Subvencije za električne avtomobile nižje za 1500 evrov
Eko sklad, največja finančna institucija Republike Slovenije, ponuja subvencije za električne avtomobile ob nakupu tovrstnega vozila tako za posameznike kot za podjetja. Prejete subvencije za električne avtomobile ni treba vrniti, subvencija pa se je razširila tudi na električna motorna kolesa in mopede.
Vendar so se spremenili pogoji za pridobitev subvencije za električne avtomobile. Medtem ko je bilo prej potrebno vozilo registrirati pod imenom prejemnika donacije in ostati v njegovem lastništvu vsaj dve leti, se je zdaj minimalna zahteva povečala na tri leta. To časovno obdobje se začne po prvotni registraciji vozila.
Druga sprememba je, da lahko tako člani javnosti kot podjetja v enem zahtevku zaprosijo za subvencije za električne avtomobile za več nakupov električnih vozil. Eko sklad podpira dejavnosti, ki pomagajo pri prizadevanjih za varstvo okolja v Sloveniji. Sklad navaja, da »razpisi zagotavljajo zadostne donacije za … uporabo obnovljivih virov energije«.
Zelena mobilnost v Sloveniji je v zadnjih letih precej vroča tema. Čeprav je delež električnih vozil razmeroma nizek, se z razvojem infrastrukture hitro krepi. Z razmeroma kratkimi razdaljami znotraj države in vzpostavljeno gorivno infrastrukturo je Slovenija idealno okolje za razvoj električnih avtomobilov. Ker pa so cene razmeroma visoke, država nudi subvencije za električne avtomobile.
Če pogledamo podatke prejšnjih let vidimo, da je bilo v letu 2016 178 novih registracij BEV-jev (akumulatorskih električnih vozil). Ta številka se je v letu 2017 skoraj podvojila in je dosegla 336. Rast lastništva PHEV (priključnih hibridnih električnih vozil) kaže podoben trend, in sicer od 94 novih registracij v letu 2016 na 192 v letu 2017.
V letu 2017 je bilo v Sloveniji 228 javno dostopnih polnilnih mest za električne avtomobile (od tega 31 polnilnih postaj z visoko močjo v omrežju TEN-T), eno polnilno mesto za vodik, 115 polnilnih mest za utekočinjeni naftni plin in štiri za stisnjen zemeljski plin.
Subvencije za električne avtomobile so del prizadevanja države za boj proti izzivom pri lastništvu in razvoju električnih avtomobilov, ki vključujejo tudi visoke cene nakupa električnih avtomobilov. Prav tako je potreben nadaljnji razvoj infrastrukture za zmanjšanje neenakomerne razpršenosti infrastrukture za dovod goriva in pomanjkanja le te v urbanih območjih.
Strategija za razvoj trga v zvezi z alternativnimi gorivi v prometnem sektorju in uvajanjem ustrezne infrastrukture ponuja več mehkih ukrepov za promocijo električnih vozil, kot so uporaba električnih vozil v javnem prevozu in smernice za občine . Strategija priporoča, da lokalne občine pripravijo dolgoročne načrte, ki vključujejo gradnjo polnilnih mest (zlasti v stanovanjskih območjih), zagotavljanje parkirnih mest na polnilnih mestih, spodbujanje mestnega prevoza in taksi prevoza z alternativnimi gorivi, zagotavljanje rumenih pasov za električne avtomobile in brezplačno parkiranje.
Katere institucije lahko odobrijo subvencije za električne avtomobile?
Finančne spodbude za nakup električnih avtomobilov odobri Eko sklad, slovenski okoljski javni sklad. Subvencije za električne avtomobile se lahko dodelijo fizičnim in pravnim osebam. Leta 2017 je subvencija za električne avtomobile znašala 7.500 EUR, za PHEV pa 4.500 EUR.
BEV so oproščeni plačila letne pristojbine po Zakonu o pristojbinah za motorna vozila. Za električne avtomobile v skladu z Zakonom o davku na motorna vozila velja nižja davčna stopnja (0,5%).
Zavezanci po zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb lahko zahtevajo znižanje davčne osnove za 40% zneska, vloženega v osebna vozila in avtobuse (BEVs in PHEV), vendar ne presegajo zneska davčne osnove.
Subvencije za električne avtomobile bodo odslej nižje
Kupci električnih avtomobilov v Sloveniji bodo z novo določbo prejeli 1500 evrov manj subvencije za električne avtomobile. Ob tem pa je Eko sklad v celoti ukinil finančno spodbudo pri nakupu priključnih hibridnih avtomobilov, saj so priključni hibridi običajno večja vozila, predvsem luksuzni in cestni terenci, ki se po mnenju Eko sklada zelo malo vozijo na elektriko, a imajo precej visoko porabo goriva.
Vsi, ki so do 13. marca 2020 na Eko sklad oddali vlogo za prejem subvencije za električne avtomobile, bodo še prejeli do 7500 evrov državnih sredstev. Medtem ko bodo tisti, ki so vlogo za prejem subvencije za električne avtomobile oddali po omenjenem datumu, od države prejeli 1500 evrov manj, torej le do 6000 evrov nepovratnih državnih sredstev.
Eko sklad to odločitev pojasnjuje s tem, da iz leta v leto prejmejo več vlog za subvencije za električne avtomobile in da so morali v skladu s poslovnim in finančnim načrtom za leto 2020 subvencije za električne avtomobile znižati.
Število vlog, ki jih Eko sklad prejme, se vsako leto zviša za nekje 70 %. Prav tako ocenjujejo, da bo v letu 2020 dodeljenih približno 1500 subvencij za nakup električnega avtomobila. Zaradi visokega povpraševanja po spodbudah in preprečitvi, da bi sredstev za električne avtomobile zmanjkalo, so višino sredstev za spodbudo nakupa električnih avtomobilov znižali.
Ob tem na Eko skladu poudarjajo, da so v Sloveniji zaradi visoke subvencije za električne avtomobile tudi cene za nakup tovrstnih avtomobilov višje kot v drugih državah članicah Evropske unije. Na Eko skladu so prepričani, da nižje subvencije za električne avtomobile ne bodo zmanjšale povpraševanja in prodaje električnih avtomobilov v Sloveniji.