Skip to content

Dogovor o izvozu hrane iz Ukrajine prekinjen, Rusija pa Afriki ponuja svoje žito

Po večtedenskih pogajanjih je 17. julija prenehal veljati sporazum o izvozu žita in drugih prehranskih izdelkov, ki je bil pred enim letom dosežen med Ukrajino, Rusijo, Združenimi narodi in Turčijo.

Prek morskega koridorja je bilo iz ukrajinskih črnomorski pristanišč v 45 držav na treh celinah izvoženih več kot 32 milijonov ton živil.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je odločitev ruskih oblasti o umiku iz sporazuma označil za »udarec za vse ljudi v stiski po svetu«.

»Sodelovanje v teh sporazumih je konec koncev izbira. Toda ljudje, ki se spopadajo s težavami in države v razvoju nimajo izbire,« je dodal.

Dogovor o izvozu hrane iz Ukrajine prekinjen. Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov. Vir slike: TASS.
Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov. Vir slike: TASS.

Ruski predsednik Vladimir Putin je neuspeh sporazuma pripisal neupoštevanju ruskih zahtev, kot so spoštovanje memoranduma med Rusijo in ZN o izvozu ruskih gnojil, odmrznitev bančnih plačil in dostop do plačilnega sistema SWIFT. Pri tem je Moskva poudarila, da je bil dostop do sistema SWIFT ključni dejavnik, ki je vplival na odločitev.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je v torek novinarjem prav tako dejal, da je Kijev koridorje za izvoz žita uporabljal v vojaške namene.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pa je Rusijo obtožil, da lakoto uporabljajo kot orožje in tako pomagajo pri »destabilizaciji svetovnega trga hrane«. Podobne obtožbe so prišle tudi s strani državnega sekretarja Združenih držav Amerike Antonyja Blinken in Evropskega sveta.

Rusija bo o vrnitvi k sporazumu razmislila šele takrat, ko bo videla »konkretne rezultate« glede izpolnjevanja svojega dela dogovora, je dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Generalni sekretar António Guterres o prekinitvi črnomorske pobude s strani Ruske federacije. Vir slike: ZN.
Generalni sekretar António Guterres o prekinitvi črnomorske pobude s strani Ruske federacije. Vir slike: ZN.

»Generalnem sekretarju ZN smo dali vse možnosti, bili pripravljeni sodelovati z njim in storili vse, kar je bilo v naši moči, da bi sprostili položaj. Ne bomo več sprejemali nobenih zagotovil in obljub ali kakšnih kavalirskih pobud v zadnjem hipu, katerih namen je bil le doseči, da bi rekli ‘da’,« je pojasnila.

Kaj sledi?

Brez dostopa do pomorskih trgovskih poti bodo morala ukrajinska živila potovati po manj učinkovitih kopenskih poteh preko Evropske unije.

»EU si bo še naprej prizadevala podpirati pravočasno in stabilno dobavo vsega blaga, zlasti kmetijskih proizvodov, na svetovne trge po solidarnostnih poteh med EU in Ukrajino,« je ob tem zapisal Evropski svet.

Te poti pa lahko predstavljajo težave, kot smo videli pred nekaj meseci, ko so Madžarska, Poljska in Slovaška začasno prepovedale uvoz ukrajinskega žita, da bi zaščitile domače kmete.

EU je morala pri tem sprostiti že drugi sveženj v višini 100 milijonov EUR za podporo kmetom iz Bolgarije, Madžarske, Poljske, Romunije in Slovaške.

Iz Rusije pa so prav tako sporočili, da so še naprej pripravljeni svoje žito nameniti državam, kjer bi se prehranska kriza utegnila zaostriti zaradi prekinitve sporazuma.

»O dobavi žita iz Rusije v Afriko se bo razpravljalo konec julija,« je razkril Dmitrij Peskov in dodal, da ohranjajo sodelovanje z afriškimi partnerji.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice