Skip to content

Pred 100 leti v Slovencu o prvi sodnici v Jugoslaviji

Morski psi in industrija

Slovenec je pred 100 leti poročal o ustanovitvi posebne industrije v Združenih državah Amerike, ki se je specializirala za predelavo kož morskih psov v usnje. Šlo je za vrsto morskih psov, ki se imenuje beli morski volk. »Na lov na morske volkove ob obalah Floride in Nortkaroline je odšlo celo ribiško brodovje,« je pisal Slovenec.

Primerek belega morskega volka oziroma belega morskega psa. Vir slike: Wikimedia.
Primerek belega morskega volka oziroma belega morskega psa. Vir slike: Wikimedia.

Prva sodnica v Jugoslaviji

V tistih dneh je gospa, imenovana dr. Winter, v Zagrebu vložila prošnjo za sprejem v državno sodniško službo. Takratni minister za pravosodje je nato izdal odlok, v katerem je zapisal, da za sprejem ženskih oseb v sodno prakso ni nobenih ovir, če imajo potrebno kvalifikacijo. Tako je Jugoslavija dobila prvo sodnico. Slovenec je ob tem postavil vprašanje: »Kdaj dobimo žensko volilno pravico?«

Morda vas bo zanimalo tudi:

Pred 100 leti v Slovencu

»Skupaj živela, skupaj umrla«

Slovenec je nekaj vrstic namenil zakoncema Kotnik iz naselja Fram, ki sta v tistem času umrla skoraj istočasno. Katarina Kotnik je bila stara 90 let, njen mož Jožef pa 92. »Kotnik je bil spreten tesar in je svoje rokodelstvo opravljal do pred dvema letoma. Na vprašanje, kako se je ohranil tako dolgo čvrstega, je Kotnik odgovoril: ‘Pil in kadil nisem nikoli, jezil sem se zelo malo, vedno pa sem pridno delal. Zgodaj sem hodil spat, a zgodaj sem tudi vstajal’,« je pisal Slovenec.

»S prisilnimi cenami pa še nihče ni draginje ubil, in je tudi ne bo«

V Kraljevini SHS je pred 100 leti veljala izvozna carina na vino, kar je najbolj škodovalo seveda kmetom. Ti so pripravili izjavo, s katero so zahtevali odpravo omenjene carine. Hkrati so se tudi izrekli proti pobijanju draginje na takšen način ter zapisali, da naj »vlada poskrbi za prehrano prebivalstva v mestih na primeren način«.

Na to so se nekateri spotaknili, saj naj bi bili kmetje pri tem nedosledni. »Mi ne vidimo v tem ostavku prav nobene nedoslednosti,« se je glasil odgovor. »Če nosi en človek kravato in drugi ne, potem poskrbi, da jo bo tudi še drugi dobil. V tem je razlika in sicer zelo velika razlika. Ni treba kmetom jemati, da uradniki nekaj dobe, ampak pustite kmetom, kar je njihovega, uradnikom pa toliko plačajte, da bodo tudi oni shajali in primerno živeli.«

»Izgovor, da ‘ni denarja’, ne velja,« so nadaljevali in spomnili, da je bilo denarja za nabavo novih topov dovolj. »In dovolj bi ga bilo tudi za uradnike, samo poiskati ga je treba tam, kjer je! Če je v Belgradu dovolj denarja za stomilijonske privatne ‘zarade’, ga bo tudi dovolj za uradnike, če bo uradnik pošteno plačan, ga ne bo trla nobena draginja.«

Katastrofalni potres v Ameriki

Iz Južne Amerike so prispela poročila o hudem potresu, ki je prizadel Republiko Čile. Danes vemo, da je omenjeni potres dosegel magnitudo med 8,5 in 8,6, sledil pa mu je cunami z magnitudo 8,7.

Slovenec pred 100 leti. Fotografija opustošenja, ki ga je za seboj pustil potres leta 1922. Vir slike: Wikimedia.
Fotografija opustošenja, ki ga je za seboj pustil potres leta 1922. Vir slike: Wikimedia.

»Učinek potresa je naravnost grozen,« je pisal Slovenec. »Kar ni bilo uničeno po potresnih sunkih, je na obrežju Tihega oceana poplavilo morje, ki se je po prvem sunku dvignilo. Po zadnjih poročilih je bilo o priliki velike potresne katastrofe v petek ubitih 1000 ljudi, mnogo tisočev prebivalcev pa je brez strehe in živeža.«

Cunami so opazili tudi v Peruju, Kaliforniji, Avstraliji, na Havajih, Japonskem, Tajvanu, Novi Zelandiji in Filipinih.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice