Skip to content

Uživanje vina je na najnižji ravni v zadnjih 30 letih, v ospredje prihajajo druge pijače

Evropska komisija je v začetku meseca povabila države članice k sodelovanju v skupini na visoki ravni za vinsko politiko, ki bo obravnavala pomembne izzive v tem sektorju. Industrija se bo namreč morala prilagoditi novi realnosti nestanovitnega trga, da bi ohranila svojo zgodovinsko prevlado na svetovnem trgu.

Morda vas bo zanimalo tudi:

Pred 100 leti v Slovencu o krizi v vinogradništvu

Skupina se bo prvič sestala 11. septembra 2024. Na prvo srečanje bodo povabljene tudi organizacije s področja vinarstva, ki bodo predstavile svojo oceno stanja in napovedi za vinski sektor EU.

Sestajali se bodo trikrat letno in naj bi do začetka leta 2025 pripravili sklepe in priporočila za politiko v prihodnje.

Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski. Vir slike: Evropski parlament.

Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski. Vir slike: Evropski parlament.

Načrte je napovedal komisar EU za kmetijstvo Janusz Wojciechowski, in sicer na zahtevo evropskega vinskega sektorja, ki je izrazil zaskrbljenost zaradi upadanja panoge.

Po podatkih Svetovne trgovinske organizacije so Francija, Italija in Španija največje izvoznice vina na svetu glede na vrednost. Tako je Evropa še vedno vodilna na področju proizvodnje vina, saj predstavlja 60 odstotkov tržnega deleža in 48 odstotkov uživanja vina. Po ocenah to prispeva k bruto družbenemu proizvodu  EU okoli 130 milijard evrov.

Kljub temu uspehu se sektor zdaj sooča z velikimi izzivi zaradi dolgoročnega upada domače porabe, spremembe preferenc potrošnikov ter nestabilnih in manj globaliziranih mednarodnih razmer, ki vplivajo na ključne izvozne trge. Poleg tega se sektor zaradi podnebnih sprememb sooča z vse bolj nepredvidljivimi proizvodnimi pogoji in pridelki.

Iz EU poročajo, da je poraba vina na najnižji ravni v zadnjih 30 letih, evropska rdeča vina pa nadomeščajo bolj sveža in lažja vina ali druge pijače.

Iz EU poročajo, da je poraba vina na najnižji ravni v zadnjih 30 letih. Vir slike: Getty.

Iz EU poročajo, da je poraba vina na najnižji ravni v zadnjih 30 letih. Vir slike: Getty.

»V zadnjih dveh desetletjih je vinski sektor EU zgodba o uspehu. Z obsežnim regulativnim sistemom je vodilni v svetu, saj se je vrednost izvoza v tem obdobju potrojila,« je v izjavi zapisala komisija.

Daniela Ida Zandonà, svetovalka Evropske zveze vinskega porekla, je za portal Food Ingredients First povedala, da je politična skupina potrebna, ker je vinski sektor sredi »strukturne krize«, velik problem pa je zlasti prevelika ponudba rdečega vina.

»Večina potrošnikov pije ob posebnih priložnostih, enkrat ali dvakrat na teden. Vino je postalo bolj podobno darilu. Ljudje običajno kupujejo vino za sedem ali osem evrov in ne več za en ali dva evra. Jemo manj mesa, manj težkih obrokov, zato je prišlo do spremembe v vedenju ljudi,« je pojasnila.

Uživanje vina je na najnižji ravni v zadnjih 30 letih.  Večina potrošnikov pije ob posebnih priložnostih, enkrat ali dvakrat na teden. Vir slike: Getty.

Večina potrošnikov pije ob posebnih priložnostih, enkrat ali dvakrat na teden. Vir slike: Getty.

Dodala je, da nekaterim dobaviteljem na trenutnem trgu sicer dobro uspeva, vendar se številna podjetja spopadajo s težavami. »Ponovno moramo razmisliti o tem, kako promoviramo vino in kako ga tržimo,« pravi Zandonà.

Upa, da bo politična skupina lahko obravnavala pereča vprašanja, kot je prilagajanje podnebnim spremembam, in ponudila podporo dobaviteljem, ki se znajdejo v težavah.

Vendar pa napoveduje, da bodo trgovinski spori v prihodnosti močno prizadeli ta sektor. »Trgovinski spori so popolnoma izven našega nadzora. Za to ne moremo napisati nobene politike,« je ob tem dodala.

V zadnjih mesecih so se trgovinski odnosi med EU in Kitajsko poslabšali, kar bi lahko v prihodnosti vplivalo tudi na vinski sektor. V začetku tega meseca je generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (STO) države posvaril pred uporabo trgovine kot instrumenta za »povračilne ukrepe«.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice