Napad policije na beograjske akademike
Pred 100 leti so študentje univerze v Beogradu organizirali protestni shod proti takratni vladi. Navzočih je bilo okoli 2000 pripadnikov različnih mladinskih klubov, razen pripadnikov Orjune, ki so se na drugi strani raje pridružili orožništvu in policiji.
»Že pred shodom se je zvedelo, da so Orjunaši prevzeli vlogo agentov izzivačev in da so izdelali točen načrt, kako preprečiti zborovanje. Vsled tega so bili zborovalci čvrsto odločeni, da v miru in redu dokončajo zborovanje, da ne bo povoda plačanim agentom, da bi mogli z vpitjem izbrisati vtis zborovanja,« je pisal Slovenec.
Pri zborovanju so bili navzoči tudi zastopniki zagrebške univerze, ki so navzoče obvestili o svojih sklepih, nato pa je govorilo še več drugih govornikov. Obsodili so nasilje in protizakonite metode, ki so se uvajale skozi politiko.
Pogled na Univerzitetno knjižnico v Beogradu. Vir slike: NikiBGD.
Predsednik shoda je predložil resolucijo, v kateri so protestirali proti odpuščanju univerzitetnih profesorjev, proti temu, da policija zapira in preganja študente na njihovih zborovanjih in proti temu, da policija gazi avtonomijo univerz s tem, da oborožena vpada v zgradbe in surovo razganja zbrane študente. Posledično so organizirali štiri dnevne stavke.
Ta resolucija je bila sprejeta z odobravanjem in izvoljena je bila posebna deputacija, da jo izroči rektorju Pavlu Popoviču. Ker ga niso našli, je predsednik navzoče pozval, naj se razidejo. Akademiki so se v gručah, kakor je to po zborovanjih navada, pričeli razhajati. Vendar jim je bilo to onemogočeno. Kajti med tem, ko je zborovanje še potekalo, se je zbrala večja množica policije in orožništva ter zasedla vse izhode.
Študentje in osebje univerze so želeli kljub temu na miren način zapustiti prizorišče. Orožniki pa so z vseh strani pritisnili na odhajajoče in pričeli s kopiti pušk tolči po njih, kakor tudi po mimoidočih na ulici. Akademiki so se zaradi napada pričeli umikati nazaj proti univerzi. Številni so bili lažje, nekateri tudi težje ranjeni, več se jih je onesvestilo.
Univerzitetni park v Beogradu. Vir slike: NikiBGD.
Policija je vdrla v avlo univerze in pričela na študente tudi streljati. »Kri akademikov je brizgala po stenah belgrajskega vseučilišča, čigar avtonomijo so spoštovale tudi najbolj reakcionarne vlade v preteklosti,« je pisal Slovenec.
Enega izmed profesorjev, ki se je s študenti umikal po stopnicah v višje nadstropje, je neki orožnik dvakrat ustrelil v trebuh. Profesor je kasneje umrl. »Zanimivo je, da so bile vse telefonske žice, ki vodijo iz vseučilišča, prekinjene, tako da se iz vseučilišča ni moglo telefonirati niti po zdravnika niti po kako drugo pomoč.« so še dodali pri Slovencu.
Anglija proti Društvu narodov
Pisali smo že o tem, da so iz Egipta želeli Društvu narodov predložiti v odločanje spor med Anglijo, ki je v tistem času okupirala Egipt, ter domačimi uporniki.
Angleška vlada je glavnemu tajniku Društva narodov poslala obvestilo, v katerem je opozarjala na svoje razmerje do Egipta. Razmerje je natančno določeno v posebni pogodbi, sklenjeni med Anglijo in Egiptom. To razmerje ne dopušča, da bi egiptovska vlada mogla predložiti svoj spor z Anglijo Društvu narodov, so sporočili.
Vojaki Rdeče armade v 20-ih letih. Vir slike: Warwick.
Oboroževanje Poljske
Poljski vojni minister je pred 100 leti v nekem govoru obširno predstavil potrebo po izrednih kreditih za oboroževanje in izpopolnitev poljske armade. »Poljska je ogrožena od dveh strani, od ruske in nemške,« je pojasnil.
»Rusija razpolaga z 62 pehotnimi divizijami, z močno konjenico in z nad 100 letalskimi oddelki. V zadnjih 6 mesecih je Rusija na novo organizirala 15 pehotnih divizij in je nakupila nad 1000 letal. Po najnovejših poročilih pa namerava Rusija zgradit doma še 12.000 letal. Nemčija pa je priredila letos vojaške vaje v takem obsegu na poljski meji, da mora Poljska nemškim vojaškim vajam posvečati vso pozornost.«