Ste že slišali za nov Googlov klepetalni robot z umetno inteligenco?
V zadnjem letu so svet poplavile novice o klepetalnem robotu, imenovanem ChatGPT, ki ga poganja umetna inteligenca. Od takrat, ko ga je podjetje OpenAI predstavilo javnosti, ga je že marsikdo preizkusil.
Morda iz radovednosti, morda z namenom, da se ga uporabi tudi kot pomoč pri vsakdanjem življenju ali na delu. Strokovnjaki z različnih področij so ga preizkušali ter vedno znova odkrivali nove meje zmogljivosti.
Marca letos pa so podoben klepetalni robot predstavili tudi pri Googlu. Najprej v zelo omejenem obsegu, nato pa je bil klepetalnik z imenom Bard nekaj mesecev kasneje predstavljen širši javnosti v več kot 180 državah.
Bard je še vedno v razvojni fazi, na kar vas bo opozorila tablica »Eksperiment« ob njegovem imenu. Poganja ga napreden jezikovni model (LaMDA – jezikovni model za aplikacije za dialog), ki ga je razvila Googlova veja za umetno inteligenco.
Usposobili so ga s pomočjo obsežnega nabora besedilnih podatkov ter lahko ustvari besedilo, prevaja jezike, piše različne vrste ustvarjalnih vsebin in informativno odgovarja na vprašanja.
Bard lahko prek iskalnika Google dostopa do informacij iz resničnega sveta in jih obdeluje. To mu omogoča, da zagotavlja izčrpnejše in bolj informativne odgovore.
ChatGPT ali Bard?
Ob tem se seveda pojavi vprašanje o tem, kateri robot je boljši? Na to vprašanje pa ni enostavnega odgovora, saj ima vsak svoje prednosti in slabosti.
Glavna razlika med ChatGPT in Bardom je vir podatkov. Medtem ko lahko Bard nenehno črpa sveže informacije iz interneta, se viri podatkov ChatGPT-ja končajo v letu 2021. Bard ima torej na voljo več podatkov in bi lahko bil zaradi tega bolj uporaben pri poizvedovanjih o aktualnem dogajanju.
Vsak Bardov odgovor ima na koncu tudi poseben gumb, s katerim lahko še enkrat preverimo verodostojnost podatkov. Zavedati pa se je potrebno, da če je nekaj objavljeno na spletu, ni nujno, da je tudi res. Vse podatke, ki nam jih servirajo klepetalni roboti, je treba še ročno preveriti, še posebej, če gre za bolj zapleteno ali bolj občutljivo temo.
Po drugi strani ChatGPT velja za bolj kreativnega, zato bi bil na primer bolj uporaben pri pisanju pesmi ali poezije. To nalogo bi Bard lahko prav tako opravil, vendar bi bil končni izdelek morda manj zanimiv.
Pomembna razlika med Bardom in ChatGPT je tudi število parametrov, ki jih imata. Bard ima 137 milijard parametrov, ChatGPT pa 175 milijard. Število parametrov v jezikovnem modelu je merilo kompleksnosti in zmogljivosti. Na splošno lahko jezikovni modeli z več parametri ustvarijo bolj zapleteno in niansirano besedilo.
Tako Bard kot ChatGPT v stranski vrstici prikazujeta zgodovino pogovorov, ki jo lahko delite z zunanjimi uporabniki. Google je pri Bardu dodal tudi možnosti spreminjanja vsakega odgovora, brez da bi bilo potrebno vnesti nov poziv.
V posameznem odgovoru samo kliknete na »Spreminjanje odgovora«, nato pa izberete, kakšno spremembo želite. Bard lahko tako hitro pripravi daljši, krajši ali pa preprostejši odgovor. Lahko spremeni tudi ton, tako da bo na primer bolj profesionalen.
I love Bard