V sredo je bilo ob 1714 PCR testih in 13.837 hitrih antigenskih testih potrjenih 2743 okužb s koronavirusom. Kot sporočajo iz ministrstva za zdravje se v bolnišnicah zaradi virusa trenutno zdravi 157 bolnikov, na intenzivnih negah pa jih je 35.
Kljub skrbem glede rasti okužb v prejšnjih tednih pa je vsaj za zdaj trend obrnjen navzdol. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) namreč ocenjuje, da je trenutno v Sloveniji aktivnih 265 manj primerov okužb kot dan prej, kar pomeni 38.805.
Poleg tega upada tudi sedemdnevno število potrjenih primerov. Trenutno znaša 2601, kar je za 69 manj kot dan prej. Medtem upada tudi število potrjenih primerov okužb v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev in trenutno znaša 1838, kar je za 12 manj kot dan prej.
Manjše je tudi število na novo potrjenih primerov in sicer so v sredo potrdili 269 okužb manj kot v torek in 562 manj kot v sredo v prejšnjem tednu.
Tudi v Sloveniji po četrti odmerek
Po podatkih NIJZ je v Sloveniji z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.264.686 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.220.237 ljudi.
O četrtem odmerku smo že pisali, predvsem o tem, kako so se tega lotili v Izraelu. Posvetovalna skupina za cepljenje pod vodstvom Bojane Beović je medtem cepljenje s četrtim odmerkom cepiva proti covidu-19 tudi pri nas priporočila imunsko oslabelim osebam. Z njim se lahko cepijo po treh do šestih mesecih od cepljenja s prvim poživitvenim odmerkom oziroma tretjim odmerkom.
S četrtim odmerkom cepiva se je v Sloveniji doslej že cepilo 79 oseb, so za STA sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Od tega sta drugi poživitveni odmerek ob podpisu soglasja prejeli tudi dve osebi, ki sta bili osnovno cepljeni s cepivom podjetja Janssen (kar vključuje samo en osnovni odmerek). Pri NIJZ pojasnjujejo, da je izjava v tem primeru potrebna zato, ker taka uporaba cepiva še ni registrirana pri Evropski agenciji za zdravila (EMA).
Ivermektin potrjeno ni primeren za zdravljenje koronavirusa
O zdravilu ivermektin, ki se med drugim uporablja za zdravljenje garij, smo pisali tukaj. »Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Evropska agencija za zdravila (EMA) še vedno trdita, da zdravilo ivermektin ni primerno za samozdravljenje, je pa zdravilo na celičnem in predkliničnem nivoju izkazalo zmanjšanje replikacije virusa. Doslej narejene klinične študije so negativne,« je pred skoraj letom dni povedal Borut Štrukelj iz Fakultete za farmacijo v Ljubljani.
Večja klinična raziskava pa je zdaj pokazala, da uporaba ivermektina, ki je kljub pomanjkanju rezultatov postal zelo priljubljen v boju proti covidu-19, ne prinese znakov lajšanja poteka bolezni.
Študija je vključevala več kot 1.300 ljudi, okuženih s koronavirusom v Braziliji, ki so prejemali ivermektin ali placebo. Avtorji so sporočili, da rezultati raziskave ivermektin dokončno izključujejo kot možnost zdravljenja okužbe z virusom.
Raziskovalci so že avgusta med spletno predstavitvijo, ki so jo gostili ameriški Nacionalni inštituti za zdravje, delili povzetek teh rezultatov, vendar je bil celoten nabor rezultatov šele zdaj objavljen v The New England Journal of Medicine (NEJM).
»Resnično ni nobenih znakov koristi,« je dejal dr. David Boulware, strokovnjak za nalezljive bolezni na Univerzi v Minnesoti. »Zdaj, ko se ljudje lahko poglobijo v podatke in podrobnosti, upamo, da bo to večino zdravnikov odvrnilo od ivermektina k drugim terapijam.«
SZO: Možni so tri scenariji
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO oziroma WHO) je v torek predstavila tri možne scenarije, po katerih bi lahko pot nadaljevala pandemija covida-19 v letošnjem letu.
Prepričani so, da se bo najverjetneje resnost bolezni sčasoma zmanjšala, predvsem zaradi večje imunosti ljudi. Kljub temu pa so opozorili, da se lahko za vogalom skriva bolj nevarna in nalezljiva različici od omikrona.
»Glede na to, kar vemo zdaj, je najverjetnejši scenarij, da se virus še naprej razvija, vendar se resnost bolezni, ki jo povzroča, sčasoma zmanjšuje, saj se imuniteta povečuje zaradi cepljenja in prekuženosti,« je povedal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Ob tem je dodal, da se v tem primeru lahko pojavijo nove variante, vendar bodo manj težavne in zato nova cepiva ali poživitveni odmerki ne bodo potrebni.
»V najslabšem primeru se lahko pojavi bolj virulentna in prenosljiva varianta. Proti taki grožnji se bo zaščita ljudi pred hudim potekom bolezni in smrtjo, bodisi zaradi predhodnega cepljenja ali okužbe, hitro oslabila,« je nadaljeval. Tedros meni, da bo ta scenarij zahteval bistveno spremembo formul trenutno razpoložljivih cepiv in zagotovitev, da bodo dostavljena ljudem, ki so najbolj ranljivi.