Skip to content

Kriptovalute: Ukrajina bo z NFT muzejem ohranila spomin na vojno

O nezamenljivih žetonih oziroma NFT-jih, ki živijo v svetu tehnologije verižnih blokov, smo že pisali. Prav tako smo pri Slovencu omenjali tudi različne praktične uporabe NFT kovancev, ki se pojavljajo v svetu, kot je na primer NFT restavracija.

Ukrajinsko Ministrstvo za digitalno transformacijo je zdaj napovedalo ustanovitev NFT muzeja, s pomočjo katerega bi radi ohranili spomin na vojaški konflikt z Rusijo, hkrati pa nameravajo s prodajo žetonov zbirati sredstva.

Muzej, poimenoval MetaHistory, bo predstavil nezamenljive žetone v obliki digitalnih umetniških del, združenih s pisnimi razmišljanji. Prve NFT-je bi lahko lansirali že v torek, je za portal CoinDesk povedal predstavnik projekta.

Kot je ministrstvo zapisalo na spletni strani projekta, je cilj »ohranjati spomin na prave dogodke, širiti resnične informacije med digitalno skupnostjo po svetu in zbirati donacije za podporo Ukrajini.« Dodali so še, da bodo celotna sredstva, zbrana preko prodaje, namenjena za podporo vojaških čet in civilistov, zbirala pa se bodo na kripto računih ministrstva.

Nekateri izmed NFT žetonov predstavljenih v Ukrajinskem muzeju. Vir slike: MetaHistory.
Nekateri izmed NFT žetonov predstavljenih v ukrajinskem muzeju.
Vir slike: MetaHistory.

Muzej so opisali kot kronologijo dogodkov ukrajinske sodobne zgodovine, »zapisane v kamnu«. Vsak NFT žeton pa predstavlja medijski zapis iz uradnega vira in ilustracijo ukrajinskih ali mednarodnih umetnikov. Ustvarjeni so v kronološkem vrstnem redu glede na dogodke, »tako da bo resnična zgodovina shranjena in negovana«. Umetniki bodo prikazali, kako vojno dojema mirno prebivalstvo suverene Ukrajine – od njenega izbruha do trenutka ukrajinskega praznovanja zmage, so še zapisali.

NFT-ji večinoma vsebujejo objave s Twitter profilov različnih medijskih hiš, kot je BBC in Wall Street Journal, ter političnih osebnosti in ministrstev, kot so predsedniki držav, predsednica Evropske Komisije in drugi.

NFT, v katerem je predstavljen twit britanskega predsednika. vir slike: MetaHistory.
NFT, v katerem je predstavljen twit britanskega predsednika.
Vir slike: MetaHistory.

»Medtem ko Rusija uporablja tanke za uničenje Ukrajine, se mi zanašamo na revolucionarno tehnologijo veriženja blokov,« je dejal državni minister za digitalno preobrazbo Mihail Fedorov v objavi, kjer je napovedal ustanovitev muzeja.

NFT muzej, čeprav v nekoliko drugačni obliki, lahko najdemo tudi v ameriškem mestu Seattle. Namen seattelskega muzeja je poučiti javnost o nezamenljivih žetonih in razstaviti dela mednarodnih in lokalnih umetnikov. Odprt je bil 14. januarja, razdeljen pa je na tri razstavne ploščadi, kjer si lahko obiskovalci trenutno ogledujejo 30 (digitalnih) umetniških del.

»Mislim, da je Blockchain popolnoma precenjen«

Medtem pa so se nekatere kriptovalute po nekajtedenskem mirovanju nekoliko prebudile. Cena Bitcoina se je v zadnjem tednu dvignila za pet odstotkov, v petek je dosegla celo 45.000 ameriških dolarjev za en kovanec. V zadnjem mesecu se je cena Bitcoina skupaj dvignila za slabih 16 odstotkov, analitiki pa pričakujejo rast tudi v prihodnje.

Večina »alternativnih kriptovalut« (altcoins) je v petek napredovala nekoliko slabše kot Bitocin, kar kaže na nižjo toleranco do tveganja med trgovalci, poročajo pri Coindesk. Poleg tega se je razmerje prevlade Bitcoina oziroma njegova tržna kapitalizacija glede na celotno tržno kapitalizacijo kriptovalut povišalo, kar je obrnilo kratkoročni padajoči trend v zadnjih nekaj dneh.

Ameriški mediji pa poročajo o tem, da je član odbora guvernerje centralne banke ZDA Christopher Waller v petek znova izpostavil svoj skepticizem glede uvedbe digitalne valute centralne banke, saj po njegovih besedah potrošniki že imajo dostop do hitrih plačilnih sistemov.

Član odbora guvernerje centralne banke ZDA Christopher Waller. Vir slike: Yahoo Finance.
Član odbora guvernerje centralne banke ZDA Christopher Waller.
Vir slike: Yahoo Finance.

»Te stvari sploh niso plačilni instrumenti,« je o kriptovalutah dejal Waller. »Moje mnenje je, da so te stvari samo elektronsko zlato. So oblike shranjevanja, ki prenašajo vrednost skozi čas. Poglejte umetniška dela, poglejte bejzbolske karte. Poglejte vse te stvari, ki so same po sebi neuporabne, ljudje pa za njih plačajo veliko denarja in jih držijo, ker mislijo, da jih lahko kasneje prodajo in dobijo svoj denar nazaj.«

Guverner centralne banke meni tudi, da blockchain trenutno ni tako uporaben. »Mislim, da je Blockchain popolnoma precenjen,« je dejal. »Vprašanje je, ali je to najučinkovitejši način? Vemo, da je tehnologija verižnih blokov eden od načinov opravljanja transakcij in vodenja evidenc, vendar ni učinkovit.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice