
Razorožitvena konferenca
Med Anglijo in Združenimi državami Amerike so pred 100 leti potekala pogajanja za sklic razorožitvene konference. Takratni predsednik ZDA, Calvin Coolidge, je konferenco sklical za november tistega leta.
Načrtovali so predvsem pogovore o omejitvi gradnje vojaških ladij. Na konferenco so povabili Francijo, Italijo in Japonsko. Japonska vlada pa je ob tem izjavila, da mora najprej spoznati načrte ZDA, preden bi se lahko udeležila konference.

Načrtovali so pogovore o omejitvi gradnje vojaških ladij. Vir slike: Wikicommons.
Nove telefonske zveze
Takratno Ministrstvo za pošte in brzojav je odobrilo postavitev več novih telefonskih zvez. Največ sredstev je prejela Črna gora, kjer so postavili dve direktni povezavi z Beogradom. Ena izmed teh je bila dolga 2500 kilometrov.
Nove telefonske zveze so načrtovali tudi med Beogradom in Zagrebom, Beogradom in Dunajem prek Budimpešte ter med Beogradom in Zürichom.

Takratno Ministrstvo za pošte in brzojav je odobrilo postavitev več novih telefonskih zvez. Vir slike: Joe Maurath.
Silen vihar na Jadranu
Časopisi so pred 100 leti poročali o hudem viharju, ki se je razvil nad Jadranom. »Zadnje dni je oral po Jadranu silen južni vihar, kakor ga že davno ne pomnijo,« je pisal Slovenec. »Obrežna plovba je bila malone ustavljena. Valovi so se zaganjali ob obrežje mnogo metrov visoko.«
Sporočena ni bila nobena nesreča na morju, je pa zato vihar naredil kar nekaj škode po obalnih mestih. Kot so zapisali pri Slovencu, je bilo razbitih ogromno oken, s streh je bila pometana opeka, po vinogradih in drugod pa so bila polomljena drevesa in trte.
Za lastnike radioaparatov
Tisti, ki je želel uporabljati ali imeti doma radio sprejemnik oziroma prenosno radiopostajo, je moral v tistih časih vložiti posebno prošnjo na poštno ministrstvo. Letna naročnina je znašala 750 jugoslovanskih dinarjev.
V prošnji so morali prosilci navesti točne kraje in prostore, kjer naj bi bila postavljena takšna naprava. Če so tisti, ki so že imeli odobrene prošnje želeli postaviti radioaparat v nov prostor, so morali vložiti novo prošnjo.

Radijska postaja 1XZ, Univerza Clark v ZDA, 1925. Vir slike: Univerza Clark.
Na poštnem ministrstvu so med drugim tudi določili, da se radijski sprejemniki ne smejo prinašati v javne prostore, kjer so se vršili koncerti ali druge javne prireditve. Kot je poročal Slovenec, je poštna uprava zelo skrbno vršila nadzor nad temi pravili.