Ali menite, da bi morali proizvajalci posebej označiti, če so prehranski izdelek naredili s pomočjo umetne inteligence?
Umetna inteligenca hitro postaja ključni dejavnik v številnih industrijah, tudi v prehrambni industriji. Z napredkom tehnologije imajo podjetja danes možnost, da UI ne samo analizira podatke o prehrani, temveč tudi predlaga individualizirane prehranske načrte, spremlja prehranske navade in optimizira proizvodnjo hrane. Kako pa se na to odzivajo kupci?
Velika večina potrošnikov meni, da bi morali biti proizvajalci živil in prehrane dolžni navesti, ali je bil izdelek narejen s pomočjo umetne inteligence, in da so lahko takšni izdelki manj varni, kaže nova raziskava. Raziskovalci pravijo, da ugotovitve razkrivajo tveganje, da bi lahko napačno razumevanje javnosti v zvezi z umetno inteligenco škodovalo industriji.
V raziskavi, ki so jo po naročilu Ingredient Communications izvedli pri SurveyGoo, so bili zbrani podatki več kot 1000 odraslih v Združenih državah Amerike in Združenem kraljestvu.
Več kot polovica vprašanih ima pozitiven odnos do UI. Vir slike: Swiss Cognitive.
Več kot polovica vprašanih (52 odstotkov) je dejala, da je po njihovem mnenju tehnologija umetne inteligence pozitiven razvoj za človeštvo, 21 odstotkov vprašanih se s tem ni strinjalo, 27 odstotkov pa jih je menilo, da predstavlja uporaba umetne inteligence v proizvodnji hrane in pijače negativen razvoj.
Ali potrošniki razumejo umetno inteligenco?
Richard Clarke, lastnik in direktor pri Ingredient Communications, je za Food Ingredients First povedal, da rezultati kažejo na napačno razumevanje javnosti, ki bi lahko škodovalo industriji hrane in pijače, če ne bo odpravljeno.
»Ob pogledu na rezultate bi nekateri lahko trdili, da potrošniki ne razumejo umetne inteligence ali njene uporabe v živilski industriji, zato se zaradi teh rezultatov ni treba bati – vendar bi bilo potrebnih le nekaj senzacionalističnih novic, da bi se razširila strah in nerazumevanje,« je prepričan.
»To se je zgodilo v devetdesetih letih prejšnjega stoletja z GSO, in to v času, ko še ni bilo družbenih medijev, ki bi tako hitro in široko razširili sporočila. Živilska podjetja bi spodbudil, da se povežejo s potrošniki in jim pomagajo razumeti prednosti umetne inteligence v proizvodnji hrane – in zakaj zaradi nje ni treba izgubljati spanca.«
Podjetja že izkoriščajo prednosti UI pri proizvodnji hrane. Vir slike: Freepik.
83 odstotkov anketirancev se je strinjalo, da bi morala podjetja na etiketi izdelka obvezno navesti, ali je bil izdelek zasnovan oziroma izdelan z uporabo tehnologije umetne inteligence. Več kot polovica vseh vprašanih oziroma 55 odstotkov se je s to trditvijo močno strinjala, štirje odstotki vprašanih pa se z njo sploh niso strinjali.
Hkrati je skoraj dve tretjini vprašanih (64 odstotkov) menilo, da izdelki hrane in pijače, izdelani s tehnologijo umetne inteligence, ne bi smeli biti označeni kot naravni, 12 odstotkov pa se s tem ni strinjalo.
»Številna živilska podjetja zdaj uporabljajo tehnologijo umetne inteligence, vendar ne vidim veliko dokazov, da bi javnost proaktivno obveščala o tem, zakaj in kako. Pozivam jih, naj razmislijo, kako bi to lahko storila,« je nadaljeval Clarke.
Kot je opozoril, smo bili na področju umetnosti in zabave priča velikemu odporu proti UI. Zato proizvajalce poziva naj razmislijo o tem, ali so pri uporabi te tehnologije dovolj pregledni.
Podjetja bi morala bolj ozaveščati potrošnike o svojih procesih. Vir slike: Canva.
Močna podpora za uvedbo novih zakonov
78 odstotkov vprašanih je menilo, da bi morala vlada uvesti zakone, ki bi nadzorovali načine, na katere lahko podjetja za proizvodnjo hrane in pijače uporabljajo tehnologijo umetne inteligence pri načrtovanju in proizvodnji svojih izdelkov, šest odstotkov pa se jih s tem ni strinjalo.
Malo manj kot polovica vprašanih (44 odstotkov) je menila, da bi bil izdelek prehrane in pijače, izdelan s pomočjo umetne inteligence, lahko manj varen za uživanje. Četrtina (26 odstotkov) je dejala, da bi z večjo verjetnostjo kupila izdelek, izdelan s pomočjo umetne inteligence, 29 odstotkov pa, da z manjšo verjetnostjo.
79 odstotkov vprašanih se je strinjalo, da bi se morali prihranki, ki jih z uporabo umetne inteligence dosežejo podjetja za proizvodnjo hrane in pijač, prenesti na kupce v obliki nižjih maloprodajnih cen.
Vendar pa se je mnenje spremenilo pri stroških zaposlovanja, saj jih 40 odstotkov meni, da je nesprejemljivo, če bi zaradi uporabe tehnologije umetne inteligence pri načrtovanju in proizvodnji živil ali pijač nekdo izgubil službo, tudi če bi bili izdelki zaradi tega cenejši. Tretjina vprašanih (33 odstotkov) je menila, da je to sprejemljiv izid.