Skip to content

Kaj pomenijo škornji na palici? – V petek opozorilni protest slovenskih kmetov

Sindikat kmetov Slovenije (SKS) v petek, 24. marca, pripravlja opozorilni protest zaradi nestrinjanja s kmetijsko politiko in drugih težav v kmetijstvu.

Začeli bodo z novinarsko konferenco ob 11. uri pred parlamentom v Ljubljani, kjer bo sindikat skupaj z nekaterimi nevladnimi organizacijami opozoril na težave in predstavil svoje zahteve.

Sam protest pa se bo začel nekoliko kasneje ob 13. uri na več lokacijah po celi Sloveniji, kjer bodo prav tako opozarjali na zahteve kmetov z vožnjo traktorjev in transparenti.

»Vse udeležence opozarjamo, da imajo tehnično brezhibne traktorje, vso opremo in seveda vozniško dovoljenje,« so ob tem sporočili iz sindikata. »Udeležba v prometu naj ne ovira lokalnih prebivalcev, saj je opozorilo namenjeno Vladi RS.«

Sindikat kmetov Slovenije je za petek napovedal protest. Vir slike: Kmečki glas.
Sindikat kmetov Slovenije je za petek napovedal protest. Vir slike: Kmečki glas.

V kolikor pa se vlada na zahteve ne bo odzvala, bodo v naslednjih tednih organizirali vseslovenski kmečki shod v Ljubljani.

Povod za protest so predvsem okoljske zahteve do kmetov. »Tisoč let smo kmetovali na teh zemljiščih in varovali naravo, sedaj pa imamo samo omejitve. Okoljevarstvene organizacije postavljajo režim na naših zemljiščih, ni pa rešitev. Kmetje smo zgroženi ob teh zahtevah,« je za STA dejal predsednik SKS Anton Medved.

Opozoril je, da kmetom pretijo novi davki, pereča so cenovna neskladja, težave so tudi z zvermi, saj njihova populacija narašča.

Na sindikatu prav tako zahtevajo sledljivost porekla prehranskih proizvodov, ohranitev slovenske živinoreje, hrano slovenskega porekla v javnih zavodih in enake standarde za vse, zato nasprotujejo uvozu hrane iz drugih celin, saj so tam »standardi pridelavi neprimerljivi z našimi,« so opozorili.

Protest proti gradnji kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani. Vir slike: STA.
Protest proti gradnji kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani. Vir slike: STA.

Zahtevajo tudi priznanje vrednosti kmečkega stanu. »Kmet je nosilec razvoja podeželja in prehranske varnosti države, samostojnost odraža identiteta naroda in sposobnost, da se narod sam prehrani,« so sporočili.

»Zahtevamo ustrezno plačilo za svoje delo! To mora zagotavljati obstoj in razvoj družinskih kmetij. Kmetje zahtevamo enak standard življenja, primeren kos pogače v razrezu končne cene.«

Prizadevanju kmetov so se pridružili tudi v Slovenski ljudski strank (SLS). »Nasprotujemo napovedanemu nepremičninskemu davku, vključevanju plačil OMD v dohodnino in zahtevamo dostojno plačilo in administrativno razbremenitev kmeta. Najboljša rodovitna zemlja naj ostane kmetijska, prav tako naj se hrana začne označevati po poreklu,« so dejali.

V podporo petkovega protesta so kmetom sporočili, da »bodo uživali toliko spoštovanja, kolikor si ga bodo sami vzeli«.

Kaj pomeni narobe obrnjen škorenj na palici?

V zadnjih tednih je mogoče na družbenih omrežjih opaziti vrsto fotografij, ki prestavljajo škorenj, ki so ga pred hišo ali drugje na svojem zemljišču nataknili na palico.

Rdeči škornji na križu med protestom kmetov in vinarjev v Luksemburgu lani jeseni. Vir slike: RTL.
Rdeči škornji na križu med protestom kmetov in vinarjev v Luksemburgu lani jeseni. Vir slike: RTL.

Razstavljeni škornji nosijo s seboj pomembno sporočilo, praksa pa se je k nam razširila iz tujine. Škornje na palice natikajo na primer tudi na Nizozemskem, kjer se proti kmetijstvu škodljivim ukrepom borijo že več let.

Podobno so se tudi lani jeseni luksemburški mladi kmetje in vinarji združili v znak protesta proti kmetijski politiki ter ob cestah po državi postavili med 300 in 400 škornjev. Škornji so bili praviloma rdeče barve, nataknjeni na zelen križ.

»Brez kmetov ni hrane,« je takrat dejal eden izmed protestnikov in pojasnil, da križ predstavlja stanje njihovega poklica, medtem ko izbrana barva prav tako igra vlogo, saj nas »rdeči škorenj vodi v katastrofo«.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice