
Pred volitvami: »Uradniki, invalidi in upokojenci ne dobijo nič«
V Jugoslaviji so se pred 100 leti pripravljali na volitve. Ob tej priložnosti je takratni finančni minister k sebi povabil novinarje in jim na tiskovni konferenci »razlagal svoje uspehe«.
Dobil je več vprašanj o tem, zakaj ni izplačal dolžnih razlik uradnikom, zakaj ni izpolnil obljub invalidom, zakaj ni izplačal pokojnin upokojencem, ali je res da je vlada za skoraj milijardo dinarjev sredstev presegla proračun in podobno.
Ob teh vprašanjih je finančni minister »časnikarje odslovil in jim ni hotel dati nobenega odgovora na tako konkretna vprašanja«.
Romunija se oborožuje
Romunska vlada je pred 100 leti pričela s povečevanjem svojih vojaških kapacitet. Ta poteza je bila v svetu, ki se je še vedno pobiral od posledic prve svetovne vojne, precej zaskrbljujoča.

Železniška postaja leta 1925, Ploiesti, Romunija. Vir slike: Delcampe.
Društvo narodov je romunsko vlado opozorilo na pogodbo, ki so jo države članice sprejele, po kateri ni dovoljeno nobeni članici zviševati kapacitet oboroženih sil, »dokler ne bodo končana dela za znižanje oboroževalnih stroškov«. Iz vlade so odgovorili, da se tega ne morejo držati, ker je Romunija preveč ogrožena.
Avtomobilska nesreča
Kljub majhnemu številu avtomobilov in nizkim hitrostim, ki so jih ti dosegali, so se tudi v tistih časih dogajale nesreče na cestah.
Pri Paški vasi v Savinjski dolini je potekala cesta, ki je na nekem odseku naredila oster ovinek, hkrati pa je na tem ovinku potekal kolovoz naravnost. Ta kolovoz pa se je končal že pri približno 20 metrih pri potoku. Na ovinku ni bilo postavljenega nobenega opozorila.

Prve prometne predpise so pri nas sprejemali leta 1906. Vir slike: AMZS.
Nek trgovec iz Zagreba je vozil po tej cesti in ko je prišel do ovinka je zapeljal kar naravnost. Avto je priletel v potok, oba potnika pa je odneslo iz avtomobila. Voznik si je močno poškodoval glavo in s pretresom možganov so ga odpeljali v bolnico.
Zasačen vlomilec
Pred 100 leti je v Ljubljani stražnik aretiral nekega fanta, ki je postopal od vrat do vrat in se »jako sumljivo obnašal«. Na postaji so ugotovili, da gre za brezposelnega delavca iz okolice Kranja, ki se je že dlje časa »klatil po okolici, kjer je prosjačil, nočeval po raznih bajtah, kozolcih in senikih in gotovo tudi kradel«.
Pri stražnikih so dodali, da je tudi »nevaren tat, ki je prišel šele pred kratkim iz ječe«. Pri njem so našli tudi pilo, kladico, klešče in drugo orodje, ki so ga sicer tatovi uporabljali za vlamljanje.
Osumljene je najprej trdil, da je to orodje prinesel s seboj z Gradca, kjer ga je »kupil pri nekem starinarju«. Po daljšem zasliševanju pa je priznal, da je imel tisti večer namen vlomiti v neko trgovino s čevlji. »Le pravočasna aretacija je preprečila nameravan vlom,« je zapisal Slovenec.