Pismo bralca: Slabo upravljanje z divjadjo in zvermi je pripeljalo do kolapsa in anarhije
Kdo bi si mislil, da lahko gospodarjenje z divjadjo in zvermi pripelje do tako alarmantnega stanja, ki nas vodi v anarhijo in brezčutnost do podeželja in kmetijstva. Kamorkoli se ozremo, povsod težave in problemi. V gozdu preobjedenost drevja, na poljih in nasadih so škode zmeraj večje. Divjih prašičev na določenih območjih se sploh ne da omejiti, rijejo povsod, celo po vrtovih in nasadih. Škode so iz dneva v dan enormne, divji prašiči so prišli celo do mest.
Kmetje obupujejo nad stanjem, škod je zmeraj več in ne vidijo več rešitev, mladi se ne odločajo za kmetovanje in vse to pelje v opuščanje kmetovanja in praznjenja podeželja. Da o zvereh niti ne govorimo, saj se pojavljajo že povsod in onemogočajo normalno gospodarjenje in življenje ljudi na podeželju ter trkajo že na obrobja mest.
Od osamosvojitve do danes kmetje opozarjamo na slabo gospodarjenje z divjadjo in zvermi, kot posledica česar se številčnost živali preveč povečuje in je škod preveč. Vendar naša prigovarjanja naletijo na gluha ušesa odločevalcev, ki nam solijo pamet, da temu ni tako. Tem so se priključili še naravovarstveniki in zgodba je zaokrožena: upravljanje, gospodarjenje se je ustavilo, anarhija je tu.
Kam so nas vsi ti gospodje in naravovarstveniki s pomočjo upravnih sodišč pripeljali, se lahko danes upravičeno sprašujemo? Veliko krivdo pa vsekakor nosita Zavod za gozdove Slovenije in Lovska zveza Slovenije kot najvišja odločevalca o upravljanju in gospodarjenju z lovsko gojitvenimi načrti in predlogi za odvzem zveri iz narave s pomočjo Ministrstva za okolje in prostor RS. Prisluhnili so naravovarstvenikom in ekologom, prejemali velika sredstva iz Bruslja in namenoma pozabili na svoje delo. Danes se prav ti gospodje trkajo po prsih in govorijo tisto, kar jim mi že vrsto let govorimo, da je divjad, zver bolj zaščitena kot človek in njegovo premoženje.
Spoštovani imenovani. Zavozili ste in pripeljali nas v tak kolaps, da mu ni videti konca. V kolikor se takoj ne pristopi k hitremu reševanju stanja, bodo posledice velike in gospodarska škoda enormna. Sploh se ne zavedate, kaj ste naredili s podeželjem in življenjem na vasi. Na komisiji za kmetijstvo v DS RS smo zahtevali, da se takoj odpre novelo Zakona o lovstvu in spremeni oziroma dopolnit vse člene, ki so potrebni, da zavarujemo podeželje, posebno kmeta in njegovo premoženje. Morda je čas, da povzamemo avstrijski lovski zakon, ki drugače rešuje navedeno problematiko.
Branko Tomažič, Državni svetnik RS