Skip to content

Robert Golob: »Verjamem, da bo umetna inteligenca v prihodnjih letih spremenila vse«

V sredo je na Institutu Jožef Stefan potekala predstavitev aktivnosti Slovenije na področju umetne inteligence. Dogodek je predstavljal uvod v akcijski vrh o umetni inteligenci, ki bo 11. februarja v Parizu. Na vrhu bo svoje dosežke na področju umetne inteligence predstavila tudi Slovenija.

»Če je bila nekoč umetna inteligenca predvsem eno od orodij, s katerimi smo si raziskovalci in raziskovalke pomagali pri doseganju boljših rezultatov, je danes postala tako vseprisotna in tako pomembna za prihodnost, da se z njo ukvarjamo voditelji po celem svetu,« je uvodoma povedal premier dr. Robert Golob, eden izmed gostov, ki so jim raziskovalci instituta predstavili najodmevnejše slovenske dosežke s področja znanosti.

Premier je dodal, da umetna inteligenca danes ni več le orodje. »Verjamem, da bo umetna inteligenca v prihodnjih petih, najkasneje desetih letih spremenila vse. Ne samo, kako boste raziskovalci delali, ampak kako bomo vsi skupaj živeli.«

Umetna inteligenca. Premier Robert Golob med govorom o umetni inteligenci Vir slike: STA.

Premier Robert Golob med govorom o umetni inteligenci Vir slike: STA.

Z njim se je strinjal tudi direktor IJS Boštjan Zalar. Umetna inteligenca predstavlja »močno spremembo v človeški civilizaciji«. Veseli ga, da je vlada prepoznala potencial slovenske skupnosti na področju razvoja umetne inteligence.

Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je medtem po poročanju STA na dogodku dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. »Na ministrstvu si prizadevamo, da Slovenija ne bi bila le opazovalec, ampak da postane ključni igralec v tehnološkem razvoju.«

K nadaljnjemu razvoju umetne inteligence v Sloveniji bosta po njenih besedah pomembno prispevala vzpostavitev visoko zmogljivega superračunalnika s tovarno umetne inteligence ter vzpostavitev kompetenčnega centra za umetno inteligenco, ki bo tehnološko znanje prenašal v inovacijsko okolje.

Slovenija ima jasen načrt in močne temelje za nadaljnji razvoj umetne inteligence, pravi ministrica. Vir slike: Freepik.

Slovenija ima jasen načrt in močne temelje za nadaljnji razvoj umetne inteligence, pravi ministrica. Vir slike: Freepik.

»Slovenija ima jasen načrt in močne temelje za nadaljnji razvoj umetne inteligence,« je poudarila. Po njenih besedah pa jo moramo razvijati odgovorno, trajnostno in v korist družbe. Prav zato bo Slovenija naslednji teden na vrhu v Parizu aktivno sodelovala pri oblikovanju standardov za varno in etično uporabo umetne inteligence, je še dejala.

Pred poslušalci je spregovoril tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič. Izpostavil je izdatno povečevanje sredstev vseh ministrstev za znanost, razvoj in inovacije. Poleg tega je poudaril pomembnost vzpostavitve sistema učinkovitega prenosa znanja iz akademskih skupnosti v praktično uporabo.

Nastopili so tudi prof. dr. Igor Mekjavić z digitalnim modelom očesa za raziskave nevro-okularnega sindroma, prof. dr. Martin Žnidaršič s projekti GalaxAI, AiTLAS in Pametni meter, prof. dr. Marko Debeljak s projektom, kako zmanjšati tveganje sprejemanja napačnih odločitev pri trajnostnem upravljanju z naravnimi obnovljivimi viri, in mag. Mitja Jermol z EventRegistryjem, globalnim okoljem za detekcijo dezinformacij.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments