Pred 100 leti v Slovencu o nevarnosti italijanskega prevzema Reke
Aneksija Reke?
Pred 100 leti so se po Beogradu razširile govorice, da so se odnosi med Italijo in Jugoslavijo v zadnjem času zelo poostrili. Takrat so sicer med obema državama potekala pogajanja, ki so vključevala predvsem tako imenovano Reško vprašanje. Šlo je torej za usodo mesta Reke.
Tako je obstajala tudi nevarnost, da bi se v primeru slabih odnosov lahko pogajanja prekinila. V tem primeru naj bi Italija nameravala Reko aneksirati.
Povezovanje Jugoslavije in Rusije
»Zadnji čas se v političnih krogih mnogo govori o vpostavi zvez s sovjetsko Rusijo,« je v tistih časih pisal Slovenec. »Listi, ki so bili doslej protivni, so pričeli mnogo bolj prijazno pisati o Rusiji.«
S tem namenom naj bi bila povezana tudi vrnitev jugoslovanskega konzula, ki se je v Rusiji nahajal od revolucije naprej. »Konzul je obiskal zunanjega ministra dr. Ninčiča in po njegovem poročilu izgledajo stvari v Rusiji čisto drugače, kakor so se kazale v belgrajski javnosti,« so poročali pri Slovencu. »Zdi se, da bo prišlo do vpostave zvez z Rusijo.«
Kot prvo posledico pa so napovedovali prihod sovjetskih trgovinskih predstavnikov, ki bi z Jugoslavijo sklenili trgovsko pogodbo.
Madžarska opozicija za sporazum z malo antanto
Na eni izmed takratnih sej madžarske narodne skupščine v Budimpešti je eden izmed poslancev opozicije ostro kritiziral notranjo in zunanjo politiko takratne vlade.
»Odločno je nastopil za sporazum s Češkoslovaško in Jugoslavijo in pripisoval krivdo, da do tega ni prišlo, izključno vladi,« je pisal Slovenec. V imenu celotne opozicije je zahteval, da vlada odstopi.
Posledice vojne med Turčijo in Grčijo
Pred 100 letih se je končno le zaključila vojna med Turčijo in Grčijo, ki je zahtevala mnogo življenj. Kljub temu so odnosi med obema državama ostali napeti.
Ugotovilo se je tudi, da so Turki umorili 20.000 grških vojakov, ki so jih tekom vojne pridržali kot ujetnike, dodatnih 15.000 vojakov pa je zaradi lakote pomrlo po taboriščih ali pa so življenju izgubili na kakšen drug način.
Ukinjena organizacije Orjune v Zagrebu
Člani Organizacije jugoslovanskih nacionalistov oziroma krajše Orjune, politične organizacije v takratni Jugoslaviji, so v Zagrebu napadli hrvaške Sokole in več mimoidočih, ki so se takrat znašli na ulici. Pri tem je bilo zaradi strelov iz revolverjev ranjenih več ljudi.
Zaradi tega je vlada razpustila Orjuno v Zagrebu ter tudi organizacijo HANAO (Hrvatska nacionalna omladina).