Skip to content

V EU porast goljufij pri oljčnem olju: »Komisija nima tolerance do prevar«

Evropska unija je v prvem četrtletju letošnjega leta zabeležila velik porast primerov goljufij in napačnega označevanja oljčnega olja, kar poznavalci pripisujejo naraščajočim cenam in upadu proizvodnje.

Cene ekstra deviškega oljčnega olja so zaradi podnebnih sprememb in visokih obrestnih mer poskočile na neprimerljivo višjo raven. Najbolj vplivni trgi oljk v EU, torej Bari v Italiji, Chania v Grčiji in Jaén v Španiji, se spopadajo z zgodovinskimi skoki cen. Hkrati se je svetovna proizvodnja zmanjšala s 3,4 tone v lanskem letu na 2,3 tone v letošnjem letu.

Strokovnjaki napovedujejo, da bo to že drugo leto zapored, ko bo povpraševanje po oljčnem olju preseglo ponudbo, kar bo še poslabšalo krizo življenjskih stroškov in finančno obremenilo potrošnike.

Cene ekstra deviškega oljčnega olja so poskočile na neprimerljivo višjo raven. Vir slike: Getty.

Cene ekstra deviškega oljčnega olja so poskočile na neprimerljivo višjo raven. Vir slike: Getty.

S porastom cene se je povečalo tudi število primerov napačnega označevanja, morebitnih goljufij in onesnaženega olja.

V prvem četrtletju leta 2018 je EU zabeležila 15 takih primerov. V prvih treh mesecih letošnjega leta pa se je število povečalo na rekordnih 50 primerov, kar je več kot trikratno povečanje, kažejo podatki, ki jih je prejel časnik Guardian.

Vendar so to le primeri, ki so jih države članice odkrile in prijavile generalnemu direktoratu EU za zdravje. Številka ne vključuje lokalnih primerov, zato je dejanski obseg goljufij verjetno veliko večji.

V olju odkriti delci stekla

Tiskovni predstavnik Evropske komisije je za portal Food Ingredients First povedal, da »Komisija ne bo tolerirala goljufij«.

»Za odkrivanje goljufij s hrano in boj proti njim so odgovorne države članice, zlasti v skladu z določbami uredbe o uradnem nadzoru. Ta zagotavlja celovit nabor orodij za boj proti goljufijam, vključno z določbami o sodelovanju v primeru čezmejnih kršitev, Komisiji pa daje vlogo pri usklajevanju in uveljavljanju učinkovite uporabe teh ukrepov na ravni EU,« je pojasnil.

Države članice sodelujejo in si izmenjujejo informacije preko Mreže EU za boj proti goljufijam na področju kmetijstva in živilstva.

Španska drevesa skrbijo za več kot 40 odstotkov svetovne proizvodnje oljčnega olja. Vir slike:  Alamy.

Španska drevesa skrbijo za več kot 40 odstotkov svetovne proizvodnje oljčnega olja. Vir slike: Alamy.

»Omogoča nam, da zapolnimo informacijske vrzeli in se usklajeno in enotno spopademo s čezmejnimi goljufijami. Zaradi te mreže in čezmejnega sodelovanja držav članic je bilo odkritih in preprečenih nekaj pomembnih primerov goljufij,« je dejal predstavnik.

Poročila o incidentih so vključevala olja, onesnažena z nedovoljenimi snovmi, kot so pesticidi, mineralna olja, v enem primeru pa so bili odkriti celo delci stekla.

Veliko je bilo tudi primerov, ko je bilo ekstra deviško oljčno olje ocenjeno kot ponarejeno, na primer z mešanjem z olji slabše ali cenejše kakovosti, primerov, ko je bilo deviško oljčno olje označeno kot ekstra deviško (bolj kakovostno nerafinirano olje z nižjo kislostjo), in več primerov zavajajočega ali lažnega označevanja porekla.

V Španiji, ki predstavlja več kot 40 odstotkov svetovne proizvodnje oljčnega olja, je bilo od začetka leta 2023 prijavljenih 41 primerov goljufij in neskladnosti v zvezi z oljčnim oljem.

Subscribe
Notify of
guest
1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Zgornji
Zgornji
2 months ago

Očitno bomo morali začeti vse bolj posegati po Lanenem olju. Lp.

Prijava na e-novice