Velika Britanija se bo v boj proti krizi podala z zgodovinskim zniževanjem davkov
V petek je finančni minister Združenega kraljestva Kwasi Kwarteng napovedal paket občutnega znižanja davkov, ki ga bodo občutila vsa gospodinjstva in podjetja.
Preberite tudi:
Osnovna stopnja davka na dohodek se bo aprila 2023 znižala na 19 odstotkov, pri čemer bo 31 milijonov ljudi v povprečju letno prejelo 170 britanskih funtov (190 evrov) več. Poleg tega spremembe vključujejo tudi ukinitev najvišje stopnje, ki jo plačujejo tisti z največjimi zaslužki, saj je bila po vladnih navedbah ta višja od najvišje davčne stopnje v drugih državah, kot so Norveška, ZDA in Italija, in znižanje dajatev pri nakupu stanovanj.
Preklicali so zvišanje davka na dohodek pravnih oseb, ki bo ostal pri 19 odstotkih, in dvig prispevkov za nacionalno zavarovanje, kar pomeni, da bo naslednje leto 920.000 podjetij v povprečju prihranilo približno 10.000 funtov (11.215 evrov). Vlada si s temi ukrepi prizadeva za 2,5-odstotno stopnjo gospodarske rasti v srednjeročnem časovnem obdobju. Za podjetja bodo tudi ohranili mejo za 100-odstotno davčno olajšavo pri naložbah v obrate in stroje pri enem milijonu funtov (1.121.539 evrov).
Vlada je napovedala tudi odpravo ukrepa, ki omejuje denarne bonuse bankirjev, da bi spodbudila svetovne banke k vlaganju v državo.
»Želimo, da podjetja vlagajo v Združeno kraljestvo, želimo, da tukaj delajo najpametnejši in najboljši, in želimo boljši življenjski standard za vse,« je ob tem povedal Kwarteng.
Tipična angleška družina, ki se bo odločila za selitev, bo prihranila 2.500 funtov (2.803 evrov) pri dajatvah na nepremičnine in 1.150 funtov (1.289 evrov) pri računih za energijo. V kolikor znaša skupni letni dohodek gospodinjstva 50.000 funtov (56.076 evrov), pa še približno dodatnih 560 funtov (628 evrov) pri dohodnini. To je skupaj približno 4.200 funtov (4.710 evrov), so ponazorili na britanski vladi.
»Že pol stoletja je minilo, odkar smo doživeli znižanje davkov v takšnem obsegu,« je povedal Paul Johnson, direktor Inštituta za fiskalne študije.
Funt je v primerjavi z ameriškim dolarjem padel na najnižjo vrednost v zadnjih 37 letih v času po uvedbi, medtem ko so vlagatelji opustili trgovanje z državnimi obveznicami Združenega kraljestva, FTSE 100, vodilni indeks londonske borze, pa je padel na najnižjo raven od marca. Johnson je dejal, da so bili trgi »prestrašeni« zaradi obsega »fiskalnega podarjevanja«.
Kritike, med katerimi je tudi britanska opozicija, je najbolj zmotilo znižanje najvišje dohodninske stopnje iz 45 nad 40 odstotkov – to stopnjo plačujejo tisti, ki letno zaslužijo več kot 150.000 funtov (168.230 evrov). Ukrepi bodo državo v naslednjih letih stali približno 45 milijard funtov, zato je v tem pogledu problematično tudi povečano zadolževanje države v času zvišanih obrestnih mer.
»Grenka realnost pa je, da morajo vlade z geografskimi mejami v digitalnem svetu brez geografskih omejitev ostati konkurenčne ali pa izgubijo svoje visoke zaslužkarje,« je ukrepe komentiral podjetnik, avtor in mednarodni govorec Daniel Priestley ter razložil, da je za podjetnike z globalno bazo strank vedno privlačna ideja o selitvi v državo z nizkimi davki.
»Znižanje davkov na dohodek in dobiček ponudi zelo enostavno odločitev za ohranitev podjetja in investicij v Združenem kraljestvu,« je dodal. Ljudje, ki se odselijo zaradi visokih davkov, še naprej veliko služijo, vendar država po njihovem odhodu od njih ne more pobrati prav nobenega davka več.
Dotaknil se je tudi odprave omejitve bonusov v bančništvu. »Od poznavalcev bančništva vem, da so Združeno kraljestvo že zapustili presenetljivo nadarjeni in dobro povezani bankirji, ki so odšli zaradi omejitve bonusov,« je razložil Priestley. »Zakaj bi nekdo delal celo leto, da bi uvrstil podjetje na borzo in vsem drugim prislužil denar, njegova plača pa je omejena? Ne – preselijo se ali pa se teh velikih poslov ne lotijo. Odstranitev zgornje meje bonusa bo prinesla več davčnih prihodkov.«