Skip to content

Kitajska objavila predloge za rešitev vojne v Ukrajini: »Treba je opustiti mentaliteto hladne vojne«

V petek je Kitajska na spletni strani zunanjega ministrstva predstavila svoje stališče do dogajanja v Ukrajini in objavila dokument, ki obsega 12 točk oziroma predlogov za rešitev krize.

Dokument je pretekli vikend na Münchenski varnostni konferenci napovedal Wang Yi, direktor urada Centralne komisije za zunanje zadeve kitajske komunistične partije (KPK). Opozoril je, da bo dokument temeljil na predlogih kitajskega predsednika Xi Jinpinga.

V prvi točki je Kitajska pozvala vse udeležence, da naj spoštujejo suverenost vseh držav. »Priznane mednarodne zakone, vključno z nameni in načeli Ustanovne listine ZN, je treba dosledno upoštevati, suverenost, neodvisnost in ozemeljsko celovitost vseh držav pa je treba učinkovito zagotoviti,« so zapisali.

Kitajski predsednik Xi Jinping med video nagovorom. Vir slike: Kitajsko ministrstvo za zunanje zadeve.
Kitajski predsednik Xi Jinping med video nagovorom. Vir slike: Kitajsko ministrstvo za zunanje zadeve.

Nadaljevali so z opozorilom, da je treba opustiti mentaliteto hladne vojne in dejali, da zaradi varnosti ene države ne sme trpeti varnost druge, poleg tega pa regionalne varnosti »ni mogoče zagotoviti s krepitvijo ali celo širitvijo vojaških blokov«.

Na tej točki so zapisali, da se moramo držati »skupnega in kooperativnega koncepta varnosti« ter se osredotočiti na »dolgoročno stabilnost sveta« in spodbujati »izgradnjo uravnotežene, učinkovite in trajnostne evropske varnostne arhitekture«.

Pozvali so tudi k prenehanju vojne in začetku mirovnih pogajanj. »Vse strani bi morale ohraniti racionalnost in zadržanost,« so pojasnili. Rusijo in Ukrajino pa bi ostali udeleženci morali spodbujati k temu, da se srečata in dialogu. »Dialog in pogajanja so edini izvedljiv izhod za rešitev ukrajinske krize.« Dodali so, da je Kitajska še naprej pripravljena igrati konstruktivno vlogo.

Kitajska je pozala k prenehanju vojne in začetku mirovnih pogajanj. Vir slike: War on the rocks.
Kitajska je pozala k prenehanju vojne in začetku mirovnih pogajanj. Vir slike: War on the rocks.

Ob vsem tem bi morali tudi zaščititi civiliste in vojne ujetnike ter rešiti humanitarno krizo, pravi Kitajska. »Humanitarne akcije morajo spoštovati načela nevtralnosti in nepristranskosti ter preprečevati politizacijo humanitarnih vprašanj,« so zapisali. »Podpreti je treba usklajevalno vlogo Združenih narodov pri humanitarni pomoči konfliktnim območjem.«

Kitajska podpira izmenjavo vojnih ujetnikov med Rusijo in Ukrajino, vse strani pa bi morale za to ustvariti ugodnejše pogoje.

Dotaknili so se tudi jedrskega orožja. »Jedrskega orožja se ne sme uporabiti in jedrska vojna se ne sme zgoditi,« so opozorili. »Nasprotujemo razvoju in uporabi biološkega in kemičnega orožja s strani katerekoli države pod kakršnimi koli pogoji.«

Rusija in Ukrajina bi po mnenju Kitajske morali storiti tudi vse, da se ohrani varnost jedrskih elektrarn in preprečiti oborožene napade nanje. »Vse strani pozivamo, naj spoštujejo konvencije o jedrski varnosti in druge mednarodne zakone ter se odločno izogibajo jedrskim nesrečam, ki jih povzroči človek.«

Mineva eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Vir slike: Shutterstock.
Mineva eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Vir slike: Shutterstock.

Proti koncu so pozvali vse strani tudi k izvajanju črnomorskega sporazuma o prevozu žita, ki so ga podpisale Rusija, Turčija, Ukrajina in Združeni narodi, na »uravnotežen, celovit in učinkovit način«.

Pobuda za mednarodno sodelovanje pri varnosti preskrbe s hrano, ki jo predlaga Kitajska, zagotavlja »izvedljivo rešitev za svetovno prehransko krizo,« so še zapisali.

Prav tako pa so pozvali k ustavitvi enostranskih sankcij. »Nasprotovati je potrebno vsem enostranskim sankcijam, ki jih ni odobril Varnostni svet,« so pojasnili.

Na koncu so opozorili še na pomembnost stabilne industrijske in dobavne verige ter spodbujanja povojne obnove. Pri tem so obljubili pomoč in konstruktivno vlogo.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice