Skip to content

Facebook z največjim dnevnim padcem v zgodovini ameriške borze

Ta teden je pomemben na ameriški borzi, saj so podjetja, kot je Google, Facebook in Amazon, izdala svoja poročila o dobičkih oziroma izgubah v zadnjem četrtletju fiskalnega leta 2021. Nekatera so v svojih poročila navdušila, spet druga malo manj.

Morda vas bo zanimalo tudi:

Amazon je v Italiji pokasiral milijardno kazen

Kot kaže ima družba Meta težave s svojim družbenim omrežjem Facebook. Zaslužek Facebooka v zadnjem četrtletju je padel krepko pod pričakovanji, iz podjetja pa sporočajo, da jih tudi v prihodnjih mesecih čakajo številni izzivi.

Medtem ko se pri Meti osredotočajo na virtualni svet, imajo kup težav v resničnem, poročajo pri Morning Brew. Delnice družbe, ki je bila prej znana kot Facebook, so padle za skoraj 22 odstotkov (kar je tržno vrednost podjetja znižalo za kar 200 milijard ameriških dolarjev) po tistem, ko so objavili zaskrbljujoča poročila o prihodkih.

Gibanje cene delnice družbe Meta v zadnjih 5 dneh. Vir slike: Google.
Gibanje cene delnice družbe Meta v zadnjih 5 dneh.
Vir slike: Google.

Dobiček na delnico je znašal 3,67 dolarje, medtem ko je bil pričakovan dobiček 3,84 dolarja, kar je Refinitiv, družba za finančno tehnologijo, podatke in strokovno znanje, ugotovila z anketiranjem analitikov. Skupni prihodki v zadnjem četrtletju 2021 pa so znašali 33,67 milijarde dolarjev v primerjavi s pričakovanimi 33,4 milijarde dolarjev, poroča Refinitiv.

V ospredju težav je dejstvo, da družbene platforme, s katerimi upravlja Meta (Facebook, Instagram, Whatsapp), izgubljajo na relevantnosti, po vodilnih mestih pa vedno bolj posegajo družbena omrežja, kot je TikTok.

Facebook je razočaral tudi pri številkah svojih uporabnikov. Število mesečnih uporabnikov v zadnjem četrtletju 2021 je ostalo približno enako in sicer 2,91 milijarde (pričakovano število je bilo 2,95 milijard mesečnih uporabnikov), medtem ko se je dnevno število aktivnih uporabnikov zmanjšalo z 1,93 milijarde na 1,92 milijarde. To je prvi padec števila dnevnih uporabnikov Facebooka v četrtletju v zgodovini platforme.

Iz Mete so še sporočili, da so prihodke iz oglasov, ki tudi predstavljajo večino njihovih prihodkov, prizadele Applove posodobitve zasebnosti in nenehne težave z dobavnimi verigami, ki so prizadele proračune raznih podjetij po svetu.

Amazon navdušuje z visokimi številkami

Po drugi strani pa Amazonu ne manjka nič. V četrtek so sporočili, da so se prihodki v zadnjem četrtletju 2021 povečali za 9 odstotkov, predvsem zahvaljujoč uspešni prodaji storitev v oblaku, poleg tega pa se lahko veselijo dobička v višini skoraj 12 milijard dolarjev iz naložbe v podjetje za električna vozila Rivian.

Gibanje cene delnice družbe Amazon v zadnjih 5 dneh. Vir slike: Google.
Gibanje cene delnice družbe Amazon v zadnjih 5 dneh.
Vir slike: Google.

Na vidiku bi lahko bili še večji dobički, saj Amazon prvič po letu 2018 dviguje ceno naročnine na Amazon Prime, s 119 na 139 dolarjev na leto. Amazon Prime je naročniška storitev, s katero člani pridobijo dostop do ekskluzivnih nakupovalnih ugodnosti, kot je brezplačna hitra dostava ter video in avdio storitev, popustov in podobno.

Amazon je tudi od začetka leta 2020 podvojil svojo globalno delovno silo s skoraj 800.000 na več kot 1,6 milijona zaposlenih danes.

Dobiček na delnico je v zadnjem četrtletju znašal 5,80 dolarjev v primerjavi s pričakovanimi 3,57 dolarjev, kot ugotavlja družba Refinitiv. Skupni prihodki so se gibali v bližini pričakovanih in sicer 137,4 milijarde dolarjev proti pričakovanim 137,6 milijarde dolarjev.

V zadnjem četrtletnem poročilu je Amazon tudi prvič razkril velikost svojega oglaševalskega oddelka, ki je milo rečeno – ogromen. V lanskem letu so namreč s prodajo oglasnih prostorov zaslužili kar 31 milijard dolarjev prihodkov, kar je več kot Googlu prinese YouTube.

S tako številko pa niso prehiteli samo YouTube, ampak tudi nekatere druge konkurente na tem področju, kot je na primer Microsoft, katerega izvršni direktor Satya Nadella je prejšnji teden razkril, da so oglaševalski prihodki podjetja v letu 2021 znašali nekaj čez 10 milijard dolarjev. Skupni oglaševalski prihodek podjetja Snap (Snapchat) je leta 2021 znašal 4,12 milijarde dolarjev, medtem ko je ta številka za Pinterest bila 2,58 milijarde dolarjev.

Amazonu enostavno gre dobro. Vir slike: Streeteasy.
Amazonu enostavno gre dobro.
Vir slike: Streeteasy.4

Amazon dela s polno paro kljub težavam pri dobavnih verigah, naraščajočim stroškom dela in pandemiji, ki se še kar nadaljuje. Cena delnice družbe, ki je že tako vredna 1,4 bilijona dolarjev, je po izdanih poročilih narasla za več kot 14 odstotkov.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice