Forum trajnostne prehrane: potrošniki so »v središču gibanja« za razvoj trajnostne prehrane
»Če bi kot vodje podjetij potrošnikom sporočili, da se težko trudimo doseči vse svoje trajnostne cilje, zato naj bodo z nami in poslušajo, kaj bomo naredili in kakšne načrte imamo v pripravi, bi potrošniki ta proces verjetno sprejeli skupaj z nami,« je povedala ena izmed udeleženk Foruma za trajnostno prehrano, ki je ta teden potekal v Londonu.
Anne Marie Butler, globalna direktorica za strategijo in inovacije pri družbi Edlong, s katero je spregovoril portal Food Ingredients First, je pojasnila, kako pomembno je, da »delimo naše procese s potrošniki in pošteno komuniciramo o trajnostnih ciljih in nalogah«.
Na forumu, ki ga je vodila organizacija Food Matters Live, so se na razpravah, okroglih mizah in drugih dogodkih zbrali ključni deležniki svetovnega prehranskega sistema.
Na enem izmed dogodkov so strokovnjaki in idejni vodje sodelovali v panelnih razpravah na temo utemeljitve poslovnih razlogov za trajnostno hrano v celotni dobavni verigi.
Potreba po sodelovanju pa se ne ustavi pri potrošniki, saj si morajo pri doseganju trajnostnih ciljev pomagati tudi partnerska podjetja med seboj.
»Našim partnerjem lahko na primer pomagamo optimizirati njihove formulacije sestavin, ne glede na to, kakšna je rešitev, sodelovanje je ključnega pomena za rast,« je pojasnila Butler, ki pravi, da sama čuti odgovornost za sodelovanje v industriji. »Kar se mene tiče, je to edini način, da bo trajnost v poslovanju delovala,« je dejala.
Med panelno razpravo je nadaljevala, da »vse, o čemer se pogovarjamo, poganja potrošnik: njegove potrebe in želje. Za to smo tukaj: da potrošnikom ponudimo hrano, za katero bodo plačali.«
»Trajnostni razvoj ni trend,« je pripomnila. »Je nekaj, kar moramo vgraditi v svoje poslovanje. V našem poslovanju mora delovati, naši procesi pa nam morajo to omogočati. Ljudi ne morete prisiliti, da nekaj naredijo. Potrebna je pripravljenost, ki prihaja z vseh koncev sistemov preskrbe s hrano. Nato je treba poskrbeti, da se trajnostni razvoj ustrezno sprejme.«
»Seveda je trajnost za vsako podjetje videti drugače,« je dodala. »Da bi jo sprejeli, morate delati po svojih močeh. Torej je tu gospodarski del sestavljanke, socialni del in nato še vladni del. Trajnost ima toliko elementov in v resnici ni enega samega načina, kako jo izvesti.«
»Trajnost je dolgotrajnost,« je povzela. »Pod to spada sodelovanje. Trajnostne prehranske sisteme lahko uvedemo le s sodelovanjem ljudi, od komercialnih strani pa vse do proizvodnega sistema.«
Mlečne izdelke in rastlinsko hrano lahko kombiniramo
Pri razpravah o trajnostnem razvoju prehrane so skoraj vedno vključene tudi teme o morebitni opustitvi mesa in osredotočanju na hrano rastlinskega izvora.
»Seveda je rastlinska hrana bistvenega pomena za naše delovanje, vendar lahko hkrati obstajajo tako živila rastlinskega kot živalskega izvora,« je na to temo dejala Butler. Podjetje Edlong se ukvarja z razvojem »mlečnih« izdelkov brez mleka.
Po njenem mnenju bi se morali osredotočiti predvsem na dejavnike, zakaj je rastlinska hrana pomembna in kako olajšuje prihodnost prehranjevanje. »Čez deset ali celo 20 let bomo s sedanjimi prehranskimi sistemi težko nahranili celotno svetovno prebivalstvo,« je opozorila.
»Treba je nekaj spremeniti, pri čemer ima rastlinska prehrana pomembno vlogo. To morda ni edina rešitev in to ne pomeni, da morajo mlečni izdelki izginiti, prostora je za oboje in to bi morali sprejeti ter temu prilagoditi svoje potrebe.«
Butler tudi sama vidi koristi v združevanju mlečnih in rastlinskih sestavin. »Zakaj pa ne? Če lahko iz mleka dobim več vlaknin, če mu dodam nekaj ovsa, zakaj tega ne bi storila?«