Skip to content

Drugačen adventni venček za drugačen advent

Advent je čas pričakovanja božiča in tudi čas, ki nas vabi, da se spominjamo preteklosti, prav tako pa nas vzpodbuja, da živimo v sedanjosti ter da se pripravimo na prihodnost.

V nedeljo bomo prižgali prvo svečko na adventnem venčku. S prižiganjem sveč (tradicionalno so štiri, in to vijolične, saj je vijolična barva spokojnosti in pričakovanja) odštevamo čas do največjega krščanskega praznika. Letos bo, kot kaže, božič precej drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej. Ne bo zbiranja cele širše družine, ne bo dobro obiskane polnočnice. Morda je pa prav to priložnost, da se bolj povežemo v krogu ožje družine in v miru praznik še bolj doživimo.

Preberite tudi:

Adventni venček

Sveti Miklavž – dobrotnik v boju za obstanek

Slovenski ljudski običaji: Kdaj bi morali pospraviti božično drevesce in jaslice?

Morda nam hoče celo vesolje dopovedati, da je čas, da se malo ustavimo in se zazremo vase. Da smo se preveč prepustili potrošniški družbi, za katero je značilna proizvodnja zelo različnih in modnih izdelkov s kratko življenjsko dobo, ki jih je treba zato stalno nadomeščati z novimi, s čimer tudi delamo nepopravljivo škodo okolju.

Morda imate sedaj tudi kaj več časa in si adventni venček lahko izdelate sami. Tudi otroci bodo pri tem radi pomagali. Za povrh pa skoraj vse, kar potrebujete, lahko najdete kar doma ali pa na sprehodu skozi gozd.

Začne se z obodom

Obod lahko izdelate iz vej, uporabite pladenj, krožnik, kos lesa ali pa kar staro majico.

Če ste se odločili za veje, jih spletite in povežite v krog. Obod lahko naredite tudi iz stare majice, in sicer tako, da jo tesno zvijete v trdo spiralo, kot bi jo ožemali, in povežete oba konca v krog s kosom žice ali vrvice. V kolikor ga niste zavrgli, lahko tudi reciklirate obod lanskega venčka.

Osnovo lahko nato ozelenite s smrekovimi vejicami ali mahom. Pritrdite sveče in okrasje po želji in venček je narejen.

Za osnovo lahko uporabite tudi krožnik, pladenj ali tanko odrezan kos debla. Sveče in okrasje pritrdite s pomočjo pištole za vroče lepljenje ali kakega drugega lepila. Prav tako lahko na mestih, kjer boste namestili sveče, skozi les zabijete žeblje. Na te žeblje potem previdno namestite sveče.

Venčki iz naravnih materialov imajo poseben čar in iz njih veje posebna toplina.
Venčki iz naravnih materialov imajo poseben čar in iz njih veje posebna toplina.
Vir slike: dompodgorco.si.

Sveče

Tradicionalno so na adventnem venčku štiri vijolične sveče. Dandanes se sicer pojavljajo sveče vseh barv in s tem ni nič narobe. Morda boste barvo sveč prilagodili ostalemu prazničnemu okrasju, na primer barvi bunkic na božičnem drevesu. Na voljo so tudi kompleti štirih sveč različnih velikosti, v tem primeru prvi teden prižgite največjo.

Uporabite lahko tudi čajne svečke, ali pa sveče, če vas skrbi, da bi se od njihovih plamenov kaj vnelo, postavite v kozarčke.

Od bunkic do začimb

Za okras lahko uporabite karkoli. Od bunkic za božično drevo do storžev, ki jih naberete na sprehodu, doma narejenih okraskov iz FIMO mase, slanega testa ali celo plastelina. Morda boste našli inspiracijo v predalu z začimbami. Nageljnove žbice in zvezde, cimetove palčke, posušeno jagodičevje in citrusi bodo poleg tega, da bodo venček okrasili, tudi odišavili vaše prostore.

Dekoracijo za svoj venček lahko najdete tudi v kuhinji. Če boste uporabili začimbe in citruse, bo vaš dom prijetno dišal.
Dekoracijo za svoj venček lahko najdete tudi v kuhinji. Če boste uporabili začimbe in citruse, bo vaš dom prijetno dišal.
Vir slike: Pixabay

Ne pozabite na pentljice

Pentljice lahko izdelate iz papirja, jute ali blaga. Vedno pazite, da so nameščene tako, da jih plamen sveče ne bo dosegel.

Koronski venček

Malo za šalo in malo zares vam za konec predstavljamo še koronski venček. Za koronski venček boste potrebovali obod in veliko število plutovinastih zamaškov.

Najlažje ga bo izdelati, če za obod izberete material, na katerega ni težko lepiti. Če imate obod iz stiropora, ga ovijte s trakom jute. Lahko pa obod izdelate tudi iz slame, ki jo tesno povežete v krog z vrvico ali trakom blaga.

Zamaške lahko prilepite z vročo pištolo ali vsakega posebej preluknjate s pomočjo žeblja in kladiva ter jih nato z vrvico zvežete na obod, ali pa, v kolikor je vaš obod iz stiropora, v vsakega naredite luknjico do polovice in ga pritrdite z zobotrebcem.

Zamaške začnite nameščati v notranjem krogu oboda in nadaljujte proti zunanjemu krogu.
Zamaške začnite nameščati v notranjem krogu oboda in nadaljujte proti zunanjemu krogu. Vir slike: debbeesbuzz.com.

Dokončan venček lahko po želji tudi okrasite s pentljo, posušenim jagodičevjem, zelenjem ali čimerkoli drugim.

Venček iz plutovinastih zamaškov je primeren tudi za na vrata, saj ni pretežak.
Venček iz plutovinastih zamaškov je primeren tudi za na vrata, saj ni pretežak.
Vir slike: corkandspoon.com
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice