Skip to content

Zdravilne kopeli telo prečistijo, razstrupijo in okrepijo

Voda nas poživlja, krepi in zdravi, preprečuje nastanek bolezni, spodbuja krvni obtok, čisti, razstruplja in izboljšuje delovanje vegetativnega živčnega sistema, ob tem pa krepilno deluje tudi na duševno počutje.

Preberite tudi:

Pater Ašič je prisegal na zdravilne učinkovine jabolčnega kisa

Zdravilno učinkovanje vode so dodobra poznali in koristno uporabljali že stari Egipčani, Grki in Rimljani, v 18. stoletju pa se je hidroterapija kot pomembna veja naturopatije razvila v učinkovito metodo zdravljenja. Eden najbolj znanih hidroterapevtov je nedvomno nemški pater Sebastian Kneipp.

Zdravljenje z vodo. Kneippove zdravilne vodne poti za bosonogo hojo. Vir slike: Swiss Holiday Company.
Kneippove zdravilne vodne poti za bosonogo hojo. Vir slike: Swiss Holiday Company.

Od Hipokrata do sodobnih metod zdravljenja z vodo  

Že v 18. stoletju so v Evropi začeli oživljati dognanja zdravilcev iz stare Grčije, predvsem zdravnika Hipokrata, ki je postavil trdne temelje za celovito naravno zdravljenje posameznika. Iskal je vzroke bolezni in trdil, da te nastanejo zaradi neravnovesja, pri zdravljenju pa se je opiral na krepitev telesa z naravnimi sredstvi.

Ob drugih metodah je pri svojem delu uporabljal zdravilno moč vode. Tako je za zniževanje temperature in ozdravitev priporočal solne kopeli ali pa kopeli z dodatkom lipovega cvetja, žajblja in bezga ter hladne obloge pod goleni.

Vsa ta Hipokratova dragocena spoznanja sta začela v Nemčiji konec 18. stoletja obujati oče in sin Sigmund in Johann Hahn, ki veljata za prva sodobna hidroterapevta in sta začrtala pomembne smernice za nadaljnji razvoj in izpopolnitev uspešne metode zdravljenja z vodo. Ugotavljala sta, da voda spravi kri v gibanje in spodbuja njeno kroženje po telesu, da hidrira celice, čisti in ima zdravilne lastnosti.

Sodobna hidroterapija je bila rojena in je samo čakala, da jo nekdo nadgradi in izpopolni. To je prav kmalu storil Čeh Vincent Priessnitz. Zanj je voda čudovito sredstvo za odstranjevanje škodljivih snovi iz telesa, ki se pri hidroterapiji izločajo skozi naš največji organ – kožo. Za ponovno vzpostavitev zdravja pa je priporočal še krepitev z zdravo hrano in telesno vadbo ter čustveno ravnovesje.

Njegov naslednik Sebastian Kneipp je vsemu temu dodal novo razsežnost: pacientov s svojim zdravilnim protokolom ni zdravil le telesno, ampak tudi mentalno in duševno.    

Kneipp je dobrodejnost zdravljenja z vodo dokazal na sebi

Kneippove metode so bile zelo uspešne, ker so bile celovite, holistične. Hidroterapiji je dodal še štiri načine zdravljenja: z zdravilnimi zelišči, masažami in telesnimi vajami, naravno in uravnoteženo hrano ter terapijo za doseganje notranjega ravnovesja.

Vse metode je znal približati navadnemu človeku, da so jih pacienti lahko izvajali redno sami doma, hkrati pa so bile te terapije cenovno ugodne in zelo učinkovite. Z zdravljenjem z vodo je krepil celotno telo in psiho ter iz telesa odstranjeval nakopičene strupene snovi, kar je vodilo k samoozdravitvi.

Uporabljal je izmenično oblivanje s hladno in vročo vodo, celotne, sedeče, nožne kopeli, obloge, kar vse lahko izvajate sami doma, priporočal boso hojo po kamenčkih, masažo in druge zdravilne tehnike. S toplotnim šokom in različno silo pritiska vode na telo je spodbudil močnejši krvni pretok, delovanje presnove in tudi krepil imunski sistem.

Zdravljenje z vodo. Bosonoga hoja po kamenčkih in vodni oblivi po Kneippu. Vir slike: Austrian Unesco Commision.
Bosonoga hoja po kamenčkih in vodni oblivi po Kneippu. Vir slike: Austrian Unesco Commision.

