Brezplačni pravni nasveti običajno vključujejo strokovno in formalno mnenje o vsebini zakona ali zakonskem postopku glede na konkretno dejansko stanje. Brezplačni pravni nasveti (tako kot tudi plačljivi pravni nasveti) bodo pogosto vključevali analizo podanih dejstev in svetovanje osebi, naj sprejme poseben postopek, ki temelji na veljavni zakonodaji.
Pravno svetovanje je običajno zagotovljeno v zameno za finančno ali drugo oprijemljivo nadomestilo. Brezplačni pravni nasveti se običajno imenujejo pro bono publico (v javno dobro) ali preprosto pro bono.
Brezplačni pravni nasveti so v sistemih splošnega prava običajno nudeni s strani odvetnika. V sistemih civilnega prava pa so lahko brezplačni pravni nasveti nudeni s strani zagovornika, odvetnika ali drugega strokovnjaka, vključno z davčnimi strokovnjaki in strokovnimi svetovalci.
Brezplačni pravni nasveti so v nekaterih državah bolj striktni, saj je za to potrebna posebna licenca, medtem ko jih v drugih državah preprosto lahko nudi vsaka oseba, ki je zakonsko odgovorna za pravni nasvet. Za primer, zakon o pravnih storitvah Združenega kraljestva iz leta 2007 vključuje dajanje pravnih nasvetov v opredelitev brezpogojnih pravnih dejavnosti, kar pomeni, da jih lahko nudi vsaka oseba, ne le sodni uradnik. Če pa jo opravlja odvetnik ali druga oseba, ki jo pooblasti eden od regulatorjev za pravne storitve, je ta dejavnost vključena v njihov regulativni doseg.
S pojavom interneta so se ustanovile številne storitve, ki posameznikom omogočajo izvajanje lastnih pravnih raziskav ali pripravo lastnih pravnih dokumentov. Tudi nekatera podjetja ponujajo odgovore na pravna vprašanja neposredno prek svojih spletnih storitev. V to so vključeni tako plačljivi kot tudi brezplačni pravni nasveti.
Brezplačni pravni nasveti in brezplačna pravna pomoč
Brezplačna pravna pomoč pomeni pravico do zagotovitve celotnega ali dela sredstev za kritje stroškov pravne pomoči in oprostitev stroškov sodnih postopkov (v praksi so to stroški pravnega svetovanja in pravnega zastopanja). Vloga za zagotavljanje brezplačne pravne pomoči se vloži s predpisanim obrazcem, ki ga lahko kupite v knjigarni ali poiščete na spletu ter ga nato vložite sodišču na območju vašega registriranega prebivališča.
Brezplačna pravna pomoč je na voljo osebam, ki glede na svoj finančni položaj in položaj družine ne bi mogle same pokriti stroškov postopka, ne da bi ogrozile svoj finančni položaj in finančni položaj svoje družine. Tako je oseba, katere povprečni mesečni dohodek na družinskega člana ne presega zneska zakonske minimalne plače, upravičena do brezplačne pravne pomoči.
Brezplačna pravna pomoč, v katero so vključeni brezplačni pravni nasveti, je zagotavljanje pomoči ljudem, ki si ne morejo privoščiti zakonitega zastopanja in dostopa do sodnega sistema. Brezplačna pravna pomoč se šteje za osrednjo pri zagotavljanju dostopa do pravnega varstva z zagotavljanjem enakosti pred zakonom, pravice do svetovanja in pravice do poštenega sojenja.
Pojavili so se številni modeli nudenja brezplačne pravne pomoči, vključno z dežurnimi odvetniki, pravnimi ambulantami in plačili odvetnikov za reševanje primerov za posameznike, ki so upravičeni do brezplačne pravne pomoči. Prav tako je na voljo veliko spletnih strani, na katerih so dostopni brezplačni pravni nasveti, ki jih nudijo strokovnjaki.
Brezplačna pravna pomoč, je bistvena za zagotovitev enakega dostopa do pravnega varstva za vse. Zlasti za tiste državljane, ki nimajo zadostnih finančnih sredstev, bo vladna pravna pomoč povečala verjetnost, da jim bodo pravni strokovnjaki pomagali brezplačno (ali z nižjimi stroški). Čeprav je pravna pomoč namenjena ustvarjanju večje pravičnosti na področju pravnih praks, je ponujena pomoč pogosto omejena po kakovosti ali družbenem vplivu zaradi gospodarskih omejitev, ki narekujejo, kdo lahko dostopa do teh storitev in kje so te storitve geografsko locirane.
Brezplačni pravni nasveti in pomoč za tujce
Tujci običajno zaprosijo za brezplačno pravno pomoč, v katero so vključeni brezplačni pravni nasveti, kadar imajo težave s statusnimi pravicami, pravicami iz dela, diskriminacijo ali nasiljem. Do brezplačne pravne pomoči so upravičeni le tisti, ki nimajo dovolj sredstev, da bi se sami preživljali.
Tisti, ki v Sloveniji zaprosijo za azil, lahko dobijo brezplačno pravno pomoč v katero so vključeni tudi brezplačni pravni nasveti, v zvezi s svojim azilnim postopkom. Če je prošnja za azil na prvi stopnji zavrnjena, pristojni organi osebo obvestijo o pravici do brezplačne pravne pomoči. Tej osebi nato uradnik za zadeve na upravnem sodišču preda seznam odvetnikov, ki jo lahko brezplačno zastopajo.
Tistim, ki je odobrena mednarodna zaščita, jim pripadajo brezplačni pravni nasveti o integraciji. Tovrstni brezplačni pravni nasveti so nudeni s strani dodeljenega svetovalca za integracijo, ki bo to osebo seznanil s pravicami, odgovornostmi in možnostmi ter jo vodil skozi proces integracije. V kolikor oseba potrebuje drugo pravno pomoč in nima dovolj sredstev za kritje te storitve, se ji lahko zagotovijo dodatni brezplačni pravni nasveti.
Če ste begunec, se lahko za pomoč obrnete na organizacije civilne družbe. Ponudniki brezplačne pravne pomoči vas obvestijo o vaših pravicah in možnostih uveljavljanja teh pravic, razložijo postopek, v katerem boste sodelovali, in po potrebi stopijo v stik z drugimi institucijami glede vašega primera (npr. Pisarne varuha človekovih pravic ali drugi razpoložljivi mehanizmi).
Dve glavni organizaciji v Sloveniji tujcem nudita brezplačno pravno pomoč, v katero so vključeni brezplačni pravni nasveti. PIC (Pravno-informacijski center za nevladne organizacije) in Mirovni inštitut. Nekatere organizacije prav tako pomagajo pri ponovni združitvi družine, vključno s PIC-om in Slovensko Filantropijo ter pri iskanju družinskih članov (Rdeči križ).