Prvič v Evropi dovoljena prodaja laboratorijskega mesa
Podjetje Meatly je prvo evropsko podjetje z dovoljenjem za prodajo laboratorijsko gojenega mesa, po tem ko je bilo v Združenem kraljestvu izdano dovoljenje za prodajo hrane za hišne ljubljenčke. Če bo temu sledila tudi Evropska unija bo pokazal čas.
Kot so sporočili iz podjetja, je to rezultat tesnega sodelovanja med Meatly in regulativnimi organi Združenega kraljestva, Agencijo za prehranske standarde (FSA), Ministrstvom za okolje, prehrano in podeželje (DEFRA) ter Agencijo za zdravje živali in rastlin (APHA).
»Ustrezni vladni oddelki Združenega kraljestva so zagotovili, da je Meatly skladen z vsemi potrebnimi predpisi, Meatly pa je zdaj opravil strog inšpekcijski postopek APHA. Družba Meatly bo še naprej upoštevala tekoče inšpekcijske preglede agencije APHA,« so zagotovili v izjavi za javnost.
Prvič je v Evropi dovoljena prodaja laboratorijskega mesa. Vir slike: Shutterstock.
Na podlagi tega se lahko laboratorijsko gojeno piščančje meso za hrano za hišne živali zdaj prodaja v Združenem kraljestvu.
»Današnji dan je pomemben mejnik za evropsko industrijo gojenega mesa. Izjemno sem ponosen, da je Meatly prvo podjetje v Evropi, ki je dobilo zeleno luč za prodajo gojenega mesa. Dokazujemo, da obstaja varen in poceni način za hitro dajanje gojenega mesa na trg,« je dejal Owen Ensor, izvršni direktor podjetja Meatly.
Testiranje je vključevalo preverjanje, ali je izdelek »brez bakterij in virusov, ali so hranila, ki se uporabljajo za gojenje celic, varna, in ali je končni piščančji izdelek varen, hranljiv in brez GSO, antibiotikov, škodljivih patogenov, težkih kovin in drugih nečistoč«.
Pred časom smo bili priča poskusom uveljavitve veganske hrane in hrane iz insektov za hišne ljubljenčke, ki pa se ni uveljavila, kot so proizvajalci pričakovali.
Hrana iz insektov za hišne ljubljenčke med potrošniki ni priljubljena. Vir slike: iStock.
Ensor je prepričan, da bo tokrat drugače. »Potrošnikom želimo omogočiti enostavno izbiro. Predstaviti jim želimo piščanca, s katerim so vedno hranili svoje hišne ljubljenčke in ki ima vsa potrebna hranila, vendar je zelo zdrav, varen in veliko bolj trajnosten. Želimo si, da bi to postal glavni vir beljakovin za industrijo hrane za hišne živali, zato sodelujemo z več partnerji,« je pojasnil za portal Food Ingredients First.
Dve plati kovanca
Zagovorniki laboratorijskega mesa verjamejo, da bo tehnologija zmanjšala onesnaževanje in izgubo habitatov, povezanih z vzrejo, zakolom in prevozom živine. Zagovorniki pravic živali medtem upajo, da bo poleg zmanjšanja porabe virov meso, vzgojeno v celičnih kulturah, zmanjšalo povpraševanje po govedu, piščancih in drugi živini, ki jo redijo v ujetništvu.
Vendar pa se vrstijo opozorila strokovnjakov, da lahko širši učinki gojenega mesa pravzaprav negativno vplivajo na prostoživeče živali in medsebojno povezane ekosisteme planeta.
Owen Ensor, izvršni direktor podjetja Meatly. Vir slike: LinkedIn.
Poleg višjih cen za potrošnike lahko laboratorijsko vzgojeno meso bolj obremenjuje okolje. Revija Nature Food se je pred časom osredotočila na to področje. V enem od člankov je raziskovalec z Univerze v Helsinkih na Finskem podrobno opisal izzive pri ocenjevanju ekoloških učinkov te tehnologije. Ker je celično kmetijstvo še v povojih, je ocenjevanje okoljskega vpliva polno razvite industrije še vedno težavno.
Znanstveniki z Univerze v Oxfordu so v drugi študiji ocenili vpliv celičnega kmetijstva na podnebne spremembe. Njihove ugotovitve kažejo, da bi lahko metode pridelave gojenega mesa dolgoročno zahtevale dovolj velike energetske vložke, da bi lahko ta tehnologija povečala globalno segrevanje bolj kot nekatere vrste govedoreje.