V toplejših poletnih mesecih marsikdo parkira avtomobil v garažo in se na pot raje odpravi s skuterjem oziroma motornim kolesom. To poletje pa se bo takšne vrste promet še povečal, saj bo stopil v veljavo poenostavljen postopek za pridobitev vozniškega dovoljenja za nekatere vrste motornih koles.
Preberite tudi:
V tednu, ki je za nami, je državni zbor sprejel Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o voznikih, s katerim bodo vsi, ki imajo v rokah vozniško dovoljenje kategorije B (vožnja avtomobilov in kombijev do 3.500 kg največje dovoljene mase) lažje prišli do dovoljenja za kategorija A1, ki dovoljuje vožnjo z motornimi kolesi s prostornino motorja do 125 kubičnih centimetrov. Sprememba bo začela veljati s 1. junijem letos.
Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič, novela poenostavlja postopke za pridobitev vozniškega dovoljenja kategorije A1 (motorna kolesa na dveh kolesih s stransko prikolico ali brez nje) ter AM (kolesa z motorjem in lahka štirikolesa), pri čemer zagotavlja tudi delni prenos evropske direktive.
»Zakon naslavlja kar nekaj pomanjkljivosti obstoječega zakona, poleg tega odgovarja na spremembe, ki jih zaznavamo na terenu,« je dejal Mihelič.
Kandidati lahko do dovoljenja za vožnjo pridejo po dveh poteh. Z opravljenim zdravniškim pregledom se morajo udeležiti teoretičnega izpita (pri tem tečaj na avtošoli ni obvezen), po katerem morajo opraviti vsaj sedem ur vožnje, na koncu pa še praktični izpit. Na tak način bo kandidat prejel vozniško dovoljenje kategorije A1, s katerim bo lahko motorno kolo s prostornino do 125 kubičnih centimetrov vozil tako v Sloveniji, kot tudi v tujini.
V kolikor pa želi izkoristiti »lažjo« pot, mora kandidat opraviti vsaj šest ur vožnje in lahko takoj pridobi ustrezno kodo, ki mu dovoljuje vožnjo s tovrstnimi motornimi kolesi. V tem primeru pa se bo lahko zapeljal samo po slovenskih cestah.
Pri obeh možnostih je pogoj veljavno vozniško dovoljenje kategorije B, kandidat pa ne smet imeti statusa voznik začetnik oziroma mladi voznik.
Razlika s starim sistemom je predvsem v tem, da so morali do zdaj prav vsi, ki so želeli pridobiti vozniško dovoljenje kategorije A1, še enkrat skozi celotno teoretično predavanje v avtošoli, kljub temu, da so se enake stvari učili že pri pridobivanju vozniškega dovoljenja za kategorijo B.
Po besedah poslanca SDS Borisa Doblekarja so novelo dolgo čakali zlasti tisti, ki bi se želeli voziti tudi z motornimi kolesi. Z njo po besedah Mihaela Prevca (NSi) odpravljajo določene pomanjkljivosti, ki so se pokazale v dosedanji praksi.
Zanimanje za opravljanje vozniškega dovoljenja kategorije AM namreč močno upada, saj imajo ljudje na voljo druge alternative, s katerimi se lahko vozijo brez vozniškega dovoljenja, je spomnil. Vozniki namreč vozniško dovoljenje kategorije AM pridobijo z uspešno opravljenim izpitom za kategorijo B.
V SNS so po besedah Dušana Šiška (SNS) predlagali, da se v zakon vnese določba, po katero bi bil pogoj za opravljanje vozniškega izpita končana osnovna šola, a s predlogom niso uspeli.
Kaj pravijo pri AMZS?
Zakonodajne spremembe sledijo pobudi AMZS, ki je bila v Motoreviji predstavljena marca lani in s katero je AMZS predlagal, da bi bilo mogoče z vozniškim dovoljenjem B kategorije voziti tudi skuterje oziroma motorna kolesa s prostornino motorja do 125 kubičnih centimetrov, so zapisali na spletni strani.
»V AMZS smo prepričani, da bo poenostavljena in nenazadnje tudi cenovno ugodnejša pridobitev vozniškega dovoljenja kategorije A1 za vožnjo motorna kolesa s prostornino motorja do 125 kubičnih centimetrov prispevala k večji uporabi tovrstnih prevoznih sredstev, kar bo imelo pozitivne učinke tako na promet kot okolje,« je povedal generalni sekretar Avto-moto zveze Slovenije mag. Jure Kostanjšek.
Ureditev se je v nekaterih evropskih in drugih državah že izkazala za smiselno, predvsem z vidika, da so ta prevozna sredstva, zaradi učinkovitosti, okretnosti in cenovne dostopnosti, delno ali v celoti nadomestila osebne avtomobile. Še zlasti v večjih mestih, ki jih pestijo gost promet, zastoji in pomanjkanje parkirnih mest, lahko njihova množična uporaba zmanjša število osebnih avtomobilov na cestah, s tem pa tudi gnečo.
Kostanjšek je zadovoljen z uresničitvijo predloga in dodaja: »V AMZS smo ocenili, da je bila takšna ureditev pridobitve vozniškega dovoljenja A1 kategorije, predvsem za tiste voznike, ki že imajo vozniško dovoljenje B kategorije, neživljenjska, in da so takšni pogoji za vožnjo marsikaterega voznika odvrnili od nakupa in uporabe tovrstnih motornih koles, zato smo predlagali poenostavljeno pridobitev vozniškega dovoljenja kategorije A1«.