Pred 100 leti v Slovencu o veliki poplavi v Budimpešti
Reforma medicinskega študija na Češkoslovaškem
Društvo češkoslovaških medicincev v Pragi je pred 100 leti pripravljalo načrt za prenovo medicinskega študija. V razpravah so kot največjo pomanjkljivost takratnega sistema predstavili nezmožnost učinkovitega praktičnega izobraževanja zaradi prevelikega števila študentov.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Pred 100 leti v Slovencu o morebitnem vstopu Grčije v malo antanto
Kralj nagradil rešitelja treh otrok
V tistem času je kralj z zlato medaljo za meščanske zasluge odlikoval gospoda Glatza s Ptuja, ki je januarja iz smrtne nevarnost rešil tri otroke. Dečki so pri sankanju zašli na zaledenel ribnik, nato pa se je led vdrl in otroci so bili ujeti pod ledom, dokler jih ni rešil Glatz. »S tem človekoljubnim in požrtvovalnim činom je gospod Glatz rešil dečke gotove smrti,« so zapisali.
Novice s Primorske
»Iz Primorja nam poročajo, da res mnogo Slovencev pristopa k fašistom, toda razen znanih renegatov ne prostovoljno, marveč samo prisiljeno,« so poročali pri Slovencu. »Zlasti težko stališče imajo obrtniki, ki izgube koncesije, ako se ne udajo fašistovskim vabilom. Tudi g. Volčič iz Komna je bil od fašistov vpisan v organizacijo, toda samo na papirju in se njihovega gibanja ne udeležuje, marveč je ostal, kar je bil, dober narodnjak.«
Na sodišču v Trstu je pred 100 leti potekala razprava proti 18 prebivalcem Marezig in 8 fašistom iz Kopra. Zadeva se je dotikala dogodka iz leta 1921, ko so potekale državnozborske volitve.
»Tedaj je prišlo v Marezige, kjer se je v soli vršila volitev, 11 koprskih fašistov,« je zapisal Slovenec. »Začeli so takoj nesramno izzivati z raznimi klici in pred župno cerkvijo vrgli bombo. Na vse to mareziganski občani niso reagirali. Nato so fašisti v bližini volišča v bojni vrsti polegli za neki zid in začeli od tam z revolverji streljati na volivce pred šolo. Otroci in ženske so zavrisnile, nastalo je splošno razburjenje.«
»Mareziganci so v silobranu posegli po kamenju in navalili na napadalce. Le-ti so se med neprestanim streljanjem začeli umikati. Domačini so jih dohiteli in v divjem pretepu so fašisti izgubili tri mrtve in enega ranjenca. Ostali fašisti so pobegnili. Naslednji dan so fašisti izvršili kazenski pohod, ubili Slovenca Josipa Sabadina in del vasi Čežarji požgali.« Na razpravo je bilo povabljenih okoli 50 prič, trajala pa je 14 dni.
Ukinitev pouka na državni tehnični srednji šoli in na trgovski akademiji v Ljubljani
Sredi februarja pred 100 leti so na državni tehnični srednji šoli in na trgovski akademiji v Ljubljani začasno ustavili pouk, ker je zmanjkalo kurjave.
»Vsa prizadevanja, dobiti potrebni kredit za nabavo premoga, so ostala brezuspešna,« je poročal Slovenec. »Zato mora pouk na najvišjem in največjem obrtnošolskem in istočasno tudi na najvišjem trgovskem učnem zavodu v Sloveniji prenehati.«
Poleg tega so bile ukinjene tudi druge, izvenšolske izobraževalne dejavnosti pod streho srednje tehnične šole. »Delovanje na keramičnem oddelku, pouk v košarskem tečaju in v tečajih Urada za pospeševanje obrti. Prizadetih je nad 800 učencev in učenk.«
Poplava v Budimpešti
Pred 100 leti je Donava narasla na 684 centimetrov, zaradi česar je bilo poplavljenih več kot 500 stanovanj in 1.200 trgovskih lokalov v Budimpešti na Madžarskem. Družine, ki so ostale brez strehe, so bile zasilno nastanjene v šolah in drugih javnih poslopjih. Obroke so jim pripravili v ljudskih kuhinjah, ki so se v ta namen ustanovile s pomočjo državnih sredstev.
Narasla Donava je povzročila težave tudi z vodovodom. Del vodovodnega omrežja, ki je bil v poplavljenem delu mesta, zaradi visoke rečne gladine niso mogli popraviti. Počakati so morali, da Donava upade za vsaj en meter. Mestni magistrat je izobesil plakate z navodili glede varčevanja z vodo.