proizvodnjo hrane, na način, da bi vodo reciklirali in zmanjšali količino odpadkov.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice