Skip to content

Pred 100 leti v Slovencu o plinskem napadu na vlak

Novo denarno posojilo za Nemčijo

Pred 100 leti se je pripravljalo novo mednarodno posojilo za Nemčijo, ki se je še vedno soočala s hudimi ekonomskimi težavami. Združene države Amerike so najprej obljubile 30 milijonov dolarjev, že po eni uri, ko je banka J.P. Morgan v podpis podala pogodbo, je bilo v posojilo podanih 200 milijonov. Doba odplačila je bila določena pri 25 letih, obrestna mera pa pri 6,5 odstotka.

Prostozidarji proti fašistom

Italijanski časopis »Idea Nazionale« je poročal, da je italijanska prostozidarska loža vse svoje pripadnike obvestila, da naj z »vsemi sredstvi« odločno nastopijo proti fašističnemu režimu. Časopis je hkrati pozval vlado, naj se na enak način postavi po robu prostozidarjem.

S plinom nad vlak

Časopisi po svetu so v tistem času poročali o izjemno dobro organiziranem napadu na ekspresni poštni vlak v Združenih državah Amerike, 50 kilometrov stran od mesta Chicago.

Vlak je stražilo kar 70 oboroženih orožnikov, roparji, ki so nosili plinske maske, pa so kljub temu uspeli vlak ustaviti, izropati in nato pobegniti. Časopis »Chicago Tribune« je poročal, da so rop izvedli tako natančno in disciplinirano, da je izgledalo, kot da gre za izurjene vojake. Poleg pušk in revolverjev so uporabili tudi klorov plin.

Scena iz starega ameriškega filma The Iron Horse. Vir slike: Lindsay Korst.

Scena iz starega ameriškega filma The Iron Horse. Vir slike: Lindsay Korst.

Začelo se je tako, da sta pred kurjača in strojevodjo stopila dva zamaskirana moška, ki sta se na vlaku najverjetneje skrila že pred odhodom. Strojevodji sta ukazala, naj čez 800 metrov vlak ustavi. Tako so se ustavili natanko pred prehodom, kjer je železniške tire prečkala cesta.

Iz štirih avtomobilov je skočilo nekaj čez 12 roparjev. Osebje in uradniki, ki so bili večinoma v prvem vagonu, so takoj videli, da nekaj ni prav, in so zaradi tega ugasnili luči in zaprli vsa vrata. Roparji so kljub temu skozi okno vrgli plinske bombe in osebje je moralo odpreti vagon. Na isti način so roparji premagali še drugi in tretji vagon, kjer so se prevažali orožniki.

Nato so roparji prisilili uradnike, da so jim izročili vrednostne pošiljke in skupaj tako nabrali 45 vreč. Zložili so jih v avtomobile in oddrveli.

»Amerika je sicer na železniške napade in druge take stvari že navajena, senzacija se podi za senzacijo, a kaj takega se vendar še ni zgodilo,« je pisal Slovenec.

Dragocena Shakespearjeva knjiga

V tistih dneh je bila na dražbi prodana prva izdaja knjige znanega dramatika Williama Shakespeare. Delo je prišlo iz osebne knjižnice zbiratelja knjig Jamesa Sotheby, ki je v zadnjih letih 17. in v prvih letih 18. stoletja zbral dragoceno zbirko knjig.

Slovenec. Ena izmed Shakespearovih knjig. Vir slike: BBC.

Ena izmed Shakespearovih knjig. Vir slike: BBC.

»Neki tedanji njegov tekmec Rawlinson ga je nazival ‘zmeraj pijanega tepca’. Morebiti je bil res zmeraj pijan, a za svoje potomce je dobro poskrbel,« je pisal časopis Slovenec.

Ti so namreč njegove knjige drago prodajali. Omenjeno Shakespearjevo delo je bilo sicer na več koncih poškodovano, za njega pa so le uspeli iztržiti 2375 angleških funtov. Zaradi moči inflacije bi to danes pomenilo čez 180 tisoč funtov oziroma slabih 214 tisoč evrov.

Na isti dražbi so prodali tudi latinsko sveto pismo iz pergamenta, z lepimi miniaturami iz 14. stoletja, za 3300 funtov. Že v prvih dneh dražbe so skupaj tako zaslužili za več kot 40.000 funtov.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice