Skip to content

Nova težava brexita: pomanjkanje semen in zamude pri uvozu hrane

Vodilna britanska združenja pridelovalcev zelenjave so izrazila zaskrbljenost zaradi »znatnih in dragih zamud« pri dostavi semen iz Evrope v Veliko Britanijo. Gre za posledico dolgotrajnih mejnih kontrol po Britanskem izstopu iz Evropske unije.

Britansko združenje pridelovalcev paradižnika (BTGA) pravi, da glede »zadeve, ki ima seveda velike finančne posledice za pridelovalce,« zbira podatke za pomoč pri razpravah z vlado, potem ko so člani odbora opozorili na dolge zamude pri uvozu. Dodajajo, da se razmere še poslabšujejo, ker supermarketi pozno objavljajo sezonske ponudbe.

Združenje pridelovalcev kumar in paprike medtem poziva pridelovalce, naj opozorijo na vse primere takih težav, da jih bodo lahko posredovali ustreznim organom.

Britanskim pridelovalcem primanjkuje evropskih semen. Vir slike: Food Ingredients First.

Britanskim pridelovalcem primanjkuje evropskih semen. Vir slike: Food Ingredients First.

»Dostava semen iz celinske EU v podjetja v Združenem kraljestvu je še vedno precej ovirana, deloma zaradi mejnih postopkov po brexitu, dodatno pa tudi zaradi obveznega patološkega testiranja semen, kar v nekaterih primerih povzroča drage zamude pri pridelavi,« so zapisali v poročilu.

Vlada pravi, da bo še naprej spremljala in preverjala učinek novega nadzora ter da tesno sodeluje z industrijo, trgovinskimi partnerji in izvršilnimi organi, da bi čim bolj zmanjšala motnje in stroške v trgovini, pri čemer daje prednost biološki varnosti.

Težave tudi pri uvozu prehranskih izdelkov

Skupina, ki zastopa 30 trgovinskih in strokovnih organizacij, je vladi že v začetku meseca poslala pismo, v katerem je izrazila veliko zaskrbljenost glede »groženj« britanski prehranski varnosti, biološki varnosti in varnosti hrane zaradi pomanjkanja sredstev na mejah za uvoz iz EU. Vlada je te trditve zavrnila in odgovorila, da ima na voljo dovolj osebja.

Treba je opozoriti, da je EU glavni dobavitelj številnih živil in sestavin v Združenem kraljestvu. Vir slike: Pexels.

Treba je opozoriti, da je EU glavni dobavitelj številnih živil in sestavin v Združenem kraljestvu. Vir slike: Pexels.

»Treba je opozoriti, da je EU glavni dobavitelj številnih živil in sestavin v Združenem kraljestvu in da večina trgovine med EU in VB poteka po načelu ‘just-in-time’ [dobava ravno ob pravem času], pri čemer so pogosto vključeni izdelki z bistveno krajšim rokom trajanja kot tisti, ki prihajajo iz drugih držav,« so zapisali v pismu, ki ga je podpisala Karin Goodburn, predsednica delovne skupine.

»Kakršnekoli motnje v tej dobavni verigi med EU in VB zato pomenijo veliko tveganje za varnost hrane v Združenem kraljestvu in jih je treba skrbno upravljati, načrtovati in ublažiti, kjer je to mogoče. Bistveno je, da se nadzor nad uvozom izvaja učinkovito.«

Kmetijsko-živilski sektor v Združenem kraljestvu zaposluje približno 13,4 odstotka britanskega prebivalstva, industrija hrane in pijače pa je po prihodkih največji proizvodni sektor.

V sredini Karin Goodburn, predsednica delovne skupine. Vir slike: ChilledFood.org.

V sredini Karin Goodburn, predsednica delovne skupine. Vir slike: ChilledFood.org.

»Varovanje biološke varnosti v Združenem kraljestvu ostaja ena od naših ključnih prednostnih nalog, zato sodelujemo z mejnimi kontrolnimi točkami, da bi zagotovili njihovo učinkovito delovanje, in s trgovci, da bi zagotovili izvajanje pregledov učinkovito, hitro in brez večjih zamud,« je zagotovil predstavnik britanskega ministrstva za okolje, prehrano in podeželje za portal Food Ingredients First.

»Še naprej sodelujemo z industrijo pri uvozu semen, pri čemer uporabljamo pragmatičen pristop za podporo podjetjem in varnosti hrane, hkrati pa si prizadevamo za izboljšanje trgovinskih in naložbenih odnosov Združenega kraljestva z EU.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice