Skip to content

Pred 100 leti v Slovencu o ameriškem kreditu Evropi

Nove odredbe proti Nemčiji

Iz francoskih političnih krogov so poročali, da imajo pripravljene nove odredbe, ki bi jih uveljavili v primeru, da Nemčija ne bi izpolnila svoje obveznosti glede vojne odškodnine.

Preberite tudi:

Pred 100 leti v Slovencu o uvozni carini in slovenskem fašizmu

Pri plavžih na območju Porurja oziroma v dolini reke Ruhr bi lahko postavili carinske meje, »s čemer bi se izvršil pritisk na težko industrijo ter bi se dobilo nadzorstvo nad ruhrskim ozemljem, ne da bi ga bilo treba zasesti,« je pisal Slovenec.

V poslanski zbornici v Londonu so se medtem mnenja glede Nemčije razlikovala. Eden izmed poslancev je na seji predlagal, da se francosko-angleške zahteve Nemčiji delno odpustijo, saj je bila po njegovem mnenju Nemčija nezmožna odplačati dolg. Drugi poslanec je bil prepričan, da se Anglija ne more na noben način odreči terjatvam.

Ameriški kredit Evropi

Na letni konferenci guvernerjev držav Severne Amerike je guverner države Nebraska predlagal, naj Združene države zvišajo kredit evropskim državam, »ki imajo življenja sposobne vlade«. Pred tem pa bi se po njegovem predlogu od držav zahtevalo zmanjšanje oboroženih sil do točke, ki bi »odgovarjala potrebam miru«.

Slovenec. Fotografija iz Berlina leta 1922. Vir slike: Uwe Dörnbrack, Flickr.
Fotografija iz Berlina leta 1922. Vir slike: Uwe Dörnbrack, Flickr.

V poslanski zbornici so se politiki medtem soočili s predlogom 70 milijonov ameriških dolarjev težke pomoči Nemčiji in Avstriji. »Razdelitev te podpore naj bi se poverila ameriškemu Rdečemu križu,« je še zapisal Slovenec.

Nezakonita trošarina v Dalmaciji

V nekaterih krajih Dalmacije so finančni organi leta 1921 pobirali trošarino na vino, čeprav ta ni bila določena z nobenim zakonom. Finančni odbor je trošarino na vino tudi izrecno odpravil. Finančni minister je tako dobil na mizo zahtevo, da se vplačila povrnejo.

Vojaki in kmetijstvo

Iz Prage je prišla zanimiva novica. Češkoslovaško ministrstvo za narodno obrambo je izdalo uredbo, v kateri so garnizijam naložil, naj svoje vojake poučujejo kmetijstva. Tako teoretično kot tudi praktično, je poročal Slovenec.

Svetovni mirovni kongres

Pred natanko 100 leti je v kraju Haag na nizozemskem potekal svetovni mirovni kongres. Na kongresu je med drugim predstavnik Nemčije predlagal, da se strokovnim organizacijam določi dolžnost, v sklopu katere bi v primeru vojne nevarnosti takoj razglasile stavko po celi državi.

Na to pa bi se začeli pripravljati takoj, že v času miru, vsaj v finančnem smislu. Za ta namen pa bi oblikovali tudi posebne akcijske odbore.

Slovenec. Fotografija enega izmed mirovnih kongresov v nizozemskem mestu Haag. Vir slike: EHNE.
Fotografija enega izmed mirovnih kongresov v nizozemskem mestu Haag. Vir slike: EHNE.

»Iz Avstrije«

V enem izmed prispevkov v Slovencu se je avtor »čudil« novicam iz Avstrije. Tam se je namreč življenje hitro cenilo, medtem ko so v Jugoslaviji cene še naprej rastle. Pocenilo se je meso, kruh in mast ter drugi življenjski izdelki.

»Veliki preokret v finančni politiki Avstrije je posledica znatnega mednarodnega posojila, ki ga je dovolila Zveza narodov Avstriji pod protektoratom zapadnih velesil,« je poročal Slovenec.

»Zgodovina tega posojila je sijajen dokaz dunajske finančne spretnosti. Z neprestanim tarnanjem o slabem in neznosnem svojem gospodarskem položaju je Avstrija dosegla pri zaveznikih, da so dovolili, naj se Avstriji naložena vojna odškodnina črta s prvega mesta vknjižbe — da govorimo po domače — in se pomakne na drugo mesto na korist velikega mednarodnega posojila, ki naj Avstriji zopet omogoči redno gospodarsko življenje.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice