Skip to content

Pred 100 leti v Slovencu o nasilju na okupiranih območjih

Krvavi spopadi med fašisti in prebivalstvom

Iz Italije so pred 100 leti prihajale novice o krvavih spopadih med fašisti in prebivalci siciljanskih mest. Posebno hudo je bilo v Sirakuzah, kamor je prispel večji oddelek fašistov. Od tam so namreč nameravali kreniti v Tripolis v Libiji.

V mestu so fašisti od trgovcev zahtevali, da jim hrano prodajo po nižjih cenah. Ker trgovci njihov želja niso hoteli upoštevati, so fašisti začeli napadati in pretepati mimoidoče na ulicah.

Slovenec. Trg Duomo je najpomebnejši trg v Sirakuzah. Vir slike: fotografski arhiv ICCD.

Trg Duomo je najpomebnejši trg v Sirakuzah. Vir slike: fotografski arhiv ICCD.

Ljudje so se nasilju uprl in fašiste pognali v beg, dva od njih pa so tik pred vkrcanjem ranili tako hudo, da sta morala v bolnico. Končni red je uspela uvesti šele vojska.

Angleško-francosko-belgijsko-nemška pogodba?

Takratni nemški zunanji minister je za nemške časopise povedal, da naj bi bila Nemčija pripravljena na sklenitev pogodbe z Anglijo, Francijo in Belgijo. Šlo naj bi za posebno garancijsko pogodbo, ki bi trdno začrtala takratne državne meje in s katero bi se preprečila “vsaka napadalna vojna”. “Poljski strah je neupravičen. Miroljubnost Nemčije je izven sumnje,” je dejal minister.

Žrtev sovraštva fašistov

»Malokateri narod se nad podjarmljenimi narodnimi manjšinami tako barbarsko, brezobzirno znaša kakor Italijani, in to tako nad celoto kakor nad posamezniki,« je pred 100 leti pisal Slovenec.

Fran Flego, nekadnji župan Buzeta in deželni poslanec. Vir slike: Grad Buzet, Facebook.

Fran Flego, nekadnji župan Buzeta in deželni poslanec. Vir slike: Grad Buzet, Facebook.

Kot zgled so predstavili zgodbo mnogoletnega župana v Buzetu in takratnega deželnega poslanca Frana Flego. Zapisali so, da je bil vedno pravičen tudi do italijanov in je med njimi užival splošno spoštovanje. Kljub temu pa so ga preganjali.

Po okupaciji so njegovega sina, ki je bil duhovnik, odvlekli na Sardinijo, kjer je tudi umrl. Kasneje so Flegu zažgali hišo in uničili njegove stvari. Iz službe so odpustili njegovo hčerko, ki je delala kot učiteljica.

Odvzeli so mu tudi koncesijo za gostilno, ki je bila njegov edini vir prihodka, mož pa je bil že pozno v letih. Vse to pa še vedno ni bilo dovolj. Kar štirikrat so mu v tem času na hišo poslali četo orožnikov, ki je izvršila hišno preiskavo – kljub temu, da nikoli niso našli ničesar sumljivega.

»Tako ravnanje nasproti zaslužnemu starčku pač ni vredno naroda in režima, ki se ponašata s starorimljansko tradicijo,« je komentiral časopis Slovenec.

»Smuka idealna!«

Pred 100 leti so v tem času imeli odlične razmere za snežne športe. Na Kranjski gori je bilo ob 7. uri zjutraj okoli 9° C. Nebo je bilo brez oblakov, ozračje mirno. Snega je bilo za 50 centimetrov, odličen pa je bil tako za smučanje kot sankanje.

Podobno je bilo v Kamniških planinah, kjer je na 50 centimetrov snega zapadlo še 10 novih. »Smuka idealna. Nebo jasno brez vetrov. Razgled čist,« je pisal Slovenec.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice