Aretacija novinarja
Bolgarska policija je pred 100 leti na državni meji aretirala dopisnika beograjskega dnevnika ‘Vremena’ zaradi njegovega poročanja iz Bolgarije.
Zaradi tega dogodka je glavni tajnik Jugoslovanskega novinarskega udruženja (JNU) poslal bolgarskemu časnikarskemu društvu v Sofiji brzojavko, v kateri so aretacijo obsodili in zahtevali, da društvo posreduje ter doseže izpust novinarja.
»V nasprotnem slučaju bo vložil pritožb o glavnemu tajniku Zveze mednarodnega tiska in zahteval od jugoslovanske vlade , da bolgarskim časnikarjem ne dovoli prehoda čez našo državo,« je poročal časopis Slovenec.
Naslednji dan je JNU glede dogodka pisala Zvezi mednarodne časnikarske organizacije v Parizu. Zahtevali so, da organizacija takoj ukrepa.
Bolgarska vlada je kmalu izrazila obžalovanje in dodala, da bodo policijski uradniki, ki so stali za aretacijo, kaznovani.
Beograd leta 1924, železniška postaja. Vir slike: mosor1000, njuškalo.
Izselitev srbskih družin iz Grčije
Zaradi težkega položaja srbskih družin, ki so prebivale v Grčiji, je jugoslovanska vlada odredila, da se 40 družin preseli iz grške Makedonije v Jugoslavijo.
»Radi tega je naša vlada storila korake pri grški vladi, da jim dopusti preseliti se v našo državo,« je pisal Slovenec. »Grška vlada je tej želji ugodila. Zunanji minister je sestavil komisijo, ki bo sprejela te optante iz Grške in jih naselila v južni Srbiji.«
Ameriška univerza v Splitu
Pred 100 leti je Split na Hrvaškem obiskal delegat ameriškega vseučilišča v zvezni državi Dakota. Po poročanju časopisov je preučil okoliške kraje in prišel do zaključka, da bi bil Split primeren za ustanovitev podružnice Univerze v Dakoti.
»Storil je že potrebno korake, da se ta načrt uresniči,« je pisal Slovenec. »To bi bila privatna univerza po vzgledu one v Dakoti, ki obsega teološko, juridično, politično, filozofsko in medicinsko fakulteto, a ima razen tega oddelke za tehniko, narodno gospodarstvo, trgovino in umetnost.«
Občina Split se je s projektom strinjala. Učni jezik je bil srbohrvaški. Po poročanju naj bi se za ustanovitev podružnice potegovali tudi Italijani v Zadru, vendar se je delegat na koncu odločil za Split.
V prejšnjem stoletju so imeli tudi nekaj nenavadnih idej za zdravljenje, kot je električni pas. Vir slike: The medical independent.
Zdravilo proti utrujenosti?
Londonski časopisi so poročali o poskusih nekega britanskega zdravnika, ki je želel razviti sredstvo za popolno odpravo fizične utrujenosti. »Utrujenost nastane s tem, da se kopičijo v našem mišičevju strupene snovi,« je pisal Slovenec. »Zdravnik je hotel dobiti protistrup, ki odstrani to, kar povzroči utrujenostni strup.«
Poskušal je s podganami in zajci tako, da jih je dajal na ploščo, ki se je vrtela. Da bi se živali obdržale na plošči, so se morale neprestano premikati. S tem so se seveda utrudile ter na koncu s plošče padle.
Če pa jim je zdravnik dal »protistrup«, so se živeli držale plošče še naprej. »Ta iznajdba bi bila seveda velikanskega pomena; posebno še, če bi jo mogli uporabljati tudi proti duševni utrujenosti,« je komentiral Slovenec.