Kako zdravilna je voda, je Kneipp izkusil sam in to izkušnjo uspešno prenašal na druge. Med študijem za duhovniški poklic je namreč zbolel za tuberkulozo in zelo opešal. Zdravniki mu niso mogli pomagati. Začel je brati vrsto knjig o naravnem zdravljenju in naletel na opise pozitivnih učinkov delovanja vode pri tej bolezni.

Skupaj s še enim študentom, zbolelim za isto boleznijo, se je lotil zdravljenja s hidroterapijo in oba sta ozdravela in sta bila zmožna doštudirati. Med zdravljenjem je razvil svoje vodne terapije. Njegova temeljna teorija je temeljila na prepričanju, da vse bolezni izvirajo iz nepravilnega kroženja krvi. Voda ima pri tem odločilen vpliv, kri očisti, požene cirkulacijo in okrepi telo kot celoto.        

Veliko naredite za svoje zdravje že z domačimi kopelmi

Seveda so hidroterapevtske metode čudovito darilo telesu in duši, ampak če vam niso dostopne, je tudi domača kopel lahko pravi vrelec zdravja. Tudi z domačo uporabo koristnega delovanja vode boste naredili velik premik pri svojem počutju in zdravju. Imate kad? Potem jo izkoristite za tedensko zdravilno kopel.

Če vodi dodate zdravilne rastline, boste njeno moč še podeseterili. Najprej pa se morate vprašati, kakšno delovanje kopeli potrebujete oziroma si želite. Za pomirjanje in sproščanje so idealni melisa, hmelj, kamilica in sivka, za poživitev poprova meta ali rožmarin, pri nespečnosti je odlična lipa, za razstrupljanje kopriva, rman, pelin, za celjenje ran ognjič, za razvajanje telesa in duha cvetovi vrtnic – in še bi lahko naštevali.

Zdravilna zelišča za kopeli. Vir slike:r Bird's Eye Meeple.
Zdravilna zelišča za kopeli. Vir slike:r Bird’s Eye Meeple.

Kako pa dobiti iz rastlin kar največ učinkovin? Če boste izlužili iz zelišč zdravilne učinkovine, boste prejeli vse bogastvo, skrito v njih. Najbolje jih je namočiti, potem pa kuhati 20 minut in dodati vodi, v kateri se boste okopali. Da boste prejeli vse dobrobiti take kopeli, v njej ostanite 20 minut.

Bazična in preslična kopel učinkovito prečistita telo

Po dolgi zimi se je v tem pomladnem času dobro razstrupiti in prečistiti, da se telo razbremeni odpadnih snovi in lahko optimalno deluje. Čez zimo lahko v telesu nastanejo kislinski presnovki in za razkisanje in razstrupljanje ter vzpostavljanje kislinsko-bazičnega ravnovesja je izvrstna kopel, v katero damo žlico bazične mineralne soli, ki ima pH 8,5. Ta kopel tudi pomaga odpravljati celulit.

Drug močen naravni adut in zaveznik zdravja je preslična kopel, ki jo posebej priporoča naturopatinja Erika Brajnik. Preslica deluje na telo kar dvojno: po njej se spotimo in razstrupimo kakor v savni, hkrati pa krepi in čisti naša glavna filtra, ledvice in jetra. Tu pa se njene koristi še ne končajo – ker vsebuje veliko silicija, pomlajuje telo in kožo. Ta kopel je zelo dobrodejna, a se odsvetuje tistim, ki se morajo izogibati savni, se pravi pri težavah s srcem in krčnimi žilami.

Zdravilna zeliščna kopel. Vir slike: Jen Davis/The New York Times.
Zdravilna zeliščna kopel. Vir slike: Jen Davis/The New York Times.

In kako si preslično kopel pripravite? 100 gramov preslice čez noč namočite v 3 litre vode in naslednji dan 20 minut kuhajte, nato pa vlijte v vročo kopel in se v vodi sproščajte 20 minut. Ne pozabite pred kopeljo in med njo veliko piti. Še mokri se zavijte v brisačo in odidite v posteljo ter se še naprej potite, da gre čim več strupov iz telesa. Uporabljeno preslico lahko uporabite še trikrat. Za najboljše učinke in za krepitev telesa in duha si privoščite to ali katero drugo zeliščno kopel enkrat ali dvakrat na teden.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice