Kmalu bo treba podaljšati dogovor o izvozu žita iz Ukrajine, kako se bo odločila Rusija?
V četrtek bo minilo 60 dni, odkar je bil nazadnje podaljšan dogovor med Rusijo, Ukrajino, Turčijo in Združenimi narodi o izvozu žita in drugih prehranskih izdelkov iz Ukrajine.
V sklopu dogovora je Rusija dvignila svoje blokade ukrajinskih pristanišč, v zameno pa je zahtevala nemoten izvoz ruskih gnojil in drugih izdelkov. Ta del pa naj se ne bi upošteval v celoti, trdijo v Kremlju, zato postajajo z dogovorom vedno bolj nezadovoljni.
»Naša gnojila, ki smo jih pripravili za brezplačno dostavo v najrevnejše države, še vedno ostajajo v pristaniščih različnih držav, pri čemer se ustvarjajo umetne ovire in zamude,« je pred časom dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Gruško.
Cindy McCain, izvršna direktorica Svetovnega programa za hrano (WFP) je v oddaji na televiziji BBC dejala, da je treba sporazum, ki se izteče 18. maja, obvezno obnoviti.
Ukrajina je glavna svetovna izvoznica sončnic, koruze, pšenice in ječmena. Na primer, več kot polovica pšeničnega zrnja, ki ga je lani nabavil WFP, je prišla ravno od tam.
Na vprašanje, ali meni, da bo Rusija podpisala podaljšanje črnomorskega sporazuma o žitu, je dejala, da ni ravno prepričana v to. »Kot sem slišala, je trenutno 50/50 možnosti za to. To me zelo skrbi. In to bi moralo skrbeti tudi vse druge,« je bila jasna.
Ob tem je pozvala »vse svetovne voditelje«, naj pomagajo pri obnovitvi sporazuma in končanju konflikta.
Iz Ukrajine so od julija lani, ko je bil dogovor sprejet, izvozili za več kot 30 milijonov ton žita, kar je vsaj delno pripomoglo k ublažitvi prehranske krize v revnejših državah. V zadnjih mesecih je Rusija sicer izpostavila, da večina tega žita sploh ne doseže držav, ki hrano najbolj potrebujejo.
Višji predstavniki Rusije, Ukrajine, Turčije in ZN so se v četrtek prejšnji teden sestali v Istanbulu, da bi razpravljali o predlogih za podaljšanje dogovora. Kot kaže pa se je srečanje končalo brez jasnega zaključka.
»Mislim, da bo dogovor podaljšan za 60 dni, vendar bo Rusija morda še zadnjič pristala na to,« je za rusko tiskovno agencijo TASS povedal vir, ki je povezan s pogajanji.
Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Veršinin je po pogovorih v Istanbulu novinarjem dejal, da bo ruski del prenehal veljati, če Moskva do 18. maja ne bo prejela zagotovil, da bodo njene zahteve izpolnjene, so poročali pri TASS. Kot omenjeno, se te nanašajo na izvoz kmetijskih proizvodov in gnojil, ponovno vključitev ruske kmetijske banke v sistem SWIFT in drugo.
Ruska stran o morebitnem podaljšanju sporazuma o žitu nima česa poročati, je medtem v petek novinarjem povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in dodal, da se bodo pogovori o tem vprašanju nadaljevali.
»O tej zadevi zaenkrat nimamo nobenih informacij,« je odgovoril na prošnjo po komentiranju izjave turškega obrambnega ministra Hulusi Akarja, da se strani približujeta podaljšanju sporazumov.
Na srečanju v Istanbulu je bila v ospredju tudi varna vrnitev komercialnih plovil, ki so obtičala v ukrajinskih pristaniščih zaradi začetka vojne v Ukrajini, v Turčijo. »V ukrajinskih pristaniščih je šest naših komercialnih plovil. Povedali so nam, da je bil dosežen okvirni sporazum o njihovi varni vrnitvi v domovino. To delo nadaljujemo,« je dejal Akar.