Karitas, neprofitna organizacija, ki blaži stiske mnogih Slovencev
Kako deluje Karitas? Komu pomaga in v kakšni obliki? Kako lahko postanete del humanitarnih akcij in kako sami poiščete pomoč?
Karitas je ena izmed največjih dobrodelnih organizacij, ki delujejo na naših tleh. Socialno pomoč ponuja širokemu spektru ljudi v najrazličnejših stiskah, hkrati pa nas vse vabi, da po svojih močeh sodelujemo v humanitarnih akcijah, ki jih izvaja z namenom izboljševanja življenjskih standardov pomoči potrebnih soljudi.
Na organizacijo Karitas se lahko obrne vsakdo, ki potrebuje pomoč, prav tako pa lahko vsi pomagamo. Karitas je mnogim ljudem, tudi prenekaterim Slovencem, omogočila šolanje, zdravstveno oskrbo in posebno pomoč, ki je sami ne bi mogli pridobiti, druge je celo preskrbela z najosnovnejšimi in nujnimi dobrinami, kot sta hrana in streha nad glavo, ter jih rešila pred najhujšo revščino.
Ker je Karitas neprofitna ustanova in ker le z najboljšimi in nesebičnimi nameni znatno lajša stiske prebivalcev Slovenije, bi bilo lepo in odgovorno, če bi se vsak Slovenec po svojih zmogljivosti občasno vključil v katero od njenih akcij ter tako postal del dobrotniškega kroga, ki v nas ohranja človeškost, v družbi pa manjša naraščajoče socialne razlike.
Karitas je organizacija z dolgo tradicijo
Zgodovina mednarodne organizacije za humanitarno pomoč Rimskokatoliške cerkve sega v leto 1897, ko je bila ustanovljena v Freiburgu v Nemčiji. Sledila je ustanovitev Karitas v Švici (leta 1901), v Združenih Državah (leta 1910), nato so ustanovili organizacije Karitas povsod, kjer je lahko delovala Rimokatoliška cerkev. Danes je teh držav, med katere spada tudi Slovenija, skupaj več kot 200.
Karitas deluje na mnogih področjih pomoči: prebivalstvu nudi podporo ob naravnih katastrofah in ob epidemijah raznih bolezni, pomaga ostarelim, otrokom in šolam, ter priskoči na pomoč prebivalstvom v raznih državah po svetu, kjer nastopijo razvojne težave.
Kako učinkovita je?
V letu 2019 je slovenska Karitas zabeležila kar 159.000 prejemnikov pomoči, 3.380 ton hrane, 11.500 prostovoljcev in 12.392 individualnih svetovanj. Odhodki mreže Karitas v letu 2019 za splošno-dobrodelne programe znašajo 6.594.877,70 evrov, njihovi odhodki za specifične socialne programe pa 2.265.150,06 evrov. Leta 2019 je v osmih materinskih domovih in v varni hiši v lanskem letu bivalo 219 žensk in otrok, v šestih terapevtskih centrih ter v komunah je bilo vključenih 129 odvisnikov in v zavetiščih za brezdomce in v trajni namestitvi je bilo oskrbe deležnih 89 ljudi.
Kakšne oblike pomoči nudi?
Pomoč otrokom: Slovenska Karitas zbira šolske potrebščine za 12.000 otrok. Več tisoč socialno ogroženih družin se obrne po pomoč tudi na Karitas. Ta jim čez poletje skuša pomagati z zbranimi sredstvi, zvezki, pisali in torbami. Pozorni so predvsem na družine, kjer so starši brezposelni ali imajo nizko plačo, družine z enim staršem ali z več osnovnošolci. Nekatere Karitas nudijo tudi učno pomoč in plačilo položnic tudi med celotnim šolskim letom.
Pomoč družinam: Program ZAupanje je namenjen razvojni pomoči družinam in posameznikom v večjih nesrečah in stiskah. Ker Karitas obišče tudi več kot 95.000 oseb letno in ker so njihova sredstva omejena, so razvili program ZAupanje, pri katerem posamezniki lahko prispevamo posameznim osebam v opisanih izrednih situacijah.
Pomoč mamicam študentkam: Slovenska Karitas nudi materialno pomoč študentkam, ki imajo otroka ali so noseče, prostovoljke pa lahko nudijo pomoč v obliki svetovanja. Materialna pomoč, ki je na voljo, je paket, ki ga sestavlja hrana, otroška hrana, pralni prašek, oblačila za otroka in mamico in po potrebi druga oprema za otroka. Do pomoči so mamice upravičene enkrat na mesec.
Mednarodna pomoč: Karitas nudi razvojno in humanitarno pomoč za oskrbo revnih, beguncev ali žrtev nasilja iz Afrike, jugovzhodne Evrope, Libanona in od drugod.
Socialno varstveni programi: Organizacije Karitas izvajajo socialno varstvene programe na področju pomoči odvisnikom, materinskih domov, brezdomcev, ambulant za osebe brez zavarovanja in pomoči žrtvam trgovine z ljudmi.
Kako lahko pomagam?
Pomagate lahko na več načinov. Donirate lahko poljubne vsote denarja za poljuben namen, ki ga določite v obrazcu za donacije. Če želite donirati rabljeni material in uporabne predmete, kot so rabljena oblačila, pohištvo ali gospodinjski aparati, te lahko oddate pri najbližji škofijski Karitas. Postanete lahko tudi prostovoljci v župnijskih in škofijskih Karitas, v socialnih zavodih, v pisarnah Karitas ali na organiziranih letovanjih.
Za mlajše je bil ustvarjen program Mlada Karitas, kjer so mladi vabljeni k prostovoljstvu v šolah, lokalnih skupnostih in župnijah.
Tako Karitas kot prejemniki njene pomoči bodo izjemo hvaležni vsakega vašega prispevka.
Kako lahko dobim pomoč?
Za pomoč družinam (v primerih brezposelnosti, bolezni, psihičnih stisk, nasilja) uporabite katero koli od kontaktnih možnosti, ki jih ponuja mreža Karitas in so objavljene na njihovi spletni strani. Za študentske družine v stiski obstaja posebna telefonska številka 01/300-59-60.
Za pomoč otrokom se obrnite na spletno stran škofijskih in župnijskih Karitas, za pomoč starejšim, bolnim in invalidnim pa pokličite 01/300-59-60, ali 01/439-21-30 za izposojo invalidskih pripomočkov v Škofijski Karitas Ljubljana.
Brezdomci se lahko oglasijo v katerem koli od centrov v Mariboru, Ljubljani in Kranju, kjer jim bo zagotovljen topel obrok, prostor za počitek, zdravstvena oskrba, ureditev osnovne higiene in svetovanje, ki pokriva predvsem urejanje statusnih in stanovanjskih razmer.
Splošna telefonska številka (01/300-59-60) je odprta tudi za migrante.
Za pomoč zasvojenim glejte na Zavod Pelikan , Program Vrtnica – Zavod Karitas Samarijan ali pokličite 01/548-02-85.
Matere in žene v socialni stiski so dobrodošle v materinskih domovih na Škofljici, v Višnji Gori, Solkanu, Šempetru, Sv. Juriju ob Ščavnici, Martjancih, Mozirju in Žalcu. Za domove v Škofljici in Ljubljani lahko pokličete na 01/366-77-21, za domove v Solkanu in Šempeteru na 05/330-02-34, za domove v Mozirju in Žalcu na 059/080-350, za murskosoboškega pa na 031 522 685